Projekty železničních tratí do Moravského krasu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Projekty železničních tratí do Moravského krasu byly za Rakousko-Uherska projekty železničních tratí vedoucí přes stávající území Moravského krasu. Projekty ovšem nikdy nebyly zrealizovány a s jejich realizací se nepočítá ani dnes.

Místo dříve plánované stanice Křtiny.


Železniční trať Blansko - Vyškov[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1900 se uvažovalo o železniční trati z Blanska do Vyškova jako součásti spojení Tišnov - Blansko - Vyškov. Úvahy podpořili i poslanci Národního shromáždění v roce 1919. Byl ovšem vytvořen jen „obecný projekt“, ministr železnic chtěl poté podrobnější projekt s rozpočtem. To by však vyžadovalo dalších 300 tisíc korun. Protože kilometr tratě byl odhadován na více než 1 milion korun, byl projekt z důvodu finanční náročnosti a protichůdných zájmů odstaven.[1]

Železniční dráha Brno - Líšeň - Jedovnice[editovat | editovat zdroj]

V roce 1911 vznikl projekt dráhy z Líšně do Jedovnic. Stavba měla navazovat na železniční trať z Brna-Černovic do Líšně. V projektu dosahovala délky 21 km a měly zde vzniknout stanice Ubce, Křtiny a Jedovnice, kde se měla křížit s dráhou Blansko - Vyškov. Stavba měla stát 2 miliony korun, ale nenašly se pro ni potřebné peníze.[2] Projekt se zastavil, když se trať zkrátila na Stránskou skálu a přestavěla na tramvajový provoz. Stále však existoval záměr Brněnských pouličních drah jako "tramvaje do Moravského krasu". Projekt byl obnoven v roce 1945, kdy se uvažovalo o zřízení národního parku Moravský kras. Zanedlouho byl ovšem zamítnut definitivně. V současnosti (2019) se kvůli bytové výstavbě v Líšni chystá prodloužení tramvajové trati ze Stránské skály do dřívější stanice Líšeň[3] v původní stopě železniční tratě z Černovic.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Železnice Blansko-Vyškov ztroskotala. blanensky.denik.cz. 2011-06-13. Dostupné online [cit. 2019-04-01]. (česky) 
  2. Nerealizovaná železniční trať do Moravského krasu | blansko.cz. www.blansko.cz [online]. [cit. 2019-04-01]. Dostupné online. (česky) 
  3. Brno - Znovuzprovoznění tramvajové tratě Stránská skála, Líšeň, Holzova. www.brno.cz [online]. [cit. 2019-04-01]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]