První brněnská strojírna Velká Bíteš

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
PBS Velká Bíteš, a. s.
Logo
Logo
Základní údaje
Právní formaakciová společnost
Datum založení1950
SídloČesko, Vysočina, Velká Bíteš
Adresa sídlaVlkovská 279, Velká Bíteš, 595 01, Česko
Klíčoví lidéIng. Milan Macholán, generální ředitel
Charakteristika firmy
Oblast činnostiStrojírenství
ProduktyLetecká technika, přesné odlitky, dekantační odstředivky, kryogenika
SlužbyObrábění a montáž, Přesné lití, Povrchové úpravy, Servis a kooperace
Obrat1,5 mld. Kč (2020)
Výsledek hospodaření190,436 mil. Kč (2016)
Zaměstnanci735 (2016)
MajiteléPBS GROUP, a. s. (100 %)
OceněníCena hejtmana Kraje Vysočina za společenskou odpovědnost (2015)
Cena hejtmana Kraje Vysočina za společenskou odpovědnost (2016)
Cena hejtmana Kraje Vysočina za společenskou odpovědnost (2017)
Cena hejtmana Kraje Vysočina za společenskou odpovědnost (2018)
Identifikátory
Oficiální webwww.pbsvb.cz
IČO00176109
LEI3157004KQ10C0FD85210
Některá data mohou pocházet z datové položky.
PBS ve Velké Bíteši

První brněnská strojírna Velká Bíteš, a. s.[1] (PBS Velká Bíteš) je česká strojírenská společnost založená v roce 1950. Společnost se zaměřuje na vývoj, testovaní a výrobu zařízení pro oblast letecké techniky. PBS Velká Bíteš je také přední evropská slévárna přesného lití, která je spolehlivým dodavatelem odlitků pro energetiku, letecký i sklářský průmysl. Spolu se společnostmi PBS Energo, a.s[2].,PBS Brno, a.s.[3] a PBS Aerospace Inc. tvoří skupinu PBS GROUP, a.s.[4]

Historie[editovat | editovat zdroj]

PBS Velká Bíteš byla založena v roce 1950 jako pobočný závod První brněnské strojírny n.p., aby podpořila rozvoj průmyslu v regionu Velkobítešska. Prvními výrobky byly sbíječka a součásti hornického a hutnického pneumatického nářadí pro Vítkovice.[5] V roce 1951 byla zahájena výroba průmyslových armatur, která se zde udržela až do roku 1960. Od roku 1957 probíhá v závodě výroba turbodmychadel. Ta byla v roce 1997 vyčleněna do společného podniku spolu s firmou MAN B&W Diesel s názvem PBS Turbo. V roce 1967 se započalo s leteckou výrobou. Konkrétně se jednalo o turbostartér k motoru AI-25 W pro cvičný letoun L-39. Postupně se zde vyráběly součásti turbovrtulového motoru M 601, generátory vzduchu, pomocné energetické jednotky, klimatizace letadel, turbínové motory a pozemní zdroje elektrické energie.

V roce 2012 byla firma oceněna jako Firma roku.[6] V roce 2017 společnost získala ocenění Cena hejtmana Kraje Vysočina za společenskou odpovědnost v kategorii soukromý sektor nad 250 zaměstnanců.[7] V roce 2021 bylo oznámeno, že společnost i přes pandemii covidu-19 nadále rostla a za rok 2020 dosáhla obratu 1,5 mld. Kč.[8] Firma má přes 750 zaměstnanců.[zdroj?!]

[editovat | editovat zdroj]

Aktuální logo PBS Velká Bíteš

Logo První brněnské strojírny pochází z roku 1929. V tehdejším Československu bylo zaregistrováno 9. března 1929. V nezměněné podobě je logo používáno v rámci skupiny firem využívajících název "První brněnská strojírna" nebo "PBS".[zdroj?!]

Výrobky a služby[editovat | editovat zdroj]

Letectví[editovat | editovat zdroj]

Letecký výrobní program je jedním z pilířů produkce PBS Velká Bíteš. Přístroje a zařízení do letadel a vrtulníků firma navrhuje a vyrábí více než 45 let. Díky získaným zkušenostem je dnes vývojový tým ve spolupráci s výrobou schopen zahrnout požadavky zákazníků do modifikací stávajících i zcela nových výrobků.

