Princezna zakletá v čase

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Princezna zakletá v čase
Země původuČeskoČesko Česko
Délka115 min.
Žánrfilmová pohádka
ScénářPetr Kubík
Lukáš Daniel Pařík
Viktor Krištof
RežiePetr Kubík
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleNatália Germáni
Marek Lambora
Eliška Křenková
Simona Zmrzlá
Martin Dejdar
Roman Zach
Jan Révai
Martin Písařík
ProdukceViktor Krištof
HudbaLukáš Daniel Pařík
KameraPavel Kopp
StřihMatěj Jankovský
ArchitektVladimír Pešek
Výroba a distribuce
Premiéra17. září 2020
Produkční společnostProfesionálníVideo
DistribuceBohemian Motion Pictures
Tržby7 027 326[ujasnit][1][nenalezeno v uvedeném zdroji]
Princezna zakletá v čase na FPČSFDKinoboxuFDbIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Princezna zakletá v čase je česká filmová fantasy pohádka režiséra Petra Kubíka z roku 2020. V hlavních rolích účinkovali Natália Germáni, Marek Lambora a Eliška Křenková. Ústřední píseň „Tam za řekou“ k pohádce nazpívala Tereza Mašková společně s Markem Lamborou a Natálií Germáni.

Film byl uveden do českých kin 17. září 2020.[2] Z důvodu uzavřených kin v důsledku koronavirové pandemie probíhalo od 29. ledna 2021 promítání filmu online na portálu Zakulturou.online. Televizní premiéra proběhla 28. listopadu 2021[3] a sledovalo ji 916 tisíc diváků.[4] Film byl nadabován také do angličtiny a uveden pod názvem Princess Cursed in Time.[5]

Děj[editovat | editovat zdroj]

Film se odehrává ve fiktivním světě zvaném Oberon, konkrétně v mírumilovném království Aspánie. Před lety zachvátila Aspánii obávaná Černá bouře, magická smršť hrozící zkázu celému království a všech obyvatel v něm. Aby tomu aspánský král Robert VIII. zabránil, přislíbil prohnané čarodějnici Murien duši své dcery sedmý den po jejím narození výměnou za to, že Murien bouři odvolá. Čarodějnice prahnula po věčném životě, který by s dobrovolně darovanou duší dítěte mohla získat. Ačkoliv Murien bouři odvolala, král na něco takového neměl srdce a svou dceru, princeznu Ellenu, čarodějnici nevydal. Murien, rozzuřená královou zradou, proklela maličkou Ellenu, že v den jejích dvacátých narozenin bude při západu slunce království tentokrát už opravdu zničeno hrozivou Černou bouří.

Hlavní příběh sleduje osud princezny Elleny v den jejích dvacátin. Je umanutá a nafoukaná a hrozbu blížící se zkázy bere na lehkou váhu, ostatně málokdo má z dávné výhrůžky strach. V průběhu dne se potkává s dvojicí nemotorných strážných, kteří si s oblibou čtou knihu o lovcích čarodějnic, dvěma čarodějobijci z dalekých krajů, dvorním alchymistou Archivaldem a nejlepší kamarádkou z dětství Amélií, která se učí na alchymistku a čeká jí jen závěrečná zkouška. Zároveň je ukázáno, že král Robert společně s Archivaldem se ve snaze zabránit Černé bouři dopídili faktu, že takto silnou kletbu může zvrátit jen polibek z pravé lásky. Pozvali proto prince Jana ze sousedního království Calderonu, s nímž si Ellena byla v dětství velmi blízká, aby se polibku ujal. Zcela bezstarostně stráví princezna celý den, až přijde večer hostiny na její počest. Hrozba Černé bouře se ukáže jako skutečná a ačkoliv Jan princeznu políbí, nic se nestane – princezna jej totiž nemiluje. Temnota pohltí království.

