Poslední samuraj

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Poslední samuraj
Původní název The Last Samurai
Země Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
JaponskoJaponsko Japonsko
Jazyk angličtina
Délka 154 min
Žánry válečný film
filmové drama
akční film
Scénář John Logan
Marshall Herskovitz
Edward Zwick
Režie Edward Zwick
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Tom Cruise
Ken Watanabe
Shin Koyamada
Tony Goldwyn
Masato Harada
… více na Wikidatech
Produkce Marshall Herskovitz
Paula Wagner
Tom Cruise
Edward Zwick
Hudba Hans Zimmer
Kamera John Toll
Kostýmy Ngila Dickson
Střih Steven Rosenblum
Výroba a distribuce
Premiéra 22. listopadu 2003
8. ledna 2004 (Německo)
Produkční společnosti Bedford Falls Productions
Cruise/Wagner Productions
Distribuce InterCom
Rozpočet 140 mil. $[1]
Tržby 456,8 mil. $[2]
Ocenění National Board of Review: Top Ten Films
Poslední samuraj na ČSFD IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Poslední samuraj (v anglickém originále The Last Samurai) je americké epické filmové drama z roku 2003, jenž režíroval Edwardem Zwickem, který se také podílel na vzniku scénáře podle příběhu od Johna Logana.

Film vypráví příběh amerického důstojníka, který pozná život samurajů a připojí se k jejich povstání, kterým protestují proti reformám, které mají Japonsko otevřít vlivu Západu.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Je rok 1876. Kapitán Nathan Algren (Tom Cruise) se stal alkoholikem, neboť jej trápí vzpomínky na to, jak se jako důstojník americké armády podílel na masakru indiánů, kterému velel plukovník Bagley (Tony Goldwyn).

Algren přijme (jen kvůli mzdě) práci, kterou mu zprostředkuje Bagley jménem japonského obchodníka Omury (Masato Harada): cvičit vojáky v japonské armádě, kteří mají potlačit povstání samurajů vedených Katsumotem (Ken Watanabe). Japonsko právě prochází reformami císaře Meidžiho, díky nimž se otevírá industrializaci a vlivu západního světa; Katsumoto vede povstalce, kteří tento vliv pokládají za škodlivý pro Japonsko.

Přes Algrenovy protesty Omura nařídí poslat vojáky do boje dříve, než jsou řádně vycvičeni, neboť spoléhá na jejich početní převahu a výhodu pušek proti samurajským lukům. Katsumotova armáda je však rozpráší a Algren padne do jejich zajetí. Katsumoto jej nezabije, protože chce poznat svého nepřítele.

Algren poznává život a kulturu samurajů a je uchvácen jejich smyslem pro službu, kázeň, oběť a hledání dokonalosti. Sblíží se s Takou, které v bitvě zabil manžela, a jejími dětmi. Nachází vyrovnanost a po dlouhé době klidně spí. Učí se samurajskému stylu boje a pomůže ubránit vesnici před útokem Omurových ninjů. Seznamuje se s filosofií samurajů i jejich zvykem rituální sebevraždy; Katsumoto svoji vzpouru pokládá za službu císaři, jehož byl dříve učitelem: "Kdyby císař chtěl moji smrt, stačilo by mu jediné slovo".

Na jaře Katsumoto daruje Algrenovi svobodu, odvede jej do Tokia a pokusí se přesvědčit císaře, že reformy nejsou v zájmu Japonska. Zjišťuje, že císař je příliš slabý, aby se vzepřel těm, kdo reformy prosazují. Katsumoto je uvězněn, protože nedodržuje zákon zakazující samurajům nosit zbraň. Algren odmítne prozradit sílu a situaci vzbouřenců, za což se jej Omura pokusí zabít.

Algren vysvobodí Katsumota a se zbylými samuraji uprchnou; Katsumotův syn je přitom zraněn a obětuje se, aby zdržel nepřátele. Katsumoto je zdrcen, že jeho snaha selhala, ale Algren je přesvědčen, že právě nyní Japonsko velmi potřebuje samurajské hodnoty.

Císař pošle proti samurajům mnohem početnější, vycvičenější a moderněji vyzbrojenou armádu, než prve. Algren nabízí Katsumotovi svoji pomoc v boji s vysvětlením, že "oni přišli zničit to, co jsem si zamiloval".

Zpočátku Algrenova taktika slaví úspěch: samurajové vlákají císařovu armádu do léčky a způsobí jí obrovské ztráty. Když si však uvědomí, že nemají naději porazit další přicházející oddíly, rozhodnou se zemřít v boji a provedou proti nim nájezd. Pobijí mnoho nepřátel a Algren zabije Bagleyho, ale nemají naději proti nejnovější zbrani japonské armády - Gatlingovým kulometům dodaným Američany.

Samurajové jsou pobiti a Algren i Katsumoto utrpí těžká zranění. Algren vyhoví Katsumotově prosbě, aby mu pomohl ukončit život rituální sebevraždou. Císařští vojáci jsou pohnuti odvahou samurajů a vzdají jim úctu. Algren je zajat a předveden před císaře právě v okamžiku, kdy je podepisována smlouva mezi Japonskem a USA o modernizaci a spolupráci. Předá císaři Katsumotův meč:

(Algren): On s posledním vydechnutím doufal, že budete pamatovat na jeho předky, jimž ten meč patřil, a za co zemřel.
(Omura): Císaři, tento muž proti vám bojoval!
(Algren): Výsosti, pokud věříte, že jsem váš nepřítel, přikažte a rád si vezmu život.

Císař je pohnut a odmítne podepsat smlouvu s vysvětlením, že "nemůžeme zapomenout, kým jsme a kým jsme byli". Také prohlédne Omurovu nepoctivost, protože reformami chtěl rozmnožit hlavně vlastní majetek, a tento majetek mu zabaví. Je naznačeno, že Algren našel mír, když se vrátil do samurajské vesnice a setkal se s Takou.

Produkce a obsazení[editovat | editovat zdroj]

Film byl inspirován projektem spisovatele a režiséra Vincenta Warda. Ward se stal výkonným producentem na tomto filmu - pracoval na jeho vývoji téměř čtyři roky a po jeho nabídnutí několika režisérům (Coppola, Weir), zaujal Edwarda Zwicka. Produkce filmu šla kupředu pod vedením Zwicka a byla natočena na Wardově rodném Novém Zélandu.

Filmová hvězda Tom Cruise (jenž byl také koproducentem) zazářil v roli amerického vojáka Nathana Algrena, kterého osobní a emoční konflikt zavedl do kontaktu se samuraji v počátcích Reforem Meidži v Japonském císařství v roce 1876 a 1877. Mezi další herce patří Ken Watanabe, Tony Goldwyn, Hiroyuki Sanada, Timothy Spall, Shin Koyamada a Billy Connolly.


Historické pozadí[editovat | editovat zdroj]

Zápletka filmu byla inspirována Sacumským povstáním vedeném Saigem Takamori, a také příběhy Julese Bruneta, francouzského armádního kapitána, jenž bojoval spolu s Enomotem Takeaki na počátku Boshinské války.

Historická role britského impéria, Nizozemí a Francie v japonské westernizaci jsou ve filmu připsány Spojeným státům. Tyto detaily a charaktery ve filmu jsou proti pravdivému příběhu zjednodušeny kvůli filmové zápletce. Poslední samuraj byl veřejností velmi dobře přijat, což dokazují jeho tržby, jež celosvětově čítají 456 milionů dolarů. Navíc byl nominován na několik ocenění jako jsou Oskar, Zlatý glóbus a National Board of Review.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku The Last Samurai na anglické Wikipedii.