Prasečí válka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Prasečí válka (v srbské cyrilici Царински рат – doslova „celní válka“) byla celní válka mezi Srbským královstvím a Rakousko-Uherskem; jeden z prvních aktů, po kterých následovalo prudké ochlazení vzájemných vztahů mezi oběma zeměmi, trvající téměř až do první světové války. Odehrála se v letech 1906-1908.

Vídeň byla značně nespokojená, když se Srbové rozhodli vojenské střelivo odebírat nikoliv z Rakouska, ale z Francie. Srbská vláda se pomocí smluv s Francií a Bulharskem pokoušela decentralizovat své obchodní toky tak, aby země nebyla závislá na jediném subjektu (Rakousku). Na protest Rakousko-Uhersko vypovědělo roku 1906 smlouvy o vzájemném obchodu se Srbskem, což zprvu těžce poškodilo tamní produkci vepřů, kteří se již po desítky let chovali v Srbsku hlavně pro rakouské odběratele; ale později se Srbsku podařilo najít nové trhy, především v zemích budoucí Dohody a také v Německu. Srbská vláda získala zahraniční kapitál na výstavbu zpracovatelských závodů, takže se již nevyvážel přímo dobytek, ale rovnou poražené maso. Bělehradu se tak podařilo v tomto konfliktu vyhrát a posílit míru nezávislosti země.[1][2] Kromě toho bylo také uvaleno ze srbské strany embargo na dovoz průmyslových výrobků a strojů z Rakouska. Normální vztahy mezi oběma státy byly obnoveny až v lednu 1911.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. REDŽIĆ, Enver. Stvaranje jugoslovenske države 1918 godine. Bělehrad: Naučna knjiga, 1989. 487 s. ISBN 86-23-02010-3. Kapitola Bosna i Hercegovina i stvaranje jugoslovenske države, s. 81. (srbochorvatština) 
  2. Nationalism in Eastern Europe. [s.l.]: University of Washington Press, 1994. Kapitola Nationalism and the Yugoslavs, s. 426. (angličtina) 
  3. MATKOVIĆ, Hrvoje. Povijest Jugoslavije. Záhřeb: PIP Pavičić, 2003. 444 s. ISBN 953-6308-46-0. Kapitola Dinastija Karađorđevića, s. 68. (chorvatština) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]