Prozatímní koaliční správa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Prozatímní koaliční správa
سلطة الائتلاف المؤقتة
Coalition Provisional Authority
 Baasistický Irák 2003–2004 Irák 
Vlajka státu
vlajka
Státní znak
znak
geografie
Mapa
obyvatelstvo
státní útvar
státní útvary a území
předcházející:
Baasistický Irák Baasistický Irák
následující:
Irák Irák

Prozatímní koaliční správa (arabsky سلطة الائتلاف المؤقتة‎, anglicky Coalition Provisional Authority, zkr. CPA) byla založena jako přechodná vláda Iráku po invazi do země 20. března 2003 ze strany Spojených států, Spojeného království, Austrálie a Polska, které tvořily mnohonárodní (koaliční) síly s cílem vyhnat Saddáma Husajna.

Prozatímní koaliční správa se ustavila s odvoláním na válečné právo a na rezoluci 1483 Rady bezpečnosti OSN, která uznala dopis od stálých zástupců při OSN Velké británíe a USA ze dne 8. května 2003 oznamující převzetí moci. [1] Fungovala jako de facto vláda Iráku od 21. dubna 2003 až do svého rozpuštění dne 28. června 2004.

V čele CPA stál původně Jay Garner, bývalý armádní důstojník, ale jeho působení ve funkci bylo krátké. Poté, co rezignoval, jej nahradil Paul Bremer, který stál v čele CPA až do června 2004. Krátce po svém uvedení do úřadu Bremer vydal dvě nařízení. První se týkalo členů strany Baas, kteří byli propuštěni ze svých funkcí ve státní správě a nadále v budoucnosti nesměli působit na oficiálních postech. O týden později vydala CPA druhé nařízení, které rozpustilo veškeré bezpečnostní složky v Iráku.[2]

Zároveň byla zřízena Irácká vládní rada (Iraqi Governing Council – IGC) jako prozatímní parlament. IGC se skládala z různých iráckých politických, náboženských a kmenových vůdců, kteří poskytovali CPA poradenství při vedení země, až do prvních svobodných voleb.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Coalition Provisional Authority na anglické Wikipedii a Koaličná dočasná vláda na slovenské Wikipedii.

  1. GREENSTOCK, Jeremy; NEGROPONTE, John. Letter dated 8 May 2003 from the Permanent Representatives of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland and the United States of America to the United Nations addressed to the President of the Security Council [online]. [cit. 2020-08-01]. Dostupné online. 
  2. SEDLÁK, Roman. Válka v Iráku 2003: Konflikt v Perském zálivu v perspektivě americké zahraniční politiky [online]. Praha: Univerzita Karlova, Fakulta sociálních věd, 2010-06-16 [cit. 2020-11-22]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]