Proteinová dieta

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Upozornění UPOZORNĚNÍ! Proteinová dieta je (na rozdíl od nízkosacharidové diety nebo ketogenní diety) na anglické Wikipedii popisována jako životu nebezpečná!

Historie proteinové diety[editovat | editovat zdroj]

Koncept proteinové diety tzv. PSMF - Protein Sparing Modified Fast ("proteiny šetřící modifikovaný půst") je určen pro rychlé hubnutí a zahrnuje změnu výživy dle odborného doporučení v prvním kroku a celkovou změnu výživy a chování v následných krocích.

Princip poprvé popsal Georges L. Blackburn v roce 1974 na základě dlouholetých výzkumů. Jeho práce nesla název Protein Sparing Modified Fast a poměrně záhy (1975) byla uvedena do praxe v Severní Americe, kde se ketogenní dieta těší obrovské oblibě zejména díky své bezpečnosti a skvělým výsledkům. Cílem tohoto dietního konceptu je dosáhnout přiměřené tělesné hmotnosti dle předem stanoveného odborného plánu.

Fungování proteinové diety[editovat | editovat zdroj]

V běžných potravinách jsou organismu dostupné 3 základní zdroje energie - sacharidy, bílkoviny a tuky. Tyto tři látky poskytují energii pro život a následnou regeneraci organismu. Tělo dále potřebuje pro svou správnou funkci, kromě těchto tří živin, ještě vodu, vitamíny a minerály. Ve stravovacím konceptu Proteinové diety (PSMF) jsou tělu dodávány vysoce kvalitní proteiny za současného snížení příjmu sacharidů a zvýšení konzumace vybraných druhů zeleniny. Při proteinové dietě nejsou povoleny žádné další sacharidy ani jiné formy tuku. Vysoký příjem bílkovin zabrání spalování vlastních proteinů tzn. zabrání spalování svalové hmoty.

Prvním zdrojem energie těla jsou obvykle sacharidy. Vzhledem k jejich omezenému přísunu jsou rychle spotřebovány a primární zdrojem energie se stane zásobní tuk. Tato změna v tělním metabolismu se souhrnně nazývá ketóza. Rychlé odbourávání tuku během ketózy produkuje tzv. ketolátky, jejichž přítomnost je možné změřit v moči. Tyto látky zároveň velmi účinně tlumí pocit hladu a navozují pocit dobré nálady a energie. Vymizení pocitu hladu a mírně euforický pocit u většiny lidí během proteinové diety je jednou z hlavních výhod tohoto dietního konceptu.

Z těchto důvodů je ketogení dieta velmi dobře snášena a její dodržování je v porovnání s jinými dietami mnohem snazší.

Spolu se sacharidy je v těle uloženo velké množství vody, jejíž zásoba je, vzhledem k jejich omezenému přísunu, rychle spotřebována. Pro kompenzaci tohoto jevu je nezbytně nutné během proteinové diety dodržovat každodenní pitný režim s dostatečným přísunem tekutin, sodíku a zejména draslíku. Konzumace ostatních potravin během prvního kroku proteinové diety je nežádoucí, může zastavit proces ketózy.

Nedílnou součástí proteinového konceptu redukce hmotnosti je i návratový krok, kdy dochází k postupnému znovuzavádění sacharidů do stravy a pozvolnému návratu k racionálnímu stravování. Tato fáze má zásadní význam pro úspěch dietního konceptu PSMF a dlouhodobé držení váhového úbytku.

Obezita je zásadním rizikovým faktorem pro vznik ischemické choroby srdeční, diabetu, onemocnění žlučníku, artritidy a cévních onemocnění. Redukce hmotnosti významně přispěje ke zlepšení celkového zdravotního stavu a pohody.

Potraviny při proteinové dietě[editovat | editovat zdroj]

Mezi zakázané potraviny při proteinové dietě patří: uzeniny, tuky, sacharidy a také sladké nebo alkoholické nápoje povolené jsou naopak libové maso, ryby, vejce, zelenina či mléčné výrobky. Jídelníček by měl obsahovat tuky a bílkoviny – maso, sýr, vejce, tvaroh, máslo a tučný jogurt, oříšky, semínka (s nízkým obsahem sacharidů), zdravé tuky (maximálně 30 gramů denně). Vhodné jsou lískové ořechy, makadamiové ořechy, květák, salát, okurky, celer, ředkvičky, zelí, cuketa i avokádo.[1]

Nebezpečí proteinové diety[editovat | editovat zdroj]

Mezi závažné kontraindikace proteinové diety patří zejména chronická jaterní a ledvinová onemocnění, diabetes s inzulinovou substitucí. Nedávno prodělaný infarkt myokardu, případě závažné poruchy srdečního rytmu. Těhotenství nebo kojení jsou také kontraindikací proteinové diety. Méně závažné kontraindikace u kterých je možné nasadit proteinovou dietu, ale je třeba zvýšená kontrola lékařem a suplementace patří zejména onemocnění dnou, méně závažné poruchy srdečního rytmu.

Léčba proteinovou dietou může být efektivní, ale u především u větších redukcí (nad 10 kg) vyžaduje dohled lékaře nebo zkušeného výživového poradce.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Keto dieta: Vše, co potřebujete vědět a jaký program vybrat [online]. 2022-05-15 [cit. 2022-06-16]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Proteinová dieta - vzorový jídelníček na 9 dní- Tajemstvízdraví.cz