Praha vs. prachy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Praha vs. prachy
Původní název Praha vs. Prachy
Žánr dokumentární film
Režie Janek Rubeš
Hrají Janek Rubeš
Země původu ČeskoČesko Česko
Jazyk čeština
Praha vs. prachy na ČSFD
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Praha vs. prachy je série reportáží internetové televize Stream.cz, jejíž první díl byl odvysílán v únoru 2015. Reportér Janek Rubeš v jednotlivých dílech odhaluje zákulisí podvodů, jimž čelí turisté v hlavním městě České republiky.

Začátky: Praha – Město podvodů?[editovat | editovat zdroj]

Inspirací pro vznik seriálu se stal dokument National Geographic „Scam City", ve kterém irský reportér Conor Woodman zachytil, jak byl v Praze okraden, a českou metropoli označil za město podvodů. Proti tomuto nařčení se ohradili zástupci vedení města a podali na štáb světoznámé stanice žalobu. Spor vzbudil zájem reportéra Janka Rubeše z internetové televize Stream.cz, který se rozhodl – v roli zahraničního turisty – na vlastní kůži vyzkoušet všechny zdokumentované situace (jízda taxi, nákup drog, kurzy směnáren apod.). Jeho zjištění byla více než překvapivá. Realita se ukázala ještě horší, sám byl okraden mnohem víc než štáb National Geographic.

V červnu 2015 se Janek Rubeš s Conorem Woodmanem setkal osobně při natáčení nové série Scam City a společně s kolegou ho provázel Prahou a zasvětil ho do dalších nekalostí, které se jim během ročního natáčení podařilo odhalit. Woodman na oplátku přijal jejich pozvání, vystoupil společně s tvůrci na besedě Praha vs. prachy v Knihovně Václava Havla a veřejně jim poděkoval za snahu a neúnavný boj proti bezpráví.  

Praha vs.[editovat | editovat zdroj]

Během natáčení první šestice reportáží odvysílané pod názvem Město podvodů? si Janek  Rubeš stále intenzivněji uvědomoval, že pastí na turisty čeká v Praze celá řada.  Rozhodl se na ně proto upozornit způsobem, který je mu blízký – vzal do ruky kameru a zdokumentoval je. S nadějí, že když podvodníky natočí, budou podle zákona potrestáni, začal nekalosti, kterých se dopouštějí na cizincích, zveřejňovat v jednotlivých epizodách seriálu Praha vs. prachy.

Praha vs. Magistrát[editovat | editovat zdroj]

Šokující reportáže vyvolaly zájem veřejnosti i řadu otázek, jak je možné, že je jednání organizované skupiny nepoctivých taxikářů, při němž dochází k okrádání státu, léta tolerováno. A právě rozpoutáním veřejné diskuze se chtěl Janek Rubeš zasadit o změnu. Přesto trvalo několik měsíců, než se o problémy v centru Prahy začal zajímat pražský magistrát a primátorka Adriana Krnáčová (ANO) si vyhradila čas k osobnímu setkání. Přestože samotní tvůrci o jednání s ní usilovali dlouho, nedostalo se jim vřelého přijetí. Primátorka zřejmě nebyla divačkou pořadu, její reakce k tématu byla nejistá a argumenty, které předčítala z připravených podkladů, nerelevantní. Vedoucí oddělení komunikace Vladimír Řepka chtěl proto nepříjemný rozhovor předčasně ukončit, nicméně situaci ještě více vyhrotil, když nazval Rubeše „malým dítětem“ a celé interview utnul větou „Já jezdim veřejnou dopravou, tak co se budu koukat na nějaký taxíky?!". 

Vykázáni z tiskové konference magistrátu[editovat | editovat zdroj]

