První bitva u Tapae

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Bitva u Tapae
konflikt: Dácké války
Území Horní Moesie a Dácie. Místo, kde se bitva odehrála
Území Horní Moesie a Dácie. Místo, kde se bitva odehrála

Trvání8688
MístoMoesie, Dácie
Souřadnice
Výsledekuzavření římsko-dácké mírové smlouvy
Strany
Dákové Dácké království Římská říšeŘímská říše Římská říše
Velitelé
Decebalus Římská říše Oppius Sabinus
Římská říše Domitian
Římská říše Cornelius Fuscus
Římská říše Tettius Julianus
Síla
neznámé 2 legie

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bitva u Tapae se odehrála mezi římskou říší a Dácií na území římské provincie Moesia v době dáckých válek. K bitvě došlo za vlády římského císaře Domitiana, v letech 86 až 88.

Na konci roku 85 nebo na počátku roku 86 [1], dácký král Duras nařídil svým vojákům, aby zaútočili na římskou provincii Moesii na jižním toku řeky Dunaje. Dáky do bitvy vedl Diurpaneus, který je často uváděn jako totožná osobnost s pozdějším králem Decebalem i když důkazy pro tuto skutečnost zůstávají nezřetelně a nejednotné.[2] V roce 85 nebo 86 Dákové přepadli římskou provincii Moesie a zabili jejího guvernéra Oppiuse Sabia.[1]

Po tomto útoku zamířil římský císař Domitian, doprovázený pretoriánským prefektem Corneliem Fuscem do Moesie, kde plánovali budoucí útok.[1] Nahradili zde ztracenou legii a výrazně posílil římskou armádu na tomto úseku. Několik legií přesunuli ze západních provincií do Moesie. Oblast starověkého města Sirmium byla připojena k Moesii, aby měli kontrolu nad celou dáckou hranicí.

Historici nejsou jednotní v tom, co se dělo dál. Historik András Mócsy naznačuje, že po předání příkazu prefektovi Fuscovi se císař Domitian vrátil do Říma v témže roce, zatímco Fusco se pokusil vytlačit dácké útočníky z provincie.[3] Podle historika Matthewa Bunsona, vedl úspěšnou operaci císař Domitian osobně, až pak se vrátil do Říma, kde oslavil dvojitý triumf.[4]

Útok v roce 87[editovat | editovat zdroj]

Po počátečním úspěchu proti Dákům překročil Cornelius Fusca s pátou legií, která se skládala z 5000 mužů řeku Dunaj, ale jeho armáda byla obklíčená a Římané ochromeni. V těžkém boji byli zničeni, sám Fuscus v bitvě zahynul.[3] Podle historika E. T. Salmona se jednalo o bitvu, kde byla zničena pátá římská legie.[5] V každém případě, tato legie následně zmizela z římského seznamu legií.[6]

Útok v roce 88[editovat | editovat zdroj]

Římská ofenzíva pokračovala v následujícím roce. Římany tentokrát vedl generál Tettius Julianus se čtyřmi legiemi. Římská armáda vstoupila do Dacie a dále postupovala z římského tábora Viminacium k průsmyku Železná vrata.[6] Tentokrát byla římská armáda úspěšná a dácké vojsko bylo vytlačeno z Tapae. Vzhledem k obtížné cestě do Sarmizegetusy, hlavního města Dácie byl římský útok zastaven a Decebalus s Domitianem uzavřeli mír.

Po bitvě[editovat | editovat zdroj]

Po bitvě je průběh událostí nejasný a uspokojivá chronologická rekonstrukce událostí není možná. Suetonius uvádí, že se proti Dákům podniklo několik bitev s různým úspěchem.[7] Lucius Antonius Saturninus, velitel římské armády v Germanii, se vzbouřil.[4] Kromě toho Jazygové, Marcomanni a Kvádové odmítli poskytnout vojska císaři Domitianovi pro jeho Dácké války. Domitian tedy zabil jejich mírové vyslance a zaútočil na ně. Všechny tyto problémy zastavily další římské útoky na Dácii a Decebalus, v té době již král Dácie, vyslal svého bratra Diegise, jako svého plenárního zástupce sepsat mírové dohody.[8] V souladu s podmínkami smlouvy se Decebalus stal vazalem římského císaře a vrátil římské válečné zajatce. Na oplátku si půjčil několik římských stavitelů a řemeslníků, kteří stavěli nová opevnění v horách. Římané se ve smlouvě zavázali zaplatit roční dotaci ve výši 8 milionů sesterciů,[5]. Peníze proti očekávání Říma, Decebalus neutrácel v Římě, ale použil je na vystavění nových opevnění a sídel v horách, v důležitých strategických místech a posílit i stávající místa.

To byl jeden z důvodů, proč v roce 101 císař Traianus znovu zaútočil na Dácii. Vítězstvím v druhé bitvě u Tapae přiměl Dáky k podřízenosti římskému impériu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c MÓCSY, András. Pannonia and Upper Moesia. [s.l.]: Routledge & K. Paul, 1974. 453 s. Dostupné online. ISBN 9780710077141. S. 82. (anglicky) 
  2. BURY, John Bagnell. A History of the Roman Empire from its Foundation. [s.l.]: Forgotten Books, 1893. Dostupné online. ISBN 9781440044779. S. 407. (anglicky) 
  3. a b Mócsy str.83
  4. a b BUNSON, Matthew. Encyclopedia Of The Roman Empire. [s.l.]: Infobase Publishing, 2009. 657 s. Dostupné online. ISBN 9781438110271. S. 181. (anglicky) 
  5. a b Jones, Brian W. (1992), The Emperor Domitian, Routledge. (anglicky)
  6. a b SALMON, Edward Togo. A History of the Roman World from 30 B.C. to A.D. 138. [s.l.]: Routledge, 1990. Dostupné online. ISBN 0415045045. S. 248. (anglicky) 
  7. Suetonius: The Twelve Caesars - The Life of Domitian (anglicky)
  8. Mócsy str.84

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Domitian's Dacian War na anglické Wikipedii.