Průsmyk Stelvio

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Průsmyk Stelvio
Passo dello Stelvio
Stilfser Joch, Stilfserjoch
Některé ze 48 serpentin na východním svahu
Některé ze 48 serpentin na východním svahu
Základní informace
Pohoří Východní Alpy
Skupina Ortles
Průjezdnost silnice Strada Statale 38 Italia.svg
od června do září
Výška sedla 2758 m n. m.
Poloha
  západ východ
Stát ItálieItálie Itálie
Provincie Sondrio Bolzano
Město Bormio Prato allo Stelvio
Stoupání 12 % 15 %
Vzdálenost 21,5 km 26 km
Povodí Adda Adiže
Pr. Stelvio
Pr. Stelvio
Souřadnice 46°31′43″ s. š., 10°27′10″ v. d.

Průsmyk Stelvio (italsky Passo dello Stelvio, německy Stilfser Joch, též Stilfserjoch) je průsmyk ve skupině Ortles v italských Východních Alpách 200 m od hranice se Švýcarskem. Nachází se v nadmořské výšce 2758 m n.m., jedná se o nejvýše položené silniční sedlo ve Východních Alpách a druhé nejvyšší v Alpách; po jen o několik metrů vyšším Col de l'Iseran (2770 m n.m.).

Průsmykem prochází jedna z etap cyklistického závodu Giro d'Italia.[1]

Okolí[editovat | editovat zdroj]

Průsmyk je vzdálen asi 75 km západně od Bolzana. Okolí průsmyku tvoří od roku 1935 Národní park Stelvio.

Jižně od průsmyku začíná masív Ortles.

Severně od průsmyku se nachází hora (něm.) Dreisprachenspitze (v něm. překladu Vrchol tří jazyků, italsky Cima Garibaldi, rétorománsky Piz da las Trais Linguas, 2843 m). Na tomto vrcholu se potkávají hranice Švýcarska, Lombardie a Provincie Bolzano (býv. Jižního Tyrolska).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Původní silnice představující výstup 1871 m byla postavena z rozhodnutí Františka I. v letech 1820-25 Rakouským císařstvím za účelem propojení bývalé rakouské provincie Lombardie s ostatním Rakouskem. Hlavní inženýr byl Carlo Donegani (1775–1845). Od té doby se silnice změnila jen velmi málo. Se svými 60 serpentinami, z toho 48 číslovaných patníky, je výzvou pro motoristy. Stirling Moss zde sjel ze silnice během soustředění veteránů v 90. letech 20. století, přičemž video z této nehody vysílala satelitní televize.

Do konce první světové války průsmykem procházela hranice mezi Rakouskem-Uherskem a Italským královstvím. Švýcarsko udržovalo výspu a hotel (za války zničen) ve výběžku na blízké hoře Dreisprachenspitze. Během první světové války docházelo ke tvrdým bojům mezi Rakušany a Italy v okolním ledu a sněhu tak, že dělosřelecké granáty občas létaly nad švýcarským územím. Všechny tři strany pak podepsaly smlouvu, že se přes území Švýcarska střílet nebude. Poté dělostřelecká palba směřovala z průsmyku směrem dolů, poněvadž švýcarské území bylo na vrcholu a jeho okolí.[2][3] Po roce 1919, když Jižní Tyrolsko připadlo Itálii, průsmyk strategický význam ztratil.

Průsmyku Stelvio zůstal význam v oblasti sportu. Zprovozněn je od června do září, než přijdou sněhové vánice. Bezpočet cyklistů a motocyklistů se pak potýká s četnými serpentinami, aby si dopřáli kýženého zážitku z výstupu touto alpskou silnicí, která je vyvrcholením každého cyklistického závodu Grand Tour.[1] Cyklistický závod Giro d'Italia většinou prochází průsmykem (poprvé vedla trasa přes průsmyk v roce 1953, když Coppi porazil Kobleta). Každoročně je koncem srpna průsmyk na jeden den uzavřen pro motorová vozidla, aby kolem 8000 cyklistů mohlo vyšlapávat toto sedlo.

Bormio pravidelně hostuje Světový pohár v alpském lyžování; místní sjezdová dráha Pista Stelvio patří k nejnáročnějším mužským disciplínám.

V roce 2008, Moto Guzzi zahájila výrobu modelu Stelvio nazvaném podle věhlasného průsmyku.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Stelvio Pass na anglické Wikipedii.

  1. a b Stelvio climb – the highest of any Grand Tour.
  2. WWI Isonzo Front, the Soča Valley, Slovenia [online]. Slovenia-Walking [cit. 2010-12-02]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. The Stelvio pass [online]. Bormio3.com [cit. 2010-12-02]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]