Poutní místo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Poutní místo je místo, které se, zpravidla vzhledem k určitému zázraku, stalo cílem poutí. Smyslem pouti je zpravidla uctít stopy zázraku, který se zde udál, poprosit Boha či světce o uzdravení (pokud bylo zázrakem uzdravení), případně za takové zázračné uzdravení poděkovat nebo skrze namáhavou cestu provést pokání či obětovat tuto námahu Bohu. Poutě jsou běžné v řadě náboženství, např. křesťanství a islámu, kde je pouť do Mekky tzv. Hadž přímo závaznou podmínkou.

Katolická poutní místa

Poutní místo je zpravidla opatřeno kostelem či kaplí s ambity. Příkladem takového poutního místa je Kostel svatého Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou. Mezi nejvýznamnější katolická poutní místa Evropy patří Santiago de Compostela, Lurdy, Fatima, Jasná Hora a Mariazell, mimo Evropu pak Guadalupe a řada míst ve Svaté zemi (Betlém, Jeruzalém etc.)

Katolická poutní místa v ČR

velehradská poutní bazilika Nanebevzetí Panny Marie a svatého Cyrila a Metoděje.

V Českých zemích je řada poutních míst navštěvovaných katolíky. Katolické poutě se zde rozšířily především v baroku. Na konci 18. století byly Josefem II. zakázány, zákaz ale nevydržel dlouho. Znovu byly poutě zakázány na počátku komunistického režimu, který řadu poutních míst přímo zlikvidoval nebo znepřístupnil. Nejvýznamnější poutní místa Česka jsou Velehrad, Stará Boleslav, Svatý Hostýn a Svatá Hora. Další poutní místa naleznete například na: Poutní místa Šluknovska

Muslimská poutní místa

Pro muslimské náboženství je nejvýznamnějším poutním místem Mekka, mezi další patří Medína, Jeruzalémský chrám, Ziyarat a další místa, spojená s pobytem a činy Mohameda. Pro Irácké šíjity je poutním místem Karbala.

Buddhistická poutní místa

Hlavní poutní místa buddhistů jsou zpravidla čtyři a všechna jsou spojována s působením Buddhy Gautamy. Je to Lumbiní, místo narození Buddhy, Bódhgaja, kde Buddha dosáhl probuzení, dále Sárnáth, kde byla Buddhou pronesena první rozprava a konečně Kušinagara, kde dosáhl konečného vyvanutí. Mimo tyto hlavní oblasti existuje velké množství méně významných buddhistických poutních míst, jako např. Sáňčí, Adžanta nebo Varánásí.

Komunistická poutní místa

Pro komunisty bylo poutním místem Leninovo mauzoleum v Moskvě.