Proces s buržoazními nacionalisty

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Gustáv Husák

Proces s buržoazními nacionalisty, oficiálně nazývaný proces s rozvratnou skupinou buržoazních nacionalistů na Slovensku byl vykonstruovaný politický proces s vysokými slovenskými komunistickými funkcionáři, propagandisticky označovanými za „buržoazní nacionalisty“, který navazoval na proces se Slánským.

Proces s Gustávem Husákem a spol. se konal v dnech 21.–24. dubna 1954 před kolegiem Nejvyššího soudu Československa v Bratislavě. Při výslechu obžalovaných před senátem Nejvyššího soudu byli obžalovaní předvoláváni postupně. V první den hlavního líčení byl vyslechnut jen Gustáv Husák. Líčení druhého dne začalo Ladislavem Novomeským a pokračovalo odpoledne Danielem Okálim. Třetí a poslední den líčení soud přistoupil k výslechu obviněných Ladislava Holdoše s Ivanem Horváthem a následně k závěrečným řečem a vyhlášení rozsudku. Nejvyšší soud vynesl rozsudek v trestní věci rozvratné skupiny buržoazních nacionalistů na Slovensku dne 24. dubna 1954.[1] Obžalovaní byli odsouzeni k vysokým trestům: Gustáv Husák (hlavní obžalovaný procesu, doživotí), Ivan Horváth (22 let), Daniel Okáli (18 let), Ladislav Holdoš (13 let) a Ladislav Novomeský (10 let).

V 60. letech byl proces přešetřován rehabilitačními komisemi, nejprve Kolderovou (1962–1963), posléze barnabitskou (1963) a rozsudky byly zrušeny. Husák se později dokonce stal prezidentem Československa.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ŠTEFANICA, Ján. Vybrané právne aspekty procesu G. HUSÁK a spol. Brno: Masarykova univerzita, 2013, s. 346–362. Dostupné také z: http://www.law.muni.cz/sborniky/dejiny2013/setkani2013.pdf

Literatura[editovat | editovat zdroj]