Pomocné energetické jednotky (PEJ/APU) a klimatizační systémy (ECS) našly uplatnění u výrobců letounů a vrtulníků po celém světě. Mezi úspěšné výrobky posledních let patří i řada hlavních pohonných jednotek – turbínové, turbovrtulové a turbohřídelové motory pro malé pilotované i nepilotované letouny a vrtulníky.

Společnost poskytuje celou řadu subdodávek směřujících do segmentu letectví, jako např. galvanické povrchové úpravy, přesné odlitky rozváděcích kol a lopatek plynových spalovacích turbín leteckých motorů nebo přesné obrábění.

Společnost je držitelem oprávnění Design Organisation Approval (DOA), Production Organisation Approval  (POA), Maintenance Organisation Approval (MOA) udělovaném od Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA). Rovněž je certifikována od ruské agentury ARMAK a čínské CAAC.[zdroj?]

V současné době převažuje export výrobků do zahraničí, především do Ruska, Číny, Spojených arabských emirátů, Španělska, Indie,, Švýcarska, Jižní Koreje a dalších zemí amerického a jihoamerického kontinentu.[zdroj?]

Pomocné energetické jednotky[editovat | editovat zdroj]

Pomocná energetická jednotka Safir MI

Hlavní odbornou specializací leteckého výrobního programu je vývoj a výroba malé spalovací turbíny, která je základem pomocných energetických jednotek a pohonných jednotek. Pomocné energetické jednotky vyráběné v PBS Velká Bíteš jsou založeny na malé plynové turbíně s maximálním výkonem do 100 kW. Tyto jednotky nacházejí uplatnění v projektech mnoha letounů a vrtulníků. Jednotlivé typy slouží jako zdroj stlačeného vzduchu pro startovací turbíny hlavního motoru letounu u nejjednodušší varianty až po kombinovanou dodávku stlačeného vzduchu, elektrické energie a hydrauliky u nejsložitějších modelů. Složitější jednotky také mohou částečně suplovat dodávky energií v nouzových případech, například při výpadku chodu hlavního motoru nebo zásobit palubní agregáty elektrickou energií v průběhu předletové přípravy.

Proudový motor TJ100

Letecké motory[editovat | editovat zdroj]

PBS Velká Bíteš vyvíjí a vyrábí řadu proudových motorů s výkonovým rozmezím od 210 N do 1300 N. Proudový motor TJ100 je určen především pro bezpilotní prostředky (UAV), je certifikovaný od agentury EASA jako přídavný motor větroňů. Motor TJ80 s maximálním tahem 900 N byl speciálně vyvinut pro pohon bezpilotních prostředků. Proudový motor TJ40 rovněž slouží jako pohonná jednotka bezpilotních prostředků a kluzáků. Nejmenší proudový motor z produkce PBS Velká Bíteš je TJ20 s tahem 210 N.

Klimatizační systémy letadel[editovat | editovat zdroj]

Klimatizační systémy jsou určeny k udržování tepelné pohody prostředí v pilotní kabině, pasažérské kabině nebo v nákladovém prostoru letadel a vrtulníků v průběhu pozemního provozu a ve všech letových režimech. Zákazníkům jsou navrhovány, vyráběny a testovány klimatizační systémy podle jejich potřeb i zadání. Každý systém je navržen pro konkrétní letoun tak, aby vyhovoval hlavnímu letadlovému motoru, který slouží jako zdroj tlakového vzduchu pro klimatizaci. U vrtulníkové verze se používá jako zdroj vzduchu pomocná energetická jednotka Safír 5 K/G-MI[9], která je součástí vrtulníků Mi-8 a Mi-17 a vyrábí se v PBS Velká Bíteš, nebo její kombinace s hlavním motorem vrtulníku. Všechny jednotky vynikají svou jednoduchostí a spolehlivostí, která je dána použitím pneumatické regulace, která zcela eliminuje složité elektronické ovládání a nároky na spotřebu elektrické energie z palubní sítě.

