Právo na přístup k internetu
Právo na přístup k internetu, známé také jako právo na širokopásmové připojení nebo svoboda připojení, vychází z přesvědčení, že přístup k internetu je klíčový pro účast jednotlivců ve veřejném životě, rozvoji občanské společnosti a pro využívání příležitostí ve vzdělávání, politické účasti, ekonomických aktivitách a přístupu k veřejným službám. Na základě této premisy odvozuje povinnost jednotlivých států zajistit širokou dostupnost internetu a ochranu práva na přístup k němu. Jeho ustanovení vzniklo v kontextu stále častějších restriktivních zásahů pomocí státních opatření.[1] Tento přístup zdůrazňuje povinnost států zajistit širokou dostupnost internetu a vyvarovat se neoprávněného omezování přístupu jednotlivců k síti.
Právo na internetové připojení obsahuje materiální a nemateriální podmínky, které ve výsledku vedou k možnosti připojení se k internetu. Právo přístupu na internet je tvořeno právem na internetové připojení a právem na přístup k internetovému obsahu.[2]
Právní ukotvení
[editovat | editovat zdroj]Otázka právní podstaty přístupu na internet je stále dle expertů nedostatečně ukotvena a ustanovena[3]. Na mezinárodní úrovni neexistuje explicitní uznání práva na přístup k internetu jako základního lidského práva. Základním pramenem definujícím právo na přístup k internetu je Rezoluce Valného shromáždění OSN Podpora ochrana a výkonu lidských práv na internetu vydaná 26. června 2016[4], ale právo přístup k internetu nepojmenovává ani nedefinuje.
Světový summit o informační společnosti (WSIS) – 2003
[editovat | editovat zdroj]V prosinci 2003 byl pod záštitou Organizace spojených národů svolán Světový summit o informační společnosti (WSIS) za účasti zástupců vlád, ziskového sektoru a občanské společnosti. Summit přijal Deklaraci zásad WSIS[5] o důležitost informační společnosti při udržování a posilování lidských práv:[6]
1. My, zástupci národů světa, shromážděni v Ženevě od 10. do 12. prosince 2003 na první fázi Světového summitu o informační společnosti, prohlašujeme naši společnou touhu a závazek vybudovat na lidi zaměřenou, inkluzivní a rozvojově orientovanou informační společnost, kde každý může vytvářet, přistupovat, využívat a sdílet informace a znalosti, což umožňuje jednotlivcům, komunitám a národům dosáhnout plné kvality svého života a podporovat jejich cíle udržitelného rozvoje. principy Charty Organizace spojených národů a plné respektování a dodržování Všeobecné deklarace lidských práv.
2. Znovu potvrzujeme univerzálnost, nedělitelnost, vzájemnou závislost a vzájemný vztah všech lidských práv a základních svobod, včetně práva na rozvoj, jak je zakotveno ve Vídeňské deklaraci. Znovu také potvrzujeme, že demokracie, udržitelný rozvoj a respekt k lidským právům a základním svobodám, jakož i řádná správa věcí veřejných na všech úrovních jsou vzájemně závislé a vzájemně se posilují. Dále jsme se rozhodli posílit právní stát v mezinárodním měřítku ve vnitrostátních záležitostech.
Deklarace WSIS zdůrazňuje význam práva na svobodu projevu v informační společnosti, když uvádí: "Potvrzujeme, že každý má právo na svobodu názoru a projevu, jak je uvedeno v článku 19 Všeobecné deklarace lidských práv. Toto právo zahrnuje svobodu mít vlastní názory bez zásahu a svobodu vyhledávat, přijímat a sdělovat informace a myšlenky jakýmikoli prostředky a bez ohledu na hranice. Komunikace je základním společenským procesem, základní lidskou potřebou a základem všech sociálních organizací. Je ústředním prvkem informační společnosti. Každý by měl mít příležitost se jí účastnit a nikdo by neměl být vyloučen z jejích výhod."[7]
Valné shromáždění OSN – 2016
[editovat | editovat zdroj]Valné shromáždění OSN 27. června 2016 přijalo rezoluci Podpora, ochrana a výkon lidských práv na internetu, která nestanovuje právo na přístup na internet, ale definuje přístup na internet jako prostředek účasti občanů ve veřejném životě a na rozvoji občanské společnosti.[2]
Argumentace
[editovat | editovat zdroj]Argumentace pro zavedení práva na internetové připojení
[editovat | editovat zdroj]O právu k přístupu na internet hovoří jako o důležitém nástroji pro výkon základních práv (vzdělávání, politická účast, ekonomické příležitosti, přístup k veřejným službám, možnost vyjádřit vlastní názor), stejně jako prostředek účasti občanů na veřejném životě a na rozvoji občanské společnosti.[4] Absence rovného přístupu je formou sociální nerovnosti
Argumentace proti zavedení práva na internetové připojení
[editovat | editovat zdroj]Hlavní odpůrce práva na přístup k internetu, Vint Cerf, argumentuje, že internet sám o sobě nemůže být právem. Cerf shrnuje svou argumentaci, když říká: „Technologie je nositelem práv, nikoli právem samotným.“[8] Brian Schepis, kolega Cerfa ve společnosti Google, obhajuje Cerfův závěr na základě toho, že obhájci lidského práva na internet nevhodně definují kvalifikaci lidského práva.[8]
Reference
[editovat | editovat zdroj]V tomto článku byl použit překlad textu z článku Right to Internet access na anglické Wikipedii.
- ↑ Možnost připojit se k internetu jako lidské právo? | Centrum pro lidská práva a demokracii. www.centrumlidskaprava.cz [online]. 2020-09-03 [cit. 2025-04-11]. Dostupné online.
- ↑ a b FIALOVÁ, Eva. Právo na přístup k internetu | Právní prostor. www.pravniprostor.cz [online]. 2019-06-30 [cit. 2025-03-14]. Dostupné online.
- ↑ Freedom of expression and the right of access to the Internet: A new fundamental right?. [s.l.]: Routledge Dostupné online. ISBN 978-0-203-07457-2. S. 170–186.
- ↑ a b UNITED NATIONS, GENERAL ASSEMBLY, HUMAN RIGHTS COUNCIL. The promotion, protection and enjoyment of human rights on the Internet. www.article19.org [online]. United Nations, 27. 6. 2016 [cit. 10.2.2025]. [https:// www.article19.org/data/files/Internet_Statement_ Adopted.pdf. Dostupné online].
- ↑ Světový summit o informační společnosti Organizace spojených národů | ISVS.CZ. 2011-2015.isvs.cz [online]. [cit. 2025-03-14]. Dostupné online.
- ↑ WSIS: Declaration of Principles. web.archive.org [online]. 2013-10-15 [cit. 2025-03-14]. Dostupné online.
- ↑ Human rights in the digital age. Příprava vydání Mathias Klang, Andrew Murray. London Portland, Or: GlassHouse, 2005. 1 s. Dostupné online. ISBN 978-1-904385-31-8, ISBN 978-1-84314-627-8.
- ↑ a b VÁCLAVÍK, Lukáš. Otec Internetu Vint Cerf: „Internet není lidským právem“. Cnews.cz [online]. [cit. 2025-03-19]. Dostupné online.