Provazovka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxProvazovka
alternativní popis obrázku chybí
Provazovka
Vědecká klasifikace
Říšehouby (Fungi)
Odděleníhouby vřeckovýtrusné (Ascomycota)
TřídaPezizomycotina
PodtřídaLecanoromycetidae
Řádmisničkotvaré (Lecanorales)
Čeleďterčovkovité (Parmeliaceae)
Rodprovazovka (Usnea)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Provazovka (Usnea), lidově Krakonošovy vousy, je rod lišejníků s charakteristickou provázkovitou stélkou z čeledi terčovkovité, které rostou především epifyticky na stromech a připomínají šedé či zelenavé vlasy. V Česku se vyskytují zejména na horách, různé druhy však rostou po celém světě. Houba je vřeckovýtrusná, fotobiont je zelená řasa.

Je známo mnoho druhů a vznikají také lokální morfy ovlivněné prostředím. Podle výzkumů z počátku 21. století obsahuje asi 600 druhů.[1] V Česku jde například o druh provazovka obecná (Usnea filipendula) nebo provazovka srstnatá (Usnea hirta).

Provazovky jsou velmi citlivé na znečištění ovzduší, zejména oxidem siřičitým. Používají se k výrobě kyseliny usnové, která hojí povrchová zranění. Provazovka se proto již více než 1000 let sbírá v lidovém lékařství. Je také jedlá a bohatá na vitamín C.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Usnea na anglické Wikipedii.

  1. Wirtz, N., Printzen, C., Sancho, L.G. and Lumbsch, H.T. 2006. The phylogeny and classification of Neuropogon and Usnea (Parmeliaceae, Ascomycota), Taxon 55(2):367 - 376., Volně dostupný abstrakt

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]