Poskytovatel služeb vytvářejících důvěru

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Nařízení eIDAS definuje poskytovatele služeb vytvářejících důvěru jako fyzickou nebo právnickou osobu, která poskytuje jednu či více služeb vytvářejících důvěru buď jako kvalifikovaný, nebo jako nekvalifikovaný poskytovatel služeb vytvářejících důvěru.

Kvalifikovaným poskytovatelem služeb vytvářejících důvěru je poskytovatel služeb vytvářejících důvěru, který poskytuje jednu či více kvalifikovaných služeb vytvářejících důvěru a kterému orgán dohledu udělil status kvalifikovaného poskytovatele[1] [2].

Vychází z anglického Trust Service Provider (TSP), zkratka se běžně používá i v české terminologii. Pro kvalifikované poskytovatele se pak používá zkratka QTSP (Qualified Trust Service Provider).

V praxi se nejčastěji jedná o poskytovatele certifikačních služeb, tzv. certifikační autority.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY (EU) č. 910/2014 o elektronické identifikaci a službách vytvářejících důvěru pro elektronické transakce na vnitřním trhu (eIDAS). eur-lex.europa.eu [online]. 23.7.2014 [cit. 2020-09-20]. Dostupné online. 
  2. Zákon č. 297/2016 Sb., o službách vytvářejících důvěru pro elektronické transakce. Zákony pro lidi [online]. 24.8.2016 [cit. 2020-09-20]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]