Princ Louis z Cambridge

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Louis, princ z Cambridge
Narození 23. dubna 2018 (1 rok)
St. Mary's Hospital
Rodiče Princ William, vévoda z Cambridge a Catherine, vévodkyně z Cambridge
Příbuzní George, princ z Cambridge a Charlotte, princezna z Cambridge (sourozenci)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jeho královská Výsost princ Louis Arthur Charles z Cambridge (česky Ludvík Artur Karel; * 23. dubna 2018) je britský princ a třetí potomek prince Williama, vévody z Cambridge a Catherine, vévodkyně z Cambridge. Je pátý v linii následnictví na britský trůn po svém dědovi, otci, starším bratrovi a starší sestře.

Narození a rodina[editovat | editovat zdroj]

Oslavy narození prince v Hyde Parku

Třetí dítě vévody a vévodkyně z Cambridge, syn se narodil 23. dubna 2018 v 10:01 středoevropského času. Jméno prince z Cambridge bylo oznámeno 27. dubna, který zní Louis Arthur Charles. Křestní jméno a příjmení ctí Lorda Mountbattena a otcovského dědečka prince z Walesu.[1]

Křtiny[editovat | editovat zdroj]

Dne 9. července 2018 byl princ Louis pokřtěn arcibiskupem z Canterbury v královské kapli v paláci svatého Jakuba za použití vody z řeky Jordán v souladu s tradicí. [2] Louisovi kmotři jsou Nicholas van Cutsem, Guy Pelly, Harry Aubrey-Fletcher, Lady Laura Meade, Hannah Gillingham Carter a Lucy Middleton. Louis měl na sobě repliku královského křtiny, vytvořenou v roce 2008 jako kopii róby z roku 1841 vyrobenou pro nejstarší dceru královny Viktorie Viktorii, princeznu Royal, a používal se pro každé královské křtiny, dokud nebyl v roce 2004 z důvodů uchován.

Tituly[editovat | editovat zdroj]

Louis je od narození princem Spojeného království, který má nárok na styl královské výsosti podle patentu na dopisy vydané jeho prababičkou královnou Alžbětou II dne 31. prosince 2012, která dala titul a styl všem dětem nejstaršího prince z Walesu syn. On je tedy stylizovaný „jeho královská výsost princ Louis z Cambridge”.

Princ Louis je pátý v pořadí na britský královský trůn, za svým dědečkem, otcem a staršími sourozenci, princem George a princeznou Charlotte. Po provedení Perthské dohody, která nahradila primogenituru s preferencí mužů s absolutním prvorozenstvím, je prvním britským princem, který byl zařazen za starší sestru v řadě posloupnosti.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. [Furness, Hannah; Boyle, Danny (27. dubna 2018). “Prince Louis Arthur Charles: Nové královské jméno dítěte oznámené vévodou a vévodkyní z Cambridge” . Telegraf . Načteno 27. dubna 2018 Dostupné online]. 
  2. [Prince Louis bude pokřtěn 9. července" . BBC. 20. června 2018 . Načteno 20. června 2018 Dostupné online].