Pravda (slovenský deník)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Pravda (slovenské noviny))
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pravda
Pravda news logo.png
Druh Denní tisk
Formát Berliner
Majitel P E R E X, a. s.
Šéfredaktor Jakub Prokeš
Zástupce šéfredaktora Ingrid Drozdíková, Martin Kováčik, Miroslav Čaplovič
Založení 1920, resp. 1945
Vlastnictví Soukromé
Jazyk Slovenština
Sídlo společnosti Trnavská cesta 39/A, 831 04 Bratislava
Náklad 54 078 ks
Oficiální web
http://www.pravda.sk/
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pravda je jeden z nejvýznamnějších slovenských deníků.

Historie deníku[editovat | editovat zdroj]

Titul Pravda nejprve využíval týdeník Československé sociální demokracie na Slovensku. Od roku 1925 se Pravda stala deníkem Komunistické strany Československa.

Titul Pravda byl inspirován ruským deníkem Pravda, který řídil Vladimír Iljič Lenin již od roku 1912. Na Slovensku se titul poprvé objevil 15. září 1920, když začal v Ružomberku pod názvem Pravda chudoby vycházet týdeník Československé sociálnědemokratické strany dělnické (ČSSDSR) na Slovensku. Z ČSSDSR se v roce 1921 odčlenila marxisticko-leninská frakce, která založila Komunistickou stranu Československa (KSČ).

První číslo Pravdy chudoby bylo tedy vydáno o týden dříve než české Rudé právo, které poprvé vyšlo 21. září 1920. (V roce 1920 vznikla i Slovenská pravda, která byla tiskovým orgánem Slovenské lidové strany.)

V letech 1922 - 1926 měla Pravda nedělní přílohu Proletářská neděle, v níž zveřejňovala své příspěvky mladá slovenská komunistická inteligence, například Ján Poničan, Eduard Urx, Peter Jilemnický, Fraňo Král a i. (členové skupiny DAV).

V letech 1948 až 1989 byla Pravda tiskovým orgánem Ústředního výboru Komunistické strany Slovenska. Od roku 1990 se Pravda stala vlastnictvím akciové společnosti Perex, přičemž samotná společnost Perex patřila v letech 2006 až 2010 britské mediální skupině Daily Mail and General Trust.

V roce 2010 Perex koupila od Daily Mail & General Trust česká společnost Florena, a. s., Praha. Společnost Florena vlastní klienti skupiny J & T, která transakci zprostředkovala. Jako vlastník byl uváděn Karol Biermann, který se stal generálním ředitelem Perex.

V březnu 2018 se stala vlastníkem společnost OUR MEDIA SR a. s. OUR MEDIA a.s. vlastní český podnikatel a senátor Ivo Valenta spolu s mediálním magnátem Michalem Voráčkem.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]