Protiválečná demonstrace v Sarajevu 1992

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Protiválečná demonstrace v Sarajevu roku 1992 předznamenala rozšíření vojenského konfliktu i do Bosny a Hercegoviny. Byla to reakce obyvatel města na blokádu Sarajeva ze strany JNA.

Až 40 tisíc lidí (v dějinách Jugoslávie ojedinělý počet) vyšlo 5. a 6. dubna roku 1992 do ulic města Sarajeva aby vyjádřili svůj nesouhlas s blokádou města, která následovala po vyhlášení nezávislosti země na Jugoslávii 1. března 1992 na základě referenda. Blokádu zajistila vojenská přítomnost jednotek Jugoslávské lidové armády v okolí města.

Během demonstrace byla zastřelena mladá studentka Suada Dilberović, označovaná mnohdy jako první oběť války; útočníkem byl srbský odstřelovač , který mířil ze střechy olympijského hotelu Holiday Inn. 6. dubna 1992 bylo zabito celkem pět lidí a dalších 30 zraněno. Jednotky milice, loajální tehdejšímu vedení státu, okamžitě vtrhly do budovy a zatkly osoby odpovědné za střelbu, v místě byly rozmístěny obrněné transportery. Při následném výslechu tito odstřelovači uvedli, že jím za střelbu byly přislíbeny peníze ze strany zahraničních novinářů, konkrétně 500 DEM za 1 výstřel, do míst kam měli namířené kamery.[zdroj?!] Kromě Sarajeva se ale demonstrovalo také i v Mostaru, Bělehradu a dalších městech. Zmobilizovala se následně i Teritoriální obrana Bosny a Hercegoviny, která se později změnila v Armádu BiH.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]