Portál:Sport/VYBRANÝ ČLÁNEK/28

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pelé

Pelé, vlastním jménem Edison „Edson“ Arantes do Nascimento (* 23. října 1940, Três Corações) je bývalý brazilský fotbalový útočník. Je trojnásobným mistrem světa, často je označován za nejlepšího fotbalistu všech dob.

Největší slávu si vydobyl na světových šampionátech. Poprvé hrál na šampionátu ve Švédsku. Postupně se stal v pouhých 18 letech hlavní hvězdou svého týmu, dal hattrick v semifinále a dva góly ve finále a poprvé se stal mistrem světa. Druhý titul získal na turnaji o čtyři roky později v Chile, i když tam bylo jeho působení kratší. Po výborném výkonu v úvodním zápasu s Mexikem (dal gól a na další přihrál) se v utkání proti Československu zranil a turnaj, který skončil finálovou výhrou Brazílie nad Československem, nedohrál.

Šampionát v roce 1966 se konal v Anglii a tam soupeři na Pelého vyrukovali tvrdými fauly. Pelé kvůli zranění z jednoho souboje v utkání s Maďarskem odehrál jen dva ze tří zápasů ve skupině, Brazílie ale byla i proto hned ve skupině vyřazena. Na mistrovství světa 1970 v Mexiku ale kanárci znovu dostali prostor pro svou kreativní hru, ve které Pelé vynikal. Po dvou gólech v základní skupině se odmlčel, ale ve finále proti Itálii otevřel skóre a přispěl tak k vítězství 4:1. Stal se potřetí mistrem světa.

Celkem na mistrovstvích světa nastřílel 12 branek ve 14 utkáních a skóroval na čtyřech různých turnajích, což se před ním nikomu nepodařilo. Téměř celou kariéru strávil v klubu Santos FC, se kterým mj. vyhrál dvakrát Pohár osvoboditelů. Až v pozdějším věku odešel v roce 1975 propagovat fotbal do Spojených států a hrát za New York Cosmos. Během kariéry nastřílel 1284 branek.