Provozní služby (učební obor)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Provozní služby jsou dvouletý učební obor typu E, tedy bez maturity. Lze získat Výuční list a nižší střední vzdělání, což může postiženým pomoci při získání pracovního uplatnění. Obor je určen přednostně žákům s lehkým mentálním postižením, případně postižením na hranici lehkého a středního mentálního handicapu. Rámcový vzdělávací program 69-54-E/01 provozní služby rozpracovávají učiliště, která jej vyučují, do školských vzdělávacích programů (ŠVP). Těch je několik.

ŠVP Rodinka se zaměřuje se hlavně na údržbu a úklid cizí domácnosti a tím se velmi podobá oboru praktická škola. Ale vše se na rozdíl od praktické školy probírá více do hloubky. Výuka je také zaměřena hlavně na šití, úklid domácnosti a vaření. Vzdělání poskytuje několik škol, např. Střední škola a Základní škola, Nové Město nad Metují [1].

ŠVP Úklid a výpomoc je určen vzdělávání žáků v ústavní péči (domovy pro osoby se zdravotním postižením, domovy se zvláštním režimem, denní stacionáře a chráněná bydlení), kterým umožní následné zaměstnání např. přímo v ústavu, kde absolventi trvale žijí, ale i ve zdravotnických zařízeních a při úklidu venkovních prostor v obcích. Podle tohoto ŠVP vyučuje např. střední škola Euroinstitut [2].

ŠVP Pokojská připravuje na úklidové práce v ubytovacích zařízeních. Podle tohoto ŠVP vyučuje např. odborné učiliště Vyšehrad [3] v Praze.

Reference[editovat | editovat zdroj]