Prána

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Váju

Prána (arch. prana; v dévanágarí प्राण) je sanskrtské slovo a znamená dech. Je odvozené od kořenu prá, plnit nebo proudit. Podle hinduistické mytologie představuje prána všechny proudy vitálních životních energií dohromady („absolutní energii“)[1] a staví se na stejnou úroveň s Vájuem, hinduistickým božstvem větrů. Ostatní čtyři jsou: apána, udána, samána a vjána.[2] Podle ájurvédy proudí tyto energie tělem člověka, ovládají všechny vitální psychologické a fyziologické procesy, jsou odpovědné za neustálý oběh krve a mízy v organismu, dostávají se do těla kontrakcemi srdce a dýchací soustavou a jsou dopravovány do všech buněk, kde vzniká tzv. buněčné dýchání, jehož nezbytnou podmínkou je příjem fyzické potravy alespoň v omezené míře.[3]

Prána tedy představuje životní energii, kterou potřebuje každý živý organismus, aby byl schopen fungovat na fyzické úrovni. Tyto životní proudy se setkávají v sedmi čakrách, které jsou mezi sebou propojeny soustavou energetických kanálů, tzv. nádi.[4] Jogínské techniky, které podporují tyto tělesné a duchovní proudy životních energií, se nazývají pránajáma.[5]

Přehled[editovat | editovat zdroj]

Ájurvéda[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Ájurvéda.

V Ájurvédě je prána rozdělena do pěti vitálních životních proudů.[2]

  1. Prána vata : ovládá všechny vitální psychologické a fyziologické procesy, je odpovědná za neustálý oběh krve a mízy v organismu, dostává se do těla kontrakcemi srdce a dýchací soustavou do všech buněk, kde vzniká tzv. buněčné dýchání.
  2. Apána vata : ovládá tlusté střevo a břišní dutinu, vylučovací a sexuální orgány
  3. Udána vata : ovládá hrdlo a plíce
  4. Samána vata : ovládá žaludek a střeva
  5. Vjána vata : ovládá cirkulační soustavu a pokožku

Védánta[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Védánta.

Upanišady[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Upanišady.

Jóga sútry[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Pataňdžali.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. RAMAČARAKA, Yogi. Indických Yogiů věda o dechu : praktická úvodní cvičení k indické joze. Překlad Miloš Maixner. Praha: Sfinx, květen 1923. 85 s. (Knihovna „Sfingy“. Ročník 4 sv. 49. Nové cíle; sv. 84.). Hlava IV. Esoterní theorie dechu, s. 15. Vl. jm. autora: Atkinson, William Walker. 
  2. a b CHOPRA, Deepak. Perfect Health: The Complete Mind/Body Guide. New York. USA: Harmony books, 1990. Dostupné online. ISBN 0-517-57195-1. (anglicky) 
  3. MISHRA, Rammurti S. Yoga Sutras: The Textbook of Yoga Psychology. [s.l.]: [s.n.] (anglicky) 
  4. SOVATSKY, Stuart. Words from the Soul: Time, East/West Spirituality, and Psychotherapeutic Narrative. New York. USA: State University of New York Press, 1998. Dostupné online. (anglicky) 
  5. KASON, Yvonne. Farther Shores: Exploring How Near-Death, Kundalini and Mystical Experiences Can Transform Ordinary Lives. Toronto. Kanada: HarperCollins Publishers, 2000. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]