Princ Bajaja (film, 1971)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Princ Bajaja
Země Československo
Jazyk čeština
Délka 80. minut
Žánr pohádka
Námět Božena Němcová
Režie Antonín Kachlík
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Magda Vašáryová, Ivan Palúch, Fero Velecký, Gustav Opočenský, Josef Stehlík a další...
Hudba Vladimír Sommer
Výroba a distribuce
Premiéra 17. prosnec 1971
Princ Bajaja na ČSFD 
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Princ Bajaja je hraný film režiséra Antonína Kachlíka z r. 1971 podle stejnojmenné pohádky Boženy Němcové. Hlavním hrdinou je mladý princ Bajaja, který ztratil rodiče a proto se vydává do světa. Na cizím královském dvoře se zamiluje do princezny Slavěny a přemůže nejen zlého draka, ale i Černého prince.

Obsah[editovat | editovat zdroj]

Princ Bajaja se po smrti svých rodičů vydává do světa. Na cestě potká kumpány krále loupežníků, Černého prince. Dojde k pastýři, který mu poví příběh zdejší princezny Slavěny. To tenkrát vpadl do království drak. Aby se král toho zlého draka zbavil, musel mu slíbit svou právě narozenou dceru a poté drak zmizel. Princezně bude brzy 18. let a náš drak se přihlásí o to, co mu bylo kdysi slíbeno. Bajaja se vydá do hostince, kde se setká s Černým princem a zachrání ho mluvící kůň. Na zahradě se seznámí s onou princeznou Slavěnou, do které se zamiluje. Poté odjede do skal, kde mu koník poradí, aby si zavázal oko a vydával se za zahradníka. Přitom by byl němý. Potkává zahradníka, který mu též něco prozradí. V království ví kde kdo, co Slavěnu čeká za osud. Bajaja se nechá najmout jako zahradník na hradě. Aby král uchránil svou dceru před drakem, pozval na zámek prince, kteří však neměli nejmenší tušení o drakovi. Když drak přiletěl, aby králi připomněl slib, Bajaja ukázal na Slavěnu, která chtěla vědět pravdu. Dozvěděla se, že když se narodila, přiletěl trojhlavý drak. Proto jí nikdy o něm neřekl, ale nyní bylo pozdě a proto také chtěl sehnat prince, aby ji uchránil před tím drakem. Všichni princové zbaběle utekli, kromě Černého prince, který chtěl pomoci. Bajaja pospíchá za svým koněm, aby mu pomohl.

V onen den je hrad pokryt černou - princezna Slavěna jede za drakem, který by jistě zničil království, kdyby nedostal svou oběť. Princeznu měli všichni rádi. Bajaja si obleče zbroj a vydává se pustit do křížku s drakem. Slavěna vejde do sluje a čeká až drak vyleze. Drak vyleze a princezna z něj má strach. Všemu přihlíží Černý princ se svojí tlupou. Přijíždí neznámý rytíř na koni a pouští se do křížku s drakem. Zraněn je rytíř i drak. Rytíř z koně spadne a Slavěna by ráda viděla neznámému do tváře. Bajaja dýkou zabije draka a slíbí, že se objeví, až přijde čas. Černý princ využije situace a princeznu hrozbou přinutí, aby jeho vydávala za zachránce. Později se koná rytířský turnaj, kde všechny porazí Černý princ, kterého Bajaja porazí. Slavěna řekne pravdu a princ její slova potvrdí. Černý princ i jeho kumpáni jsou shozeni do propasti. Vše končí setkáním Slavěny s Bajajou.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

a další…