Propalaeotherium

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxPropalaeotherium
Stratigrafický výskyt: Eocén, před 50,7–41,1 miliony lety
alternativní popis obrázku chybí
Výborně zachovaná fosílie Propalaeotheria uschovaná ve Vídni
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídasavci (Mammalia)
Řádlichokopytníci (Perissodactyla)
Čeleďkoňovití (Equidae)
RodPropalaeoterium
Gervais, 1849
druhy
  • P. hassiacum
  • P. isselanum
  • P. sinense
  • P. voigti
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Propalaeotherium byl rod raného koňovitého žijící v období eocénu. Bylo nalezeno francouzským paleontologem Paulem Gervaisem v roce 1849 v lomu u německého města Messel nedaleko Frankfurtu nad Mohanem. Později bylo na stejném místě nalezeno mnoho nezvykle dobře zachovaných fosílií s měkkými tkáněmi.

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Jeho jméno znamená „před palaeotériem“, tak byl pojmenován svým nálezcem Paulem Gervaisem. Byl považován za příslušníka čeledi Palaeotheriidae. Teprve studie v roce 2004 odhalila jeho větší příbuznost s dnešními koňmi a byl přeřazen do čeledi koňovitých.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Šlo o poměrně malého živočicha, na délku měřil 90 centimetrů, z toho činil 26 cm ocas, výška v kohoutku byla pouhých 30–60 cm a hmotnosti 10 kilogramů, ovšem u největších exemplářů existují odhady až do 35 kilogramů. Lebka byla značně protáhlá a dlouhá až 22 centimetrů. Celé tělo bylo poměrně zavalité a silné. Na rozdíl od dnešních koní neměl kopyta, ale nohy byly zakončeny prsty. Na předních nohou měl čtyři prsty, na zadních tři. Dle zachovaného obsahu střev nalezeného nedaleko města Halle v Sasku-Anhaltsku se živil jak listy, tak bobulemi.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Propalaeotherium na anglické Wikipedii, Propalaeotherium na polské Wikipedii a Propalaeotherium na německé Wikipedii.

  1. First record of gut contents from a middle Eocene equid from the Geiseltal near Halle (Saale), Sachsen-Anhalt, Central Germany [online]. [cit. 2016-12-28]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]