Printemps

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Printemps
Printemps haussmann1.JPG
Základní údaje
Právní forma Société par actions simplifiée
Datum založení 1865
Zakladatel Jules Jaluzot
Adresa sídla Francie, Francie
Souřadnice sídla
Charakteristika firmy
Oblast činnosti maloobchod
Identifikátory
Oficiální web www.printemps.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Printemps na Boulevardu Haussmann

Printemps (česky Jaro) je francouzská síť obchodních domů, z nichž nejvýznamnější filiálka se nachází v Paříži na Boulevardu Haussmann v 9. obvodu. Společnost se zaměřuje především na prodej značkové módy a dalších luxusních výrobků.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Grands Magasins du Printemps (Obchodní domy Printemps) založil v roce 1865 Jules Jaluzot v budově, kterou vystavěl architekt Paul Sédille (18361900). V roce 1923 byl dům opatřen prosklenou kupolí v secesním stylu. Pod kupolí se nachází kavárna („Café Flo“). Od roku 1975 jsou fasáda a kupole chráněny jako historická památka.

V letech 19922005 patřil Printemps do francouzského holdingu PPR. V létě 2006 prodal PPR obchodní řetězec konsorciu Deutsche Bank a italské skupiny Borletti, která vlastní řetězec obchodních domů La Rinascente.

Pod obchodním domem protéká řeka Grange Batelière, k níž byly organizovány prohlídky než bezpečnostní předpisy donutily obchodní dům přístup k řece zrušit.

Obchodní domy[editovat | editovat zdroj]

Řetězec má 21 obchodních domů, z nichž se nachází pět v Paříži a okolí, 15 ve zbývající Francii a jeden v zahraničí (v Tokiu ve čtvrti Ginza). Jediné zastoupení v Severní Americe, které bylo otevřeno v roce 1987 v Denveru, bylo posléze opět uzavřeno. Hlavním obchodním domem je jeho pobočka na pařížském Boulevardu Haussmann, která představuje významnou ukázku tzv. haussmannovského stylu 19. století.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Printemps (grands magasins) na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]