Posed bílý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Posed bílý

alternativní popis obrázku chybí
Posed bílý (Bryonia alba)
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: tykvotvaré (Cucurbitales)
Čeleď: tykvovité (Cucurbitaceae)
Rod: posed (Bryonia)
Binomické jméno
Bryonia alba
L.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Posed bílý (Bryonia alba) je vytrvalá popínavá bylina. Dorůstá délky až 7 m. Listy jsou řapíkaté, dlanitolaločnaté, nepravidelně zubaté nebo pilovité. Květy jsou 5četné, samčí vyrůstají v dlouze stopkatých vrcholících z úžlabí listů v dolní části rostliny, jsou žlutobílé se zeleným žilkováním, asi 1 cm v průměru, tyčinek je 5, z nichž jedna je volná a ostatní jsou srostlé po 2. Samičí květy vyrůstají na krátce stopkatých hroznech v horní části rostliny, jsou žlutobílé, v průměru jen o málo menší než květy samčí, semeník je složen ze 3 plodolistů, čnělky jsou 3. Plodem je kulovitá, asi 8 mm velká, za zralosti černá bobule. Kvete v červnu až červenci.[1]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

V ČR roste v teplejších oblastech hojně, od středních poloh výše roztroušeně (max. asi 760 m n.m.). Celkově roste v téměř celé Evropě, na východě až po střední Asii, v Evropě však kromě její jihovýchodní části pouze zplaněle.

Stanoviště[editovat | editovat zdroj]

Křoviny, ploty, zahrady, sady, okraje lesů a cest, na půdách vlhčích, výživných, hlinitých.

Jedy[editovat | editovat zdroj]

Celá rostlina (nejvíce však v kořenech) obsahuje alkaloidy, glykosidy bryonin a bryogenin, pryskyřice, třísloviny, fytosterin a stopy silice, v plodech je obsaženo barvivo lykopen a v semenech saponiny. Šťáva posedu působí dráždivě, na pokožce vyvolává zčervenání, po delší době i puchýře a záněty. Po požití se objevuje zvracení a průjem spojený se silnými kolikovitými bolestmi, může rovněž dojít k útlumu dýchacího a vazomotorického centra a zánětu ledvin. Otravy byly pozorovány u koní a ovcí, u lidí nejčastěji po záměně plodů posedu za jedlé ovoce. Uvádí se, že smrtelná dávka pro dospělého člověka je zhruba 40 bobulí, u dětí jen 15.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://forum.abecedazahrady.dama.cz/download/file.php?id=29932&t=1 [online]. .  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]