Prutovka nahá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Prutovka nahá

Popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: vyšší rostliny (Cormobionta)
Nadoddělení: kapraďorosty (Pteridophyta)
Oddělení: prutovky (Psilotophyta)
Řád: prutovkotvaré (Psilotales)
Čeleď: prutovkovité (Psilotaceae)
Rod: kapradina (Psilotum)
Binomické jméno
Psilotum nudum
(L.) P. Beauv.

Prutovka nahá (Psilotum nudum) je kapradina, která bývá často prezentována jako možný relikt (zbytek) nejpůvodnější vývojové větve vyšších rostlin, takzvaná Psilotopsida. Tato třída žila zhruba před třemi sty milióny lety a v období devonu (konec prvohor). Celý rod zahrnuje pouze dva rostoucí druhy, ostatní již vymřely.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Habitus

Je morfologicky odlišná od ostatních kapradin. Rostlina nemá skutečný prýt, jak je běžné u cévnatých rostlin, ale tzv. praprýt, který je jinde známý pouze z fosilií již vymřelých rostlin. Praprýt je vidličnatě větvený s postranními větvičkami nesoucí v horní části trojpouzdré výtrusnice. Jeho zelené větévky nemají pravé listy, pouze nepatrné šupinky bez průduchů v pokožce, ač samotné praprýty průduchy mají. Zelené nadzemní praprýty dole plynule přechází ve velmi křehké a lámavé podzemní praprýty. Ty jsou podobné oddenkům, ale nemají žádné kořeny, pouze jsou po celém svém povrchu pokryty absorpčními chlupy (rhizoidy). Podzemní praprýty jsou prorostlé hyfami symbiotické houby, které nevstupují do zelených nadzemních částí praprýtu.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Výskyt této kapradiny je roztroušený po celých tropech a vlhkých subtropech a zasahuje však i do nejteplejších částí mírného pásu severní polokoule (Nový Zéland, jižní Španělsko, západní Austrálie). Jedná se epifyt osidlující skalní římsy a spáry. Roste na slunci i v polostínu a stačí jí nízká vzdušná vlhkost jako například kaktusům.

Gametofyt[editovat | editovat zdroj]

Gametofyt prutovky je asi 2cm velký, nezelený, podzemní. Má válcovitý tvar, je větvený, ochlupený jednobuněčnými rhizoidy. [1] Na rozdíl od veškerých známých kapraďorostů má prutovka nahá vyvinutý cévní svazek i v pohlavní generaci (gametofyt). Gametofyt žije několik let v nezeleném stavu, vyživován symbiotickou houbou. Nese ovšem poblíže konců větví samičí a samčí pohlavní orgány. Spermatozoidy jsou spirálovité a pohyblivé pomocí svazku bičíků.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Gametofyt, mikrofotografie gametofytu prutovky od Botanical Society of America - Online Image Collection.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Novák F.A. Rostlinopis. Praha, 1930
  • Novák F.A. Velký obrazový atlas rostlin. Praha: ARTIA, 1970
  • Studnička Miloslav Kapradiny Atlas domácích a exotických druhů. Praha: Academia, 2009, ISBN 978-80-200-1716-1

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]