Nabídka technologií[editovat | editovat zdroj]

Divize letecké techniky za účelem neustálého zlepšování kvality a parametrů svých výrobků trvale rozvíjí své výrobní možnosti. V rámci této snahy se v posledních letech podařilo za podpory fondů EU zakoupit a zavést následující výrobní technologie:

 1. Broušení a kontrolu ozubení
 2. Nanášení speciálních povlaků
 3. Tepelné zpracování a pájení ve vakuu
 4. Přesné CNC obrábění

Komponenty motorů[editovat | editovat zdroj]

Kromě vlastních leteckých turbínových motorů společnost dodává na trh také komponenty motorů pro ostatní výrobce. Jedná se zejména o přesné odlitky oběžných a rozváděcích kol, které pocházejí z vlastní slévárny přesného lití. Dalšími výrobky v této kategorii jsou vzduchové startéry, sloužící pro start hlavních leteckých motorů nebo letecké převodovky

Generální opravy, servis a údržba[editovat | editovat zdroj]

Uživatelům všech výrobků letecké techniky PBS VB společnost zajišťuje po celou dobu provozu servis nejvyšší kvality. Jen odborně a pravidelně prováděný servis provedený pracovníky společnosti pomůže zákazníkům zajistit dlouhodobý a spolehlivý provoz. Společnost garantuje použití originálních dílů nejvyšší kvality přímo z vlastního závodu. Při prováděných opravách jsou používány nejmodernější postupy a technologie, které zohledňují dlouhodobé zkušenosti pracovníků společnosti získané při výrobě, opravách a vývoje nových výrobků a technologií.

Během generální opravy jsou prováděny speciální operace, které je možné provádět pouze ve výrobním závodě a tím je zajištěna prvotřídní kvalita prováděných oprav. Před odesláním zákazníkovi jsou po provedené opravě všechny agregáty podrobeny nejpřísnějším přejímacím zkouškám za účelem kontroly provedených prací. Opravy výrobků letecké techniky smí být prováděny pouze v PBS Velká Bíteš.

 • Za účelem zlepšení servisních služeb pro provozovatele společnost v Kazani zřídila servisní centrum ООО «Казанский агрегатный завод», které zajišťuje odstraňování závad v provozu.
 • Přímo v areálu společnosti ve Velké Bíteši sídlí školicí středisko, v němž se provozovatelé seznamují s výrobky, údržbou a postupy pro odstraňování závad

Kryogenní technika[editovat | editovat zdroj]

Z oboru kryogeniky se ve společnosti vyvíjí a vyrábí rotační stroje, pracujících svým pracovním stupněm v nízkých teplotách plynu nebo kapaliny od 4 K až do 150 K. Jedná se o kryogenní kompresory, čerpadla a heliové expanzní turbíny. 

Héliová expanzivní turbína

K zákazníkům PBS Velká Bíteš patří např. Evropská organizace pro jaderný výzkum CERN, Výzkumné centrum Rossendorf nebo Linde Gas.

Vývoj a inovace[editovat | editovat zdroj]

PBS Velká Bíteš staví svůj úspěch na neustálém vývoji a inovacích v leteckém průmyslu s nejvyššími nároky na spolehlivost v extrémních podmínkách. Podobně je tomu i v oblasti kryogenických zařízení. Investuje do řešení úkolů vývoje a technického rozvoje se zřetelem k individuálním potřebám zákazníků a pro zajištění budoucího rozvoje.

Obrábění, svařování, montáž[editovat | editovat zdroj]

V kooperační divizi industry společnost věnuje dlouhodobě mimořádnou pozornost obrábění rotačních částí turbodmychadel – od hřídelí přes obrábění turbodmychadlových kol či broušení lopatek turbodmychadel.

Díky bohatému strojnímu vybavení je společnost schopna zajistit velmi širokou paletu obrábění. Stává se tak ideálním partnerem pro kooperační výrobu s možností řešit zakázku na jednom místě s úsporou času a logistických nákladů. Výroba je zajišťována jak na CNC a NC strojích, tak i na klasických strojích. Pro tvorbu NC programů je možno využít Pro/ENGINEER WILDFIRE 4.0 a NXCAM.

Jakost používaných materiálů je doložena certifikátem se všemi požadovanými atesty. Přesnost a kvalita obrobení je kontrolována na 3D souřadnicovém měřícím stroji ACCURA a stroji PRISMO. V procesu výroby je plně využíván certifikovaný systém řízení jakosti dle ISO 9001.

