Průsvitné letní

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Průsvitné letní

Průsvitné letní je stará odrůda jablek. Tato jablka jsou také lidově nazývaná "žňovky" či „skleněné“. Letní odrůda jabloní, sklízí se v červenci až srpnu, dozrává červenci až srpnu. Vydrží několik dní skladování.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Průsvitné letní

Odrůda Průsvitné letní byla objevena jako náhodný semenáč ve školce v Rize kolem roku 1850. Brzy se pěstovala po celém Pobaltí. [1]

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Strom plodí brzy po výsadbě, v raném věku, často 2 - 3 roky staré stromy nesou významné sklizně. Odrůda je cizosprašná. Plodnost bývá střídavá. Je to nejranější letní odrůda jablek, dozrává od poloviny července do počátku srpna. Plody, když jsou zralé, bývají až nadprůměrně velké a krásné, jasné, žlutavě-bílé barvy. Dužnina je bílá, šťavnatá, a s příjemnou osvěžující chutí. Snadno dojde k poškození plodu.[2]

Plody konzumně dozrávají ihned po sklizni, nejsou příliš vhodné k transportu, nejsou vhodné ke skladování, silně se otlačují, brzy moučnatějí, jsou napadány moniliózou. Je vhodné plody sklízet probírkou. Plody jsou použitelné pro přímý konzum a zavařování.

Dřevina trpí padlím a strupovitostí,[2] plody jsou napadány obalečem.

Cizojazyčné názvy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  1. White Transparent. www.arche-noah.at. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2013-11-05. (anglicky) 
  2. a b INTERNATIONAL LIBRARY OF TECHNOLOGY. Fruit-culture, volume 1. [online]. Scranton, Pa., International Textbook Co., 1912 [cit. 2014-03-28]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Potulný sadař: Žňovky - článek o odrůdě Průsvitné letní v časopise Sedmá generace 7/2001