Považský hrad

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Považský hrad
Účel stavby
Obrana významné cesty
Základní informace
Výstavba 1128/ (1316 první písemná zmínka)
Stavitel Bela IV.
Současný majitel Považská Bystrica
Poloha
Adresa Považská Bystrica, SlovenskoSlovensko Slovensko
Souřadnice
Považský hrad
Red pog.svg
Považský hrad
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Považský hrad je zřícenina středověkého hradu nacházející se v katastrálním území města Považská Bystrica. Hrad je oproti jiným hradům v Pováží poměrně mladšího založení. První písemná zmínka o něm pochází až z roku 1316, kdy byl v rukou Matúše Čáka Trenčianského, tzv. pána Tater a Pováží.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Pohled na palác.
Náhrobek Raffaela Podmanitzkého z roku 1558

Přesné doklady o době vzniku zdejšího královského hradu se nedochovaly. Podle neověřených zpráv byl hrad postaven již v roce 1128 na ochranu důležité povážské cesty. První zmínka o něm pochází z roku 1316, kdy byl uváděn jako Bystrický hrad. V roce 1458 jej král Matyáš daroval Podmanickovcům (známí jsou hlavně Ján a Rafael). Noví majitelé opravili všechny objekty a hrad rozšířili. Velký požár v roce 1543 těžce poškodil jednotlivé stavby. Při opravě byly pozměněny některé architektonické prvky a hrad byl rozšířen o podhradí. Podmanickovcům patřil hrad až do jejich vymření v roce 1558. Další majitelé, Balassovci, adaptovali starý palác a provedli další opravy ostatních budov. Navzdory opravám v roce 1631 opustili nepohodlný hrad a přestěhovali se do nového renesančního zámečku pod hradem. V roce 1684 obíhalo hrad vojsko císaře Leopolda I., když jej krátce předtím obsadila thökölyovská vojska. Z obavy, aby sa nestal sídlem povstalců jej císař nechal v roce 1698 zničit. Zdejší panství v roce 1895 koupil baron Popper.

Současný stav[editovat | editovat zdroj]

Nejstarší částí hradu byla věž, stojící na nejvyšším bodě skalnatého vrcholu a gotický palác. Velké podhradí oválného tvaru obklopovala hradba, která chránila ze severovýchodu dvě hranolovité věže. Přístupová cesta, vedoucí na hrad ze severovýchodu, je v terénu dodnes viditelná. Vstupní bránu chránila hranolovitá věž s barbakanem.

Částečně se dochovaly zdi paláce, věží a opevnění. Na paláci jsou viditelné otvory oken, místy se zachovanými renesančními římsami. Z bývalých hospodářských budov, postavených na nádvoří, jsou viditelné pouze části zdí, případně jejich základy. V některých prostorách se nacházejí zbytky renesančních kleneb.

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Přístup na hrad je možný přes Považské Podhradie, místní část Považské Bystrice, 4 km na sever od centra města, na pravém břehu Váhu pod zříceninou hradu (původně byla obec především sídlem hradního personálu). Jezdí sem městská hromadná doprava z autobusového nástupiště v Považské Bystrici. Je nutno vystoupit na konci vesnice u kostela a barokního zámku. Potom po žluté značce okolo renesančního zámečku a strmě vzhůru až k hradbám.

V současnosti je hrad uzavřen a vstup do areálu je možný jen na vlastní riziko.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]