Soustružení

 • NC a CNC – max. ø 700 mm, délka 1000 mm
 • karusely CNC – max. ø 1200 mm, délka 800 mm, možnost vrtání
 • klasické – max. ø 2000 mm, délka 8000 mm

Frézování

 • klasické i CNC včetně vrtání a závitování
 • horizontální, vertikální, univerzální, nástrojové, kopírovací
  Robotická obalovací a máčecí linka

Obráběcí centra

 • CNC, s automatickou výměnou technologických palet a nástrojů, práce ve čtyřech osách
 • max. rozměr stolu 2000x800 mm

Vyvažování

 • max. váha rotoru 80 kg, délka 1000 mm
 • max. váha rotoru 800 kg, délka 2000 mm

Vyvrtávání

 • horizontální max. 2000x7000 mm
 • klasické i NC
Obráběcí centrum AXA

Vrtání

 • vrtačky klasické

Ostření

 • 5osá ostřička nástrojů

Broušení

 • na plocho, na kulato, na závity, nástrojové tvarové plochy

Svařování

 • svařování obloukové, plamenem, v ochranné atmosféře

Vyjiskřování

 • vyjiskřovačky AGIE MONDO INNOVATION 265x580x250 mm
 • drátořez AGIECUT CLASSIC 2 – rozměr stolu 750x350x250 mm
Galvanické povrchové úpravy_tvrdý černý elox

Galvanické povrchové úpravy[editovat | editovat zdroj]

PBS Velká Bíteš je předním zakázkovým dodavatelem galvanických povrchových úprav s komplexní nabídkou služeb. V galvanovně je prováděna celá řada povrchových úprav, z nichž výsadní postavení zaujímá eloxování hliníku a jeho slitin (tvrdý elox, tvrdý černý elox, přírodní elox, přírodní černý elox, přírodní elox s utěsněním ve dvojchromanu draselném, elox v kyselině chromové). Dále pak alkalické zinkování (modrý chromát Cr III, žlutý chromát Cr VI), niklování (lesklé), cínování a černění. Provedené povrchové úpravy se vyznačují mimořádně dobrou technickou úrovní a kvalitou dle ČSN EN 2536, MIL-A-8625, ONL 1831, ČSN EN ISO 7599. Systematické úsilí o zvyšování jakosti bylo završeno získáním certifikačního osvědčení systému řízení jakosti podle normy AS 9100, ISO 9001, ISO 14001, NADCAP.

Energetika[editovat | editovat zdroj]

Aktivity společnosti jsou také velmi úzce spojeny s energetickým průmyslem. Slévárna přesného lití odlévá rotorové a statorové lopatky pro plynové turbíny, následuje jejich přesné broušení v divizi industry. Zároveň opracovává hřídele, řeší kompletní zalopatkování i následnou montáž parních a expanzních turbín.

Sesterská společnost PBS ENERGO se zabývá inženýringem i výrobou parních a expanzních turbín vč. dodávek kompletních investičních celků. 

Rovněž tak společnost První brněnská strojírna Brno se specializuje na výrobu kotlů pro energetická zařízení na různé druhy paliv. Od návrhu až po komplexní dodávky.

V rámci vlastních provozů zajišťuje celou řadu testování a zkoušení kvality. V procesu výroby je plně využíván certifikovaný systém řízení jakosti dle ISO 9001. 

Separace[editovat | editovat zdroj]

Společnost nabízí několik typů dekantačních odstředivek, které jsou určené pro oddělování pevných a suspendovaných částic z kapalin. Jedná se o dekantační odstředivky pro široké spektrum použití: od komunálních a průmyslových kalů v čistírnách odpadních vod, přes potravinářský a chemický průmysl až po zemědělství a chemický průmysl.

