Přeskočit na obsah

Portál:Mediální gramotnost

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mediální gramotnost upravit
Mediální gramotnost představuje lidskou dovednost přístupu k médiím, chápání a kritického vyhodnocování jejich obsahu, případně schopnost vytvářet vlastní mediální sdělení a obsahy. Samotný pojem mediální gramotnost se v Česku hojně používá v různých odvětvích, ať už v diskusích o novinářském vzdělávání a etice, o obsahu a účelu školního vzdělávání, projektech s mládeží financované Evropskou unií, nebo také o zákonem zavedenou odpovědnost distributorů audiovizuálních obsahů na vyžádání (tzv. video-on-demand). Pro termín lze najít více definic, které se od sebe více či méně liší, v základu jsou si však dosti podobné a záleží na tom, v jaké době a pro jaký účel či v jakém oboru byly formulovány. Liší se tak například definice pedagogické, mediálněvědní nebo jazykovědné, politické a legislativní. V Česku je diskuse o tomto termínu silně propojena s diskusí o školní mediální výchově i mediálnímu vzdělávání obecně.
4 minuty na svém telefonu. Ideální stav digitálního wellbeingu

Digitální wellbeing (z anglického digital wellbeing) je termín, který popisuje dopad technologií na psychické i fyzické zdraví. Digitální wellbeing lze definovat jako schopnost bezpečně pracovat na internetu s ohledem na mentální zdraví, optimálně si rozvrhnout čas strávený s technologiemi, případně jako schopnost využívat v prospěch našeho zdraví. K popularizaci pojmu digitální wellbeing dochází okolo roku 2010. Největší zájem o digitální wellbeing nastal v roce 2018, kdy společnost Apple, v reakci na přílišné používání technologií u mladých lidí, zaujala funkcí screentime, která umožňuje uživateli sledovat svou aktivitu na vlastních digitálních zařízeních. V tomtéž roce k rozšíření zájmu o digitální wellbeing přispěla společnost Google.
Celý článek...

  • Mediální setkání pro knihovníky VI na téma Mezigenerace se bude konat 7. června 2024. Program a link k připojení naleznete ZDE.
  • XI. Národní seminář pro informačního vzdělávání (NASIV) s podtitulem Učící knihovník jako aktér edukačních výzev 21. století se bude konat 29.–30. května 2024 v Brně a současně online v MS Teams. Program konference a registrační formulář naleznete ZDE.
  • Registrujte se na webinář Přidejte referenci na Wikipedii, kterou pořádá Wikimedia ČR společně se SKIP. Více informací ZDE
  • V srpnu se opět uskuteční Festival mediálního vzdělávání v Gymnáziu na Zatlance. Více informací a registraci najdete ZDE.
  • Mediální setkání pro knihovníky V. Otevřené setkání na téma AI a knihovny se uskutečnilo 23. února 2024. Více informací naleznete ZDE, záznam ze setkání je dostupný na YouTube.

Archiv aktualit
Přehled témat upravit

Seznam článků
Ilustrační obrázek Jihočeské vědecké knihovny bude v červenci nahrazen vítěznou fotkou letošní výzvy Fotíme knihovny.
Ilustrační obrázek Jihočeské vědecké knihovny bude v červenci nahrazen vítěznou fotkou letošní výzvy Fotíme knihovny.

Ilustrační obrázek Jihočeské vědecké knihovny bude v červenci nahrazen vítěznou fotkou letošní výzvy Fotíme knihovny.

Zajímavosti upravit
Víte, že...
O portálu upravit
Tento portál slouží k všeobecné podpoře a rozvoji mediální gramotnosti v České republice. Portál vznikl ve spolupráci Wikimedia Česká Republika, Nadace OSF, SKIP, Sdružení knihoven ČR a Katedry informačních studií a knihovnictví. Portál je určen k dalšímu rozvoji a podpoře aktuální a významné oblasti mediálního vzdělávání, do které se můžete zapojit i Vy! Kde a jak začít? Můžete napsat e-mail na tereza.liskova@osf.cz nebo se zapište ZDE.