Prskavka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hořící prskavka

Prskavka je druh zábavní pyrotechniky, ve které během jejího hoření dochází k chemické reakci, během které vznikají drobné hořící částečky. Tyto části odpadávají od vlastního tělesa prskavky, čímž vzniká vizuální vjem odpadávajících jisker. Prskavky se skládají z hořlavé směsi, která je umístěna zpravidla na nehořlavé tyčce, jež je současně využívána i pro držení hořící prskavky. Prodávány jsou prskavky různé délky a barvy efektu.

Prskavky jsou většinou používány o Vánocích jako zábava a dekorace.

Prskavky hoří vlivem směsi, která obsahuje 4 hlavní složky. Jedná se o najemno namletý prášek z dřevěného uhlí, oxidovadla, které je nejčastěji dusičnan barnatý či dusičnan draselný (obsah cca 50 %), dále práškového hliníku (cca 10 %) či železných pilin a také pojivo často v podobě škrobu, které drží jednotlivé komponenty dohromady.[1] Vlivem zapálení prskavky začne docházet k vzájemné reakci složky s okysličovadlem za vzniku extrémně vysoké teploty okolo 1000 až 1100 °C a kyslíku. Během té dochází ke vzniku oxidu železitého a oxidu hlinitého, které tvoří odpadávající složky a který vytváří typický vzhled prskavky.[1]

Úředníci z RAPEXu nedávno zjistili, že prskavky mohou způsobit popálení nebo požár.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b BŘEZINA, Kamil. Proč prskavky prskají ? [online]. Rakovník: Gymnázium Zikmunda Wintra Rakovník, 2013-12-31 [cit. 2019-03-10]. Dostupné online. 
  2. Prskavka "Sparkler 50 cm". dTest.cz [online]. 11. 12. 2017 [cit. 2017-12-28]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]