Potočnice drobnolistá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxPotočnice drobnolistá
alternativní popis obrázku chybí
Potočnice drobnolistá (Nasturtium microphyllum)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádbrukvotvaré (Brassicales)
Čeleďbrukvovité (Brassicaceae)
Rodpotočnice (Nasturtium)
Binomické jméno
Nasturtium microphyllum
(Boenn.) Rchb., 1832
Synonyma
  • Nasturtium officinale var. microphyllum
  • Rorippa microphylla
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Potočnice drobnolistá (Nasturtium microphyllum) je rostlina která má sice kořeny zapuštěné v půdě, ale její lodyhy často plavou po vodní hladině. Tato v České republice se jen vzácně vyskytující mokřadnívodní rostlina je druhrodu potočnice, kde je zařazena do okruhu potočnice lékařské Nasturtium officinale agg.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Druh roste zejména v Evropě severozápadní, do střední a jižní zasahuje pouze mozaikovitě, stejně jako na sever Afriky. Druhou z oblastí původního rozšíření jsou horská území Středního východu. Zavlečen byl do Severní a Jižní Ameriky, východních oblasti Afriky, do Japonska, Austrálie a na Nový Zéland i Havaj.

Česku, které leží na okraji evropského rozšíření, roste jen na Střední Moravě na třech místech: v Malém rybníku který je součásti NPP Hrdibořické rybníkyokrese Prostějov, u obce Bedihoště vzdálené asi 5 km od Prostějova a na Tovačovských jezerech ležících jihovýchodně od města Tovačovokrese Přerov.

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Potočnice drobnolistá se nejčastěji vyskytuje u bažinatých břehů vodních nádrží nebo příkopů s čirou, pozvolna tekoucí sladkovodní nebo mírně brakickou vodou bohatou na živiny, roste tam na vrstvě bahna, jílu, písku nebo tlejících rostlin. Někdy se objevuje i na vlhkých, silně podmáčených loukách okolo pramenišť. Prospívá ji spíše voda obohacená vápníkem, vyžaduje nezastíněné stanoviště.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Vytrvalé, holé nebo jen řídce pýřité rostliny s 30 až 70 cm dlouhými, rýhovanými lodyhami které jsou po vodě poléhavé a jen na koncích vystoupavé a v uzlinách schopné zakořenit. Lodyhy jsou střídavě porostlé úzkými, eliptickými až obvejčitými lichozpeřenými listy 5 až 10 cm dlouhými. Skládají se ze 2 až 4 párů slabě dužnatých lístků po obvodě obvykle mělce vroubkovaných až celokrajných, koncový lístek je vždy větší. Lístky zelené barvy dostávají k podzimu červený či bronzový nádech.

Oboupohlavné čtyřčetné květy na stopkách a bez listenů vytvářejí hroznovité květenství které se během zrání plodů prodlužuje. Podlouhlé kališní lístky asi 3 mm dlouhé jsou zelené a po obvodě světle lemované, vnější jsou někdy u báze vakovitě nafouklé. Bílé podlouhlé a na vrcholu zaoblené korunní lístky mívají délku okolo 5 mm. Šest čtyřmocných tyčinek nese žluté prašníky, semeník obsahuje okolo 35 vajíček. Květy rozkvétají v červnu až srpnu, nabízejí hodně pylu a jsou opylovány převážně entomogamicky.

Plody jsou úzké, vzhůru prohnuté šešule válcovitého tvaru, obvykle 18 až 22 mm dlouhé a jen do 2 mm široké, které rostou na běžně 12 až 15 mm stopkách rovnovážně od vřetene odstálých. Pukající šešule obsahují drobná, červenohnědá, zploštělá semena, asi 1 mm velká, uspořádaná v jedné řadě. Semena mají síťované osemení čítající asi 100 až 200 ok na jedné straně.

Rostliny se mohou poměrně rychle rozmnožovat vegetativně úlomky lodyh které v kolénkách vypouštějí kořínky nebo generativně semeny rozšiřovanými hlavně vodou.

Hybridizace[editovat | editovat zdroj]

Oktoploidní potočnice drobnolistá se i Česku kříží s podobnou tetraploidní potočnici lékařskou, takto jen ojediněle vzniká v ČR vzácná hexaploidní potočnice zkřížená (Nasturtium ×sterile) která nevytváří plodná semena. Potočnice zkřížená bývá (v krajinách s příznivějšími podmínkami pro růst) vegetativně množená a konzumována jako salát.

Možnost záměny[editovat | editovat zdroj]

Potočnice drobnolistá se velmi podobá (vyjma ploidie) potočnici lékařské která se v přírodě České republiky přece jen vyskytuje častěji. Lze je morfologicky rozlišit s tím, že potočnice lékařská má kratší a hrubší šešule a kratší stopky na kterých vyrůstají, semena jsou v nich uložena ve dvou řadách a na povrchu semen má síťované osemení jen s 25 až 50 oky.

Ohrožení[editovat | editovat zdroj]

Tento druh rostoucí v mírném a subtropickém pásmu všech světadílů se nevyskytuje všude se stejnou intenzitou. Zatímco na Havaji a ve Francouzské Polynésii je považován za invazní druh, v České republice je vzhledem k minimálnímu a stále klesajícímu množství kvetoucích rostlin považován "Seznamem zvláště chráněných druhů rostlin" stanoveném vyhláškou Ministerstva životního prostředí ČR č. 395/1992 Sb. ve znění vyhl. č. 175/2006 Sb., stejně jako "Červeným seznamem cévnatých rostlin České republiky" z roku 2012, za druh kriticky ohrožený (§1) a (C1t). Na Slovensku např. neroste vůbec.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  • PRANČL, Jan. BOTANY.cz: Potočnice drobnolistá [online]. O. s. Přírodovědná společnost, BOTANY.cz, rev. 09.07.2013 [cit. 2014-06-14]. Dostupné online. 
  • Databáze C1 rostlin: Potočnice drobnolistá [online]. Informační systém ochrany přírody, AOPK ČR, Praha [cit. 2014-06-14]. Dostupné online. 
  • Flora of North America: Nasturtium microphyllum [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA [cit. 2014-06-14]. Dostupné online. (anglicky) 
  • Plants For a Future: Nasturtium microphyllum [online]. Plants For a Future, Dawlish, Devon, UK [cit. 2014-06-14]. Dostupné online. (anglicky) 
  • Wilde planten: Nasturtium microphyllum [online]. Wilde planten in Nederland en België [cit. 2014-06-14]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-02-16. (nizozemsky) 
  • Pacific Island Ecosystems at Risk (PIER): Nasturtium microphyllum [online]. Hawaiian Ecosystems at Risk project (HEAR), Puunene, HI, USA, rev. 08.04.2013 [cit. 2014-06-14]. Dostupné online. (anglicky) 


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]