Ellena se náhle probudí. Zpočátku je zmatena, ovšem po chvíli jí dojde, že se celý den zase opakuje a ona jediná si to pamatuje. Po rozhovoru s Archivaldem jí alchymista vysvětlí, že při narození jí začaroval mocnou Runou času, díky níž bude opakovat tentýž den stále dokola a dokola, dokud nezvrátí Černou bouři. Čas je tak jejím služebníkem, nikoliv jejím pánem. Zpočátku toho Ellena využívá a zcela bezstarostně si užívá volného života bez následků, ovšem když se tentýž den opakuje mnohokrát, vše jí omrzí. Rozhodne se proto kletbu zlomit a zažehnout lásku vůči Janovi, bohužel ani při opakovaných pokusech se jí to nedaří. Poslední možností je zabít Murien, která se usídlila v nedaleké opuštěné tvrzi.

Tvrz je chráněna mocným kouzlem, pro jehož prolomení je nutný Zámečnický svitek. Ten lze získat po správném rozluštění hádanek u Úst pravdy, Ucha tajemství a Zlatých očí. Na pomoc proto s sebou Ellena bere prince Jana a Amélii. U Ucha tajemství se divák mimoto dozvídá, že princezna si svými city vůči Janovi není jistá, neví, zda jej opravdu miluje či ne. Po rozluštění hádanek svitek získají a vydají se k tvrzi, do níž úspěšně proniknou. Murien zde již vyčkává u kamenného oltáře, na jehož vrchu levituje magický krystal v podobě stříbřité růže. Čarodějnice je opravdu mocná a jakékoliv pokusy o její smrt nikdy nevyjdou, Ellena vždy selže a zase se probudí téhož rána. Nakonec se však zaposlouchá do vyprávění dvou strážných, kteří si čtou o lovcích čarodějnic. Je to právě krystal, ona stříbrná růže, která je zdrojem Murieniny síly, a naplánuje nové přepadení. To tentokrát skončí naprostým fiaskem, jelikož se Ellena omylem prořekne, Murien odhalí Runu času a zruší její kouzlo. Princezna se tak znovu probudí téhož rána, ovšem tentokrát už naposledy – časová smyčka již neexistuje.

Princezna se od svých prvních dvacátin změnila, je z ní laskavá a přátelská osoba, a celý den je ke všem milá. Rozhodne se pro poslední pokus zabít Murien, ovšem tentokrát o tom zpraví lid a Archivalda. Při získávání svitku mimoto vyjde najevo, že se za těch mnoho opakovaných dní do Jana přece jen zamilovala, ostatně je to pohledný a obětavý princ. Naposledy se vydávají k tvrzi, prolomí ochranné kouzlo a vstoupí dovnitř, ovšem tentokrát mají s sebou posilu – ony dva strážné, čarodějobijce, Archivalda a několik dalších měšťanů. Boj je to tuhý a Murien se jen tak nedá, až zbydou jen Ellena a Jan. Čarodějnice sešle na Jana kouzlo přeměny v kámen, ovšem do cesty skočí princezna a díky síle pravé lásky se zaklínadlo odrazí. Amélie tasí meč, zničí růži a Murien se obrátí v prach.

Zdá se, že hrozba je zažehnána, leč Černá bouře se přesto žene na království. Ellena a Jan si dají poslední polibek na rozloučenou, když tu náhle je bouře pryč. Láska znovu zvítězila. Princezna se s princem vezmou, z Amélie se stane alchymistka, král Robert se znovu spřátelí s králem Calderonu a království bujaře slaví. Konec dobrý, všechno dobré.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Natália Germáni princezna Ellena
Marek Lambora princ Jan z Calderónu
Eliška Křenková Amélie
Jan Révai král Robert VIII.
Simona Zmrzlá Murien
Veronika Freimanová chůva
Roman Zach alchymista Archivald
Martin Písařík strážný Martin
Jakub Ouvín strážný František
Martin Dejdar král kejklířů
Vladimír Polák čarodějobijec
Pius Okaba čarodějobijec
Magdaléna Malinová prodavačka Marta
Roman Doubrava strážný Roman
Viktor Krištof komorník
Nikol Metrlová víla
Igor Krištof zloděj
Pavel Richta žebrák Tomáš
Elizabeth Drobotová žena Tomáše
Anežka Přikrylová princezna Ellena (10 let)
Terezie Holá Amélie (10 let)
Michal Škach princ Jan z Calderónu (10 let)
Milan Hroch král Sobotína

Natália Germáni byla v českém znění předabována Jitkou Moučkovou. Hlas oživlých skal namluvil Jiří Dvořák.