Dekantační odstředivka DO250
 • Odvodňování a zahušťování kalů – komunální čistírny odpadních vod (ČOV)
 • Odvodňování kalů – zpracování zeleniny a brambor
 • Zpracování kalů z masokombinátů
 • Kafilerní provozy (odstřeďování tuku)
 • Odvodňování lihovarnických výpalků
 • Čiření vodního skla sodného
 • Zpracování sójového mléka
 • Odlučování slídových částic
 • Oddělování chemických sloučenin
 • Zpracování ropných produktů

Funkce dekantačních odstředivek[editovat | editovat zdroj]

Suspenze je vpouštěna přívodním potrubím do otáčejícího se vnitřního bubnu, odkud je usměrněna radiálně k plášti vnějšího bubnu. Působením odstředivé síly jsou těžší částice usazovány na povrchu vnějšího bubnu. Zde jsou šnekem kontinuálně posunovány do kuželové části bubnu. Zhuštěný sediment je z kuželové části šnekem vyhrnut do výsypní části odstředivky, odkud sediment vypadává z odstředivky hrdlem výsypky do prostoru pod odstředivkou. Kontinuálně přiváděná suspenze vytlačuje odstředěnou kapalinu, která přepadává přes odpadní otvor víček v čele bubnu. Kapalina se shromažďuje ve sběrači, odkud je odváděna potrubím z odstředivky. Zvláštním vnitřním uspořádáním lze dosáhnout toho, že je možné v dekantační odstředivce oddělovat od sebe dvě kapalné fáze vzájemně nemísitelné (např. voda + olej) a jednu fázi pevnou (pevné částice obsažené v těchto kapalinách)

Výrobní program přesného lití[editovat | editovat zdroj]

Turbo[editovat | editovat zdroj]

PBS Velká Bíteš patří k velmi významným evropským dodavatelům komponentů turbodmychadel určených do nákladních vozidel, lokomotiv, lodí a částečně také osobních automobilů. Především se jedná o přesné odlitky kol, lopatek a dalších částí turbodmychadel a jejich následné přesné obrábění. Společnost disponuje nejmodernějším vybavením slévárny přesného lití ve střední Evropě.

Mezi odlitky komponentů turbodmychadel se řadí oběžná a rozváděcí kola i lopatky turbodmychadel. Tyto odlitky společnost vyrábí ze slitin IN 713C a IN 713LC. Kola, lopatky a komponenty turbodmychadel společnost dodává pro výrobce turbodmychadel v Německu, Švýcarsku, České republice i ve Velké Británii.

Lopatky

Rozsah rozměrů vyráběných kol: ø50 ÷ ø400 mm

Rozsah hmotností vyráběných kol: 0,15 ÷ 44 kg

Energetický průmysl[editovat | editovat zdroj]

 • Lopatky a komponenty plynových spalovacích turbín

Pro plynové turbíny společnost odlévá oběžné a rozváděcí lopatky. Jde o odlitky z materiálů IN 738C, IN 713LC, Mar M247, IN 939, B1914, FSX 414. Odlitky lopatek dodává výrobcům turbín a servisním organizacím od Spojených států po Rusko.

Rozsah délkových rozměrů vyráběných lopatek: 50 – 400 mm

Rozsah hmotností vyráběných lopatek: 0,1 ÷ 6,2 kg

Letecký průmysl[editovat | editovat zdroj]

 • Oběžná a rozváděcí kola turbínových motorů
 • Oběžná a rozváděcí kola pomocných energetických jednotek
 • Části klimatizačního systému letounů

Svým zákazníkům v leteckém průmyslu společnost odlévá oběžná a rozváděcí kola pomocných energetických jednotek, proudových motorů a komponentů klimatizačních systémů. Jedná se o technicky velice náročné odlitky, pracující za teplot až 950 °C. Mezi nejnáročnější odlitky patří přesně lité odlitky oběžných a rozváděcích kol proudového motoru TJ100. Tato kola jsou odlévána z materiálu IN 713LC a IN 792-5A. Jako konstrukční materiál pro oběžná a rozváděcí kola pomocných energetických jednotek je použitý materiál IN 713LC.

Sklářský průmysl – skelná vata[editovat | editovat zdroj]

 • Rozvlákňovací hlavy
  Rozvlákňovací hlavy

PBS Velká Bíteš je dlouhodobě partnerem předních výrobců izolačních materiálů do stavebnictví na bázi skelné vaty. Výrobcům v celé Evropě dodává odlitky rozvlákňovacích hlav. Jedná se o velice náročné odlitky ze superslitin na bázi niklu, označovaných 141I, případně 2.4879 nebo z Co-slitin.

