Post-sovětské války

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Postsovětské republiky v abecedním pořadí:
1. Arménie; 2. Ázerbájdžán; 3. Bělorusko; 4. Estonsko; 5. Gruzie; 6. Kazachstán; 7. Kyrgyzstán; 8. Lotyšsko; 9. Litva; 10. Moldavsko; 11. Rusko; 12. Tádžikistán; 13. Turkmenistán; 14. Ukrajina; 15. Uzbekistán

Jako postsovětské války je označována série konfliktů, které probíhaly nebo probíhají na území bývalého Sovětského svazu po jeho rozpadu v roce 1991, tedy na území post-sovětských republik.

Válka v Náhorním Karabachu[editovat | editovat zdroj]

Více se dozvíte v článku: Válka o Náhorní Karabach

Je konflikt mezi Armény a Ázerbájdžánci o území na západě Ázerbájdžánu, které je obýváno převážně Arménským etnikem

Válka v Podněstří[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Válka v Podněstří.

Je konflikt o úzký pruh území podél východní hranice Moldavska, východně od řeky Dněstr. Po rozpadu SSSR vyhlásila tato Rusifikovaná oblast nezávislost, která nebyla uznána.

Války v Abcházii a Jižní Osetii[editovat | editovat zdroj]

Viz Válka v Jižní Osetii (1991–1992), Válka v Abcházii (1998), Válka v Jižní Osetii (2008), Dějiny Abcházie, Dějiny Jižní Osetie

Krymská krize a Válka v Donbasu[editovat | editovat zdroj]

Podrobnosti naleznete v článcích: Válka v Donbasu, Krymská krize, Ukrajinská krize a Ruská vojenská intervence na Ukrajině (2014–současnost)

Státní převrat proevropského hnutí Euromajdan, vyvolal po celém Jihovýchodě Ukrajiny proruské protesty. Nejsilnější byly na Krymu, Oděské, Luhanské, Charkovské a Doněcké oblasti. Po obsazení Krymu neoznačenou armádou, vyhlásil Krym nezávislost na Ukrajině a o Několik dní později jej na žádost Krymské vlády a Rady města Sevastopol anektovala Ruská federace. Po Anexi krymu došlo v Donbasu k ozbrojenému Povstání a povstalci zpočátku ovládaly prakticky celý Donbas. Ukrajinská armáda během ofenzivy proti separatistům dostala zpět pod kontrolu západní část Donbasu a důležitý přístav Mariupol.