Provazovka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxProvazovka
alternativní popis obrázku chybí
Provazovka
Vědecká klasifikace
Říšehouby (Fungi)
Odděleníhouby vřeckovýtrusné (Ascomycota)
TřídaPezizomycotina
PodtřídaLecanoromycetidae
Řádmisničkotvaré (Lecanorales)
Čeleďterčovkovité (Parmeliaceae)
Rodprovazovka (Usnea)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Provazovka (Usnea), lidově Krakonošovy vousy, je rod lišejníků s charakteristickou provázkovitou stélkou z čeledi terčovkovité, které rostou především epifyticky na stromech a připomínají šedé či zelenavé vlasy. V Česku se vyskytují zejména na horách, různé druhy však rostou po celém světě. Houba je vřeckovýtrusná, fotobiont je zelená řasa.

Je známo mnoho druhů a vznikají také lokální morfy ovlivněné prostředím. Podle výzkumů z počátku 21. století obsahuje asi 600 druhů.[1] V Česku jde například o druh provazovka obecná (Usnea filipendula) nebo provazovka srstnatá (Usnea hirta).

Provazovky jsou velmi citlivé na znečištění ovzduší, zejména oxidem siřičitým. Používají se k výrobě kyseliny usnové, která hojí povrchová zranění. Provazovka se proto již více než 1000 let sbírá v lidovém lékařství. Je také jedlá a bohatá na vitamín C.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Usnea na anglické Wikipedii.

  1. Wirtz, N., Printzen, C., Sancho, L.G. and Lumbsch, H.T. 2006. The phylogeny and classification of Neuropogon and Usnea (Parmeliaceae, Ascomycota), Taxon 55(2):367 - 376., Volně dostupný abstrakt

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]