Potomci lidí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Potomci lidí
Původní název Children of Men
Země Spojené království
Spojené státy americké
Jazyk angličtina
Délka 109 min
Žánr drama/sci-fi
Předloha The Children of Men
Námět novela P. D. Jamesové
Scénář Alfonso Cuarón
Timothy J. Sexton
Režie Alfonso Cuarón
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Clive Owen
Julianne Moore
Michael Caine
Produkce Marc Abraham
Hudba John Tavener
Kamera Emmanuel Lubezki
Střih Alfonso Cuarón
Alex Rodríguez
Výroba a distribuce
Premiéra 22. září 2006
Produkční společnosti Strike Entertainment
Hit and Run Productions
Distribuce Universal Pictures
Rozpočet 80 000 000 $
Potomci lidí na ČSFD FDb IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Potomci lidí (anglicky Children of Men) je britský katastrofický film z roku 2006, patřící do kategorie post-apokalyptické sci-fi. Motivem filmu i jeho protagonistů je boj o přežití v postapokalyptickém světě, plném násilí a potažmo duel anarchie a zbylé humanity. Filmové zpracování vyniká některými velmi reálnými, nepřerušovanými scénami, točenými „z pohledu třetí osoby“. V hlavních rolích se představili Clive Owen a Julianne Moore.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Film se odehrává v Londýně roku 2027. Zemi postihla velká katastrofa; z neznámého důvodu je lidská populace od roku 2009 sterilní a od tohoto roku se nenarodilo jediné dítě (film začíná zprávou o násilné smrti nejmladšího člověka planety). Lidé již mnoho let cítí strach z vlastního vyhynutí; zhroutila se drtivá většina zemí a zavládla anarchie. Jediným státem, který funguje, avšak s velkými problémy, je Velká Británie. Situace zde je však také zlá, bojují tu proti sobě nejrůznější gangy, násilí a náboženský fanatismus je na denním pořádku. Nelegální přistěhovalci jsou podřadnými lidmi a vládní ozbrojené složky je hromadně deportují.

Hlavní postavu, úředníka Theo Farona, kontaktuje jeho bývalá žena Julian Taylorová, šéfka ilegální organizace Ryby. Požádá ho o to, aby se pokusil získat cestovní povolení pro jistou nelegální přistěhovalkyni. Theovi se toto povolení podaří vymoci u svého vlivného bratrance, který z pověření vlády sbírá umělecké bohatství světa a zachraňuje ho tak před anarchií.

Theo, Julian, „běžka“ Kee a dva další členové Ryb Luke a Miriam se vydávají na cestu. Jejich auto je však přepadeno gangem, Julian je v přestřelce zabita a ostatní stěží vyváznou. Následně se koná na spřátelené farmě porada, kde je novým vedoucím Ryb zvolen Luke. Kee mezitím prozradí Theovi své tajemství – je těhotná. Theo náhodou vyslechne rozmluvu, ve které Luke oznamuje, že přepadení zinscenoval a vraždu Julian si objednal. Dál na nic nečeká a společně s Kee a Miriam prchá z farmy.

Jejich záměrem je nalodit se na Zítřek, který má údajně být součástí projektu na vyřešení neplodnosti a která má přistát u uprchlického tábora Bexhill. Do přelidněného tábora tvořeného uzavřeným městem se dostanou s pomocí vypočítavého policisty Syda. Záhy po příjezdu se Kee narodí dítě.

Následující den propuká v Bexhillu živelné povstání, zavládne všeobecný chaos a začínají boje rebelů s britskou armádou. V nastalém zmatku se Theo snaží dovést Kee k moři, z válečné zóny se dostanou jen díky tomu, že při pohledu na dítě jim vojáci umožní volný průchod. Nakonec oba dosáhnou vytouženého cíle a u bójky na moři čekají na příjezd lodi. Mezitím letectvo začne s bombardováním Behxillu ve snaze vzpouru rychle ukončit. Kee se dočká, avšak Theo se v důsledku utrpěných zranění sesouvá na dno loďky.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Clive Owen Theo Faron
Julianne Moore Julian
Michael Caine Jasper
Chiwetel Ejiofor Luke
Danny Huston Nigel
Peter Mullan Syd
Charlie Hunnam Patric
Claire-Hope Ashitey Kee

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]