Prenocephale

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxPrenocephale
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída, před 80 až 75 mil. let
alternativní popis obrázku chybí
Část lebky rodu Prenocephale
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád ptakopánví (Ornithischia)
Podřád Marginocephalia
Infrařád Pachycephalosauria
Čeleď Pachycephalosauridae
Rod Prenocephale
Maryánska a Osmólska, 1974
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Prenocephale byl středně velký býložravý nebo možná všežravý dinosaurus ze skupiny Pachycephalosauridae. Známý je z fosilních pozůstatků zahrnujících i lebku. Žil před přibližně 75 milióny let na území dnešního Mongolska.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Asi 2,2 až 2,4 metru dlouhý[1] a kolem 40 kg vážící[2] Prenocephale představoval bipední (dvojnohé) zvíře žijící ve stádech, vnějším vzhledem trochu podobné ornitopodům. Měl totiž dlouhé zadní končetiny a ocas, avšak krátké přední končetiny. Vývojově však patřil do skupiny Pachycephalosauria, která byla víc příbuzná rohatým dinosaurům (Ceratopsia) a heterodontosaurům (např. Heterodontosaurus) než ornitopodům. Podobně jako jiní pachycefalosauři, disponoval silnou lebkou, v jeho případě kopulovitého tvaru. Okolo kostěné klenby měl výrazné malé kostěné výrůstky, zřejmě sloužící k ozdobě.

Účel silné lebky[editovat | editovat zdroj]

Dodnes není jisté, k čemu sloužily mimořádně silné lebeční kosti pachycefalosaurů. Původně se myslelo, že samci do sebe v době říje, v rámci zápolení o samice, naráželi hlavami jako někteří dnešní kopytníci. Lebce však chybělo pórovité tkanivo k absorbování síly nárazů. Mohlo tedy dojít k poškození mozku. Někteří vědci předpokládají, že samci nenaráželi hlavami o hlavy soků, ale o široká bedra.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Holtz, Thomas R., Jr.; Rey, Luis V. (2007). Dinosaurs: The Most Complete, Up-to-Date Encyclopedia for Dinosaur Lovers of All Ages (Aktualizovaný internetový dodatek, str. 49). New York: Random House. ISBN 978-0-375-82419-7.
  2. Paul, G. S. (2010). The Princeton Field Guide to Dinosaurs. Princeton University Press, str. 242-243 (anglicky)

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Prenocephale na slovenské Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • T. Maryanska and H. Osmolska (1974). Pachycephalosauria, a new suborder of ornithischian dinosaurs. Palaeontologia Polonica 30: 45-102.
  • Palmer, D., ed (1999). The Marshall Illustrated Encyclopedia of Dinosaurs and Prehistoric Animals. London: Marshall Editions. p. 137. ISBN 1-84028-152-9.