V úterý 30. června 2015 uspořádala primátorka Adriana Krnáčová v tiskovém centru Magistrátu hlavního města Prahy tiskovou konferenci k informační kampani kladoucí si za cíl eliminaci nepoctivých taxikářů. Janek Rubeš na ni paradoxně pozvání nedostal, přestože to byl právě on, kdo veřejnou diskuzi rozpoutal a byl ochoten s magistrátem na nápravě situace spolupracovat, resp. poskytnout úředníkům potřebné informace. Na místo přesto dorazil, nicméně byl shledán nežádoucím a nejdříve mu bylo zakázáno pořizovat video– i audiozáznam a následně byl požádán, aby konferenční místnost opustil a vyčkal na chodbě příchodu vedoucího oddělení komunikace Vladimíra Řepky („Já vás nechci jako vyhazovat, ale jestli byste mohli počkat na pana Řepku a domluvit se s ním, protože vy asi víte, z jakých zkušeností by vás tady rádi neviděli.“) Na otázku, jak je možné, že ČT natáčet smí, odpověděl tiskový mluvčí magistrátu Vít Hofman slovy, že veřejnoprávní televize má speciální povolení. Odepření přístupu na konferenci mu pak bylo zdůvodněno tím, že nebyl řádně akreditován (akce byla „trošku na pozvánky“). Rubeše se zastala novinářka Stáňa Seďová z deníku Právo, která kontrovala, že svou účast na akci také v předstihu neavizovala. Hofman zareagoval, že měla štěstí.

Celá nepříjemnost byla nakonec konstruktivně vyřešena dohodou, od této tiskové konference jsou tvůrcům pozvánky pravidelně zasílány.

Napadení nepoctivým taxikářem a výhružky[editovat | editovat zdroj]

V polovině července 2015 zveřejnil Rubeš „bonus“ nazvaný Nepoctivý taxikář mě polil „poctivou“ colou, který zachycuje jeho konflikt s jedním z taxikářů během natáčení dalších dílů pořadu Praha vs. prachy. Ten reportéra napadl a následně ležícího na zemi polil limonádou. Před dalším útokem ho zachránil včasný zásah městské policie a bdělých kolemjdoucích.

V rozhovoru pro Radiožurnál následně Rubeš přiznal, že se nejednalo o první fyzický ani slovní útok, že je mu vyhrožováno od samotného začátku vysílání pořadu (únor 2015). Dodal zároveň, že tyto výpady ho od toho, aby ve své práci pokračoval, neodradí.

Taxikáři vs. nepoctiví taxikáři[editovat | editovat zdroj]

Rubeš ve svých reportážích často poukazuje na skutečnost, že řidiči, o kterých točí, dělají špatné jméno celé branži, a odmítá generalizovat. Sám uvádí, že v Praze je 7 000 taxikářů, přičemž většina jich je poctivých. Svou pozornost zaměřuje především na skupinu nabízející své služby na hlavním nádraží, Staroměstském náměstí, v okolí tanečního klubu Karlovy lázně a Pařížské ulice, která dělá řemeslu ostudu, okrádá lidi a vydělává na jejich neznalosti prostředí. Přestože někteří z těchto nepoctivců už přišli o taxikářské licence, za volant usedají i nadále. Na ty poukázal v díle z 13. července "Praha vs. taxi".

Zahraniční ohlas[editovat | editovat zdroj]

Pořad vyvolal ohlas také u zahraničních médií, která o kauze nepoctivých taxikářů v Praze informovala. Reportér Le Figaro pozval Rubeše do Paříže a natočil s ním interview publikované v online televizi tohoto prestižního francouzského deníku. Mezi dalšími, kdo o reportážích Praha vs. prachy informovaly, byly např. The Daily Telegraph, Prag-aktuell.cz.

Velký zájem v zahraničí rovněž vzbudila epizoda, ve které Rubeš přistihl taxikáře okrádajícího turisty přímo při činu a požádal ho, aby spolu s ním vyčkal příjezdu policie. Podvodník ale výzvy nedbal, reportéra fyzicky napadl a následně z místa ujet. Tento díl zaznamenal více než 2 000 reakcí mezi uživateli Redditu.

Další témata[editovat | editovat zdroj]

Podvodní taxikáři nejsou jediným tématem, přestože svou pozornost na něj upírají dlouhodobě, na které se tvůrci zaměřují. Další podvody zaznamenali například ve směnárnách nebo restauracích. Zatím se k nim však příliš nevyjadřují, aby podvodníkům nedali příležitost zločiny „zamést pod koberec“.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Původně se měl pořad jmenovat Zmrdi. Nakonec od toho bylo upuštěno.

Na některé taxikáře v reportážích se údajně vztahovala amnestie, kterou udělil prezident Klaus.

Zlé jazyky tvrdící, že mu jde především o sledovanost a popularitu, umlčel Rubeš tím, že anglickou verzi seriálu umístil na server YouTube a upřednostnil tak zájmy zahraničních turistů před zájmy internetové televize Stream.cz.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

V 10. ročníku ankety Křišťálová lupa 2015 získal pořad Praha vs. Prachy hlavní ocenění v kategorii Obsahová inspirace.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]