Prenocephale

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Prenocephale
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída, před 83-65 mil. let

alternativní popis obrázku chybí
Rekonstrukce vzhledu rodu prenocefale
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: plazi (Sauropsida)
Nadřád: dinosauři (Dinosauria)
Řád: ptakopánví (Ornithischia)
Podřád: Marginocephalia
Infrařád: Pachycephalosauria
Čeleď: Pachycephalosauridae
Rod: Prenocephale
Maryánska a Osmólska, 1974
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Prenocephale byl středně velký býložravý nebo možná všežravý dinosaurus. Známý je z pozůstatků zahrnujících i lebku. Žil před přibližně 70 milióny let na území dnešního Mongolska a Severní Ameriky.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Dva až tři metry dlouhý Prenocephale představoval bipední (dvojnohé) zvíře žijící ve stádech, vnějším vzhledem trochu podobné ornitopodům. Měl totiž dlouhé zadní končetiny a ocas, avšak krátké přední končetiny. Vývojově však patřil do skupiny Pachycephalosauria, která byla víc příbuzná rohatým dinosaurům (Ceratopsia) a heterodontosaurům (např. Heterodontosaurus) než ornitopodům. Podobně jako jiní pachycefalosauři, disponoval silnou lebkou, v jeho případě kopulovitého tvaru. Okolo kostěné klenby měl výrazné malé kostěné výrůstky, zřejmě sloužící k ozdobě.

Účel silné lebky[editovat | editovat zdroj]

Dodnes není jisté, k čemu sloužily mimořádně silné lebeční kosti pachycefalosaurů. Původně se myslelo, že samci do sebe v době říje, v rámci zápolení o samice, naráželi hlavami jako někteří dnešní kopytníci. Lebce však chybělo pórovité tkanivo k absorbování síly nárazů. Mohlo tedy dojít k poškození mozku. Někteří vědci předpokládají, že samci nenaráželi hlavami o hlavy soků, ale o široká bedra.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  • Palmer, D., ed (1999). The Marshall Illustrated Encyclopedia of Dinosaurs and Prehistoric Animals. London: Marshall Editions. p. 137. ISBN 1-84028-152-9.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Prenocephale na slovenské Wikipedii.