Rozsah rozměrů vyráběných hlav: ø300 ÷ ø520 mm

Rozsah hmotností vyráběných hlav: 9 ÷ 30 kg

Zdravotnictví[editovat | editovat zdroj]

 • Zdravotnictví - Kolenní náhrady
  Kolenní náhrady

Jedná se o odlitky pro zdravotnictví. Vzhledem k účelu použití jsou na tyto odlitky kladeny velké nároky. PBS Velká Bíteš má zvládnutou technologii přesného lití více než deseti různých typů potřebných odlitků ze superslitin na bázi kobaltu. Technici slévárny se přímo podílejí na vývoji dalších typů komponentů.

Formy pro přesné lití[editovat | editovat zdroj]

Vysoce přesné kovové formy pro výrobu voskových modelů odlitků jsou vyráběny v rámci PBS. Pomocí této technologie je společnost schopna dosahovat vysoké přesnosti odlitků, které není možné dosáhnout žádnou jinou technologií odlévání. Formy jsou konstruovány odborníky za pomocí programu Pro/ENGINEER.

Pístní kroužky

PBS Velká Bíteš má dlouholeté zkušenosti s přesnými litím pístních kroužků – sedlo sacího výfuku z materiálu Stellit 6 a sedlo výfukového ventilu Stellit 12.

Kooperace[editovat | editovat zdroj]

Technologické a strojní vybavení nabízí formou kooperací společnostem, které nedisponují požadovaným zařízením nebo které chtějí ušetřit náklady na logistiku, skladování, řízení dodavatelského řetězce, či kontrolu kvality. Ve výrobních prostorách PBS, které se rozkládají na ploše 66 000m², je zajišťováno široké spektrum výrobních operacích. K dispozici je bohatý strojní park i moderní technologická zařízení:

- CNC obráběcí centra s automatickou výměnou technologických palet a nástrojů, práce ve čtyřech osách

Žíhací pec

- Profilová bruska na ozubení Niles ZE 400 a kontrolní CNC centrum Klingelnberg P26

- Povlakovací pec VVTR – 5016/16

- 9 tryskacích strojů 

- 4 plynové karuselové žíhací pece

- 2 žíhací elektrické odporové pece

- 3D souřadnicový měřící stroj ACCURA a PRISMO

- Multifunkční soustružnicko frézovací centrum OKUMA

Soustružnicko-frézovací centrum Okuma Multus U4000 2SW-1500

- Vertikální soustruh Hwacheon

- Frézovací centrum AXA

 Společnost provádí následující kooperace specializovaných strojírenských činností.

- Broušení ozubených kol

- Povlakování lopatek turbín

- Tepelné zpracování ve vakuu

- Nedestruktivní zkoušení

3D měření

- Broušení lopatek

- Obrábění velkých dílců

- Řezárna

- 3D měření

- Tryskání

- Žíhání

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

V roce 2018 získala společnost Cenu hejtmana Kraje Vysočina za společenskou odpovědnost, 2. místo v kategorii soukromý sektor nad 250 zaměstnanců.[10]

Členství v organizacích[editovat | editovat zdroj]

PBS Velká Bíteš je členem v mnoha významných organizacích:

 • ALV – Asociace leteckých výrobců
 • AOBP – Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR
 • CzWA – Asociace pro vodu
 • SPČR – Svaz průmyslu a dopravy ČR
 • Hospodářská komora ČR
 • ČNDT – Česká společnost pro nedestruktivní testování

Projekt EU[editovat | editovat zdroj]

