Primus (firma)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Primus
Základní údaje
Datum založení1892
Adresa sídlaStockholm, Švédsko
Charakteristika firmy
Produktypřenosný vařič
Mateřská společnostSilva Sweden AB
Identifikátory
Oficiální webprimusequipment.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Reklama na vařiče Primus z roku 1921

Primus AB je švédská společnost se sídlem ve Stockholmu, vyrábějící zařízení pro outdoorové aktivity, například plynové hořáky, radiátory či vařiče.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Firma byla založena v roce 1892 Fransem Wilhelmem Lindqvistem a Johanem Viktorem Svensonem. Dnes je součástí společnosti Fenix Outdoor AB. Vařič Primus byl prvním přenosným petrolejovým vařičem na světě.

První kusy kupovaly hlavně ženy, které prodávaly na pouličních trzích ve Stockholmu. Později ale výrobek objevili také dobrodruzi, kteří vařič využívali během svých expedic. Například to byli Salomon August Andrée při pokusu o dobytí Severního pólu. Vařič Primus si s sebou nesl také Roald Amundsen při dobývání Jižního pólu v roce 1911.[1] A v roce 1953 spoléhali na vařič Primus Edmund Hillary a jeho šerpa Tenzing Norgay při výstupu na horu Mount Everest.[2]

Firma v současné době vyrábí také svítilny, termosky, jídelní příbory a další. Hořáky se vyrábějí v továrně Primus v estonském Tartu. Výrobky značky Primus jsou prodávány v 70 zemích celého světa.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Primus na švédské Wikipedii.

  1. R. Amundsen, “The South Pole: An Account of the Norwegian Antarctic Expedition in the “Fram,”1910-1912,” Vol. 1, s.63 (Kessinger Publishing 2004)
  2. R. Messner, “The Second Death of George Mallory: The Enigma and Spirit of Mount Everest,” s.58” (Macmillan 2002)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]