Výroba[editovat | editovat zdroj]

O vizuální efekty se postarala společnost QQ studio Ostrava.

Lokace[editovat | editovat zdroj]

Film se natáčel mimo jiné v zatopených lomech v okolí Lipnice nad Sázavou, v zámeckém areálu v Sobotíně na Šumpersku, na hradě Točník na Berounsku a na hradě Bouzov.[6]

Olomoucký kraj[editovat | editovat zdroj]

 • Zámecký resort Sobotín
 • Sobotín a okolí
 • areál hradu Bouzov

Kraj Vysočina[editovat | editovat zdroj]

 • Národní památník odposlechu
 • Lipnice nad Sázavou a okolí

Středočeský kraj[editovat | editovat zdroj]

 • Areál hradů Točník a Žebrák
 • okolí hradu Kokořín
 • okolí hradu Křivoklát

Studia Three brothers production

 • Skanzen Řepora

Recenze[editovat | editovat zdroj]

Pokračování[editovat | editovat zdroj]

Bylo ohlášeno pokračování filmu, zahájení jeho natáčení bylo naplánováno na podzim 2021 a datum premiéry stanoveno na 10. listopad 2022.[11]

Kniha[editovat | editovat zdroj]

Roku 2021 byla k filmu vydána doplňková kniha Princezna zakletá v čase: Povídky a svět, která čtenáře blíže seznamuje s fiktivním světem Oberon, jeho historií a postavami a nabízí také čtrnáct různých povídek z tohoto fantasy světa.[12]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. https://www.ufd.cz
 2. SPÁČILOVÁ, Mirka. Převahu dokumentů v kinech udolá pohádka Princezna zakletá v čase. iDNES.cz [online]. MAFRA, 2020-09-17 [cit. 2020-09-17]. Dostupné online. 
 3. TELEVIZIONÁŘ: Princezna zakletá v čase odstartuje adventní pohádky. iDNES.cz [online]. 2021-11-27 [cit. 2021-12-11]. Dostupné online. 
 4. Neděle pro Marii Terezii a pohádku Princezna zakletá v čase. MediaGuru.cz [online]. [cit. 2021-12-11]. Dostupné online. 
 5. Watch Princess Cursed in Time [online]. Netflix [cit. 2021-11-28]. Dostupné online. 
 6. REMEŠ, Michal. První česká fantasy pohádka se natáčela v zatopených lomech u Lipnice. iDNES.cz [online]. MAFRA, 2019-08-01 [cit. 2019-08-01]. Dostupné online. 
 7. PODSKALSKÁ, Jana. Princezna zakletá do polotovaru. Nová pohádka působí jako mírně upocená fantasy. Deník.cz [online]. Vltava Labe Media, 2020-09-15 [cit. 2020-09-17]. Dostupné online. 
 8. BENEŠOVÁ, Karolina. Recenze: Princezna zakletá v čase nepodceňuje své diváky [online]. Červený koberec, 2020-09-16 [cit. 2020-09-17]. Dostupné online. 
 9. SPÁČILOVÁ, Mirka. RECENZE: Pohádka Princezna zakletá v čase umí dovedně opisovat. iDNES.cz [online]. MAFRA, 2020-09-17 [cit. 2020-09-19]. Dostupné online. 
 10. MÍŠKOVÁ, Věra. RECENZE: Pohádce Princezna zakletá v čase háv fantasy sluší. Novinky.cz [online]. BORGIS, 2020-09-18 [cit. 2020-09-19]. Dostupné online. 
 11. KRŇÁVEK, Petr. FOTO: Na Bouzově natáčí pokračování úspěšné pohádky Princezna zakletá v čase. Moravskoslezský deník. 2022-04-07. Dostupné online [cit. 2022-04-28]. 
 12. Databazeknih.cz – Princezna zakletá v čase: Povídky a svět. databazeknih.cz [online]. [cit. 2021-12-03]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]