 • Projekt ESPOSA – Díky aktivnímu vývoji vlastních turbínových jednotek pro malá letadla se PBS Velká Bíteš stala koordinátorem projektu ESPOSA (Efficient Systems and Propulsion for Small Aircraft) ze 7. rámcového programu Evropské unie ve spolupráci s VZLU Praha, který byl v tomto projektu administrátorem. Projekt zahrnoval 42 partnerů z 15 zemí, rozdělených do 20 průmyslových podniků, 12 vývojových center a 10 univerzit. Byl zaměřen na výzkum a vývoj technologií pro pohonné jednotky v oblasti malého letectví a zahrnoval činnosti od návrhu a výroby komponent motoru (kompresor, turbína, spalovací komora), přes vývoj systémů motoru (řídicí, olejový, palivový) až po definování instalační metodiky motoru do malých letadel. Probíhal po dobu 4 let o celkovém rozpočtu 37,7 mil. EUR. Podnětem projektu ESPOSA byl zájem o moderní cenově dostupné turbovrtulové a turbohřídelové pohonné jednotky ze strany společností z oblasti všeobecného letectví, které chtěly zaměnit pístové motory turbínovými. Lepší dostupnost paliva, výrazné snížení hmotnosti, delší čas mezi generálními opravami či vyšší komfort cestujících jsou hlavními důvody této snahy. K nim se připojilo také úsilí o snižování provozních nákladů turbínových pohonných jednotek a důslednější ochranu životního prostředí. Společnost PBS Velká Bíteš byla v tomto projektu zastoupena dvěma motory – turbovrtulovým TP 100 a turbohřídelovým TS 100. Výzkumné práce byly zaměřeny na zdokonalení funkce hlavních součástí motoru a optimalizaci výroby z hlediska nákladů a kvality. Projekt se rovněž zabýval problematikou motorových zástaveb, tj. problémů vznikajících v souvislosti s instalací nových turbovrtulových nebo turbohřídelových motorů do draku letadla, včetně použití kompozitních materiálů. Ve výzkumu byla zohledněna specifika různých konfigurací letadel.
 • Projekt DISRUPT – Jedná se o projekt s finanční podporou EU v rámci programu Fast track to innovation (FTI). FTI podporuje rychlé zavádění inovací na trh prostřednictvím spolupráce podniků a výzkumných organizací. Návrh projektu tak má charakter podnikatelského záměru s cílem co nejbližší komercializace výsledků. Jako jediný v programu Horizon 2020 není oborově zaměřený, podstatný je pouze dobrý komerční potenciál inovace. Ta se musí objevit na trhu nejpozději do 3 let od zahájení projektu. Projekt je iniciativou italské firmy CURTI S.p.a, která má od roku 1955 historii v produkci zboží pro zemědělský, textilní, energetický a letecký průmysl. Nově má záměr se prosadit v oblasti letectví výrobou a prodejem malých vrtulníků. Akronym DISRUPT je odvozen z anglického názvu projektu „Development of an Innovative and Safe ultralight two-seateR tUrbine helicoPTer”, přeloženo jako “Vývoj inovativního, ale bezpečného ultralehkého dvoumístného turbínového vrtulníku”. V rámci projektu pak spolupracují tři firmy, kde CURTI zastřešuje vývoj, výrobu a zkoušky celého vrtulníku, PBS spolupracuje na přípravě pohonné jednotky (turbínového motoru na bázi TS100 s přídavným alternátorem) a německá společnost JUNKERS Profly zajišťuje bezpečnostní záchranný systém (nouzový padák). Projekt byl zahájen začátkem roku 2016, má celkový rozpočet 4,18 mil. EUR a trvání 24 měsíců. Cílem projektu je spolehlivý a bezpečný ultralehký dvoumístný vrtulník, a jehož základní charakteristiky jsou:
  • turbínový pohon o výkonu 150 HP (z důvodu zabezpečení dostatečné výkonové rezervy ve všech možných kombinacích atmosférických podmínek)
  • prázdná váha létajícího prostředku do 300g, vzletová do 450kg
  • dvouhodinový letový dosah
  • integrovaný záchranný systém (padák)
  • cena do 350 tis. USD

V dosavadním průběhu projektu byl z PBS dodán turbínový motor ve standardním provedení pro zkoušky „předběžného prototypu vrtulníku“. Motor byl letošního července úspěšně zastavěn do draku vrtulníku. Po kontrole instalace a odkonzervováním motoru prvním spuštěním na tomto vrtulníku probíhají od září pozemní testy k prověření připravenosti všech systémů vrtulníku.

