Primitivní baptisté

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Primitivní baptisté
Primitivní baptistický sbor Goshen ve Winchesteru, Kentucky
Primitivní baptistický sbor Goshen ve Winchesteru, Kentucky
Typbaptistická tradice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Primitivní baptisté (také známí jako tvrdí baptisté nebo baptisté staré školy) jsou uskupením konzervativních baptistů především ve Spojených státech, kteří se oddělili od baptistického hnutí roku 1827 jako jedna strana sporu mezi americkými baptisty počátku 19. století. Spor se vedl o přípustnost misijních organizací, traktátních společností, hnutí střídmosti a dalších nesborových organizací, přičemž primitivní baptisté tyto organizace odmítali.[1][2] Slovo „primitivní“ v názvu a další jména těchto baptistů reflektují jejich přesvědčení, že se v nich odrážejí původní důrazy historických baptistů, které lze vystopovat až k apoštolům. Přitom však jsou primitivní baptisté dědici partikulárních baptistů, jejichž vyznání převzali.[3]

Své stanovisko nejzřetelněji vyjádřili v Deklaraci z Kehukee z roku 1827.[4] Tamní sbor vydal prohlášení, že odmítá všechny formální servisní instituce mimo církev. V deklaraci stojí: „zavrhujeme všechny misijní společnosti, biblické společnosti a teologické semináře i praktiky dosud využívané pro jejich podporu v podobě žebrání peněz od veřejnosti.“[5]

Primitivní baptisté se striktně drží kalvinistické věrouky a zachovávají tři ustanovení: památku Večeře Páně, křest věřících ponořením a mytí nohou.[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Primitive Baptists na anglické Wikipedii.

  1. CROWLEY, John G. The Primitive or Old School Baptists. Macon, Georgia: Mercer University Press, 2006. Dostupné online. S. 158–176. 
  2. GARRETT, James Leo. Baptist Teology: A Four-Century Study. Macon, Georgia: Mercer University Press, 2009. Dostupné online. S. 212. 
  3. MCBETH, Leon. The Baptist Heritage. Nashville, Tennessee: Broadmann Press, 1987. Dostupné online. S. 717. 
  4. a b MEAD, Frank S.; HILL, Samuel S.; ATWOOD, Craig D. Handbook of Denominations in the United States. 13. vyd. Nashville, Tennessee: Abingdon Press, 2010. Kapitola Primitive Baptists. 
  5. Deklarace z Kehukee [online]. [cit. 2020-05-11]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • MATHIS, James R. The Making of the Primitive Baptists: A Cultural and Intellectual History of the Anti-Mission Movement, 1800-1840. Abingdon-on-Thames: Routledge, 2012. Dostupné online. 
  • BURCH, Jarrett. Adiel Sherwood: Baptist Antebellum Pioneer in Georgia. Macon, Georgia: Mercer Univerzity Press, 2003. Kapitola The Great Georgia Revival of 1827 and the Primitive Baptists, s. 50–76. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]