Pozorovatelný vesmír

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Vizualizace viditelného vesmíru o průměru cca 93 miliard světelných let, tedy 28 miliard parseků. Mléčná dráha je v centru.

Pozorovatelný vesmír je definován jako koule v jejímž středu je planeta Země a její poloměr je udáván vzdáleností k nejvzdálenějšímu pozorovatelnému objektu. Tuto vzdálenost v současnosti určují schopnosti Hubbleova vesmírného teleskopu. Observatoř byla od svého vypuštění v roce 1990 třikrát updatována a její schopnosti nadále vylepšeny až k limitu, který poskytuje velikost zrcadla v srdci teleskopu. V roce 2001 prezentovali vědci NASA doposud nejvzdálenější pozorovaný objekt; natáhli tak poloměr pozorovatelného vesmíru na 13,2 miliardy let.[1]

Hubbleovo ultra hluboké pole představuje nejvzdálenější pozorovanou oblast, kterou vyfotografoval Hubbleův vesmírný dalekohled. Fotografie (viz vpravo) byla pořízena v roce 2010 a je na ní zachycen nejvzdálenější lidmi pozorovaný objekt ve vesmíru, galaxie UDFj-39546284, podle astronomů NASA je vzdálená 13,2 miliardy světelných let od Země.

Reference

  1. Hubblův teleskop na dohled velkému třesku, objevil nejvzdálenější objekt od Země [online]. Prague: LIVING fUTURE [cit. 2011-01-27]. Dostupné online. 

Externí odkazy