 • Projekty z ESF ČR – První brněnská strojírna Velká Bíteš a Středisko praktického vyučování PBS Velká Bíteš se zapojily do projektů spolufinancovaných z Evropských sociálních fondů. ESF napomáhá rozvoji zaměstnanosti podporou zaměstnatelnosti, podnikatelského ducha, rovných příležitostí a investicemi do lidských zdrojů.
 • Projekt TAČR – Programy TA – Podpora aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje Alfa. Mezi podporované projekty patřily například: Výzkum integrity povrchu pro zavedení nových progresivních technologií výroby na 4 a 5osých obráběcích center. Ověření technologie vzduchových ložisek, Vývoj moderních leteckých zdrojových souprav, …

Středisko praktického vyučování[editovat | editovat zdroj]

Středisko praktického vyučování PBS Velká Bíteš zajišťuje praktickou výuku žáků Střední odborné školy Jana Tiraye Velká Bíteš pro tříletý učební obor Obráběč kovů – universální obrábění a od roku 2010 i výuku žáků čtyřletého studijního oboru Mechanik – seřizovač. Výuka probíhá na obráběcích strojích v prostorách PBS Velká Bíteš. V posledních letech středisko zaznamenává slibný nárůst zájmu o studium. Důvodem je nejen kvalitní a profesionální výuka, ale i skutečnost, že žáci i jejich rodiče vidí v technickém vzdělání perspektivu. Přísná přijímací kritéria, stále inovované učební osnovy i moderní prvky ve výuce se odrážejí ve výborných umístěních žáků v celostátních soutěžích. V roce 2009 se žák z našeho oboru umístil v soutěži „České ručičky“ na 1. místě a byl oceněn jako nejlepší žák v celé ČR. V roce 2012 jsme v téže soutěži obsadili 2. místo.

V rámci realizace projektů z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost byly učebny nově vybaveny měřidly, soustruhem CNC a dalšími pro výuku potřebnými nástroji. Se všemi žáky/zákonnými zástupci se uzavírají smlouvy o setrvání v pracovním poměru. PBS Velká Bíteš tak umožňuje žákům po vyučení pracovní uplatnění.

V PBS Velká Bíteš funguje vlastní podnikové učiliště již od roku 1964 pro zajištění kvalifikovaných pracovníků v rozvíjející se výrobě a sloužící také pro výchovu učňů. Od 1. 9. 2008 se Středisko praktického vyučování stalo samostatným právním subjektem pod názvem Středisko praktického vyučování PBS Velká Bíteš.

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Veřejný rejstřík a Sbírka listin - Ministerstvo spravedlnosti České republiky. or.justice.cz [online]. [cit. 2020-05-18]. Dostupné online. 
 2. Veřejný rejstřík a Sbírka listin - Ministerstvo spravedlnosti České republiky. or.justice.cz [online]. [cit. 2020-05-18]. Dostupné online. 
 3. Veřejný rejstřík a Sbírka listin - Ministerstvo spravedlnosti České republiky. or.justice.cz [online]. [cit. 2020-05-18]. Dostupné online. 
 4. Veřejný rejstřík a Sbírka listin - Ministerstvo spravedlnosti České republiky. or.justice.cz [online]. [cit. 2020-05-18]. Dostupné online. 
 5. Kolektiv autorů: 55 let První brněnské strojírny ve Velké Bíteši
 6. Ocenění Firma roku 2012 získala První brněnská strojírna [online]. Týden.cz, 2012-12-04 [cit. 2022-04-17]. Dostupné online. 
 7. MAHEL, Luděk. Cena hejtmana patří městu Třebíč a Domovu bez zámku. Třebíčský deník [online]. VLP, 2017-04-11 [cit. 2017-04-14]. Dostupné online. 
 8. BÁRTA, Jiří. Posledních deset let i navzdory covidu kontinuálně rosteme, říká šéf PBS. iDNES.cz [online]. 2021-10-24 [cit. 2022-01-08]. Dostupné online. 
 9. PBS Velká Bíteš slaví 1 000 vyrobených kusů APU Safír - Aeroweb.cz. www.aeroweb.cz [online]. [cit. 2021-04-12]. Dostupné online. 
 10. NEUWIRTHOVÁ, Eva. Cenu hejtmana Kraje Vysočina za společenskou odpovědnost pro rok 2017 získaly firmy B:TECH, MANN + HUMMEL, Střední průmyslová škola Třebíč a město Žďár nad Sázavou [online]. Jihlava: Kraj Vysočina, 2018-04-16 [cit. 2018-04-18]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]