Portál:Film/Článek/Archiv/2013

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

1[editovat zdroj]

Palác Potala, sídlo tibetských dalajlámů

Sedm let v Tibetu je film z roku 1997 založený na stejnojmenné knize rakouského horolezce Heinricha Harrera, který v Tibetu pobýval v letech 1944-1951. Film režíroval Jean-Jacques Annaud, v hlavních rolích se představili Brad Pitt a David Thewlis.

Film vypráví příběh dvou rakouských horolezců Heinricha Harrera a Petera Aufschnaitera, kteří se počátkem druhé světové války vydávají do Himaláje, aby zdolali Nanga Parbat. Několik měsíců po příjezdu jsou však z důvodů vypuknutí války na území Britské Indie zadrženi a odvedeni do internačního tábora. Po několika letech uprchnou, útočiště najdou v tibetské Lhase. Tam Harrer naváže blízký vztah s mladičkým 14. dalajlámou Tändzin Gjamcchem a stává se jeho učitelem. Po vpádu Čínské lidové osvobozenecké armády na tibetské území roku 1950 Tibet opustí.

Poté, co byl film premiérově uveden, jej Čínská lidová republika odsoudila s tím, že komunističtí vojenští úředníci jsou ve filmu zobrazeni jako neslušní a arogantní, zatímco dalajlámovo ztvárnění je veskrze pozitivní. Jak režisérovi filmu, tak Bradu Pittovi a Davidu Thewlisovi byl po vydání filmu zakázán vstup na území ČLR. Většina filmu byla natáčena v Argentině, režisér však dva roky po premiéře přiznal, že tajně natáčel i v Tibetu.

2[editovat zdroj]

Režisér James Wan a scenárista Leigh Whannell

Saw: Hra o přežití je americko-australský hororový mysteriózní psychothriller z roku 2004 natočený režisérem Jamesem Wanem. Film pojednává o dvou mužích, kteří se probudí uvězněni na neznámém místě a dozví se, že pro to, aby přežili, musejí něco obětovat. Mají však na to časový limit.

Klíčovou postavou filmu je Jigsaw nebo také „skládačkový vrah“. Johna Kramera (Tobin Bell) takto přezdívají média a policie. Původně obyčejnému občanovi zaměstnanému v hračkářství byl v čelním mozkovém laloku nalezen neoperovatelný nádor a uvědomil si tak smysl života. Jenže ten svůj se rozhodl ukončit a sám způsobil autohavárii, ale přežil. Rozhodl se tak zbytek svého života věnovat zkoumání lidské psychiky zcela nelidským způsobem. Začal si všímat lidí, kteří - dle něj - svůj život zneužívali a nevážili si jej. Vytváří pro ně nebezpečné hry, ve kterých si musí vybrat, zda jsou pro přežití schopni vytrpět bolest nebo krutým způsobem zemřít.

Film je prvním snímkem úspěšné filmové série, která v současnosti čítá celkem sedm filmů. Film vyrobilo a distribuovalo studio Lions Gate Entertainment spolu s Twisted Pictures s rozpočtem 1 200 000 USD a celosvětově vydělal 103 096 345 USD. Scénář k filmu napsal Leigh Whannell, který si ve filmu zahrál jednu z hlavních rolí, a hudbu složil Charlie Clouser. Díky filmu byla rovněž vytvořena stejnojmenná počítačová hra.

3[editovat zdroj]

Nicolas Cage získal za svou roli Oscara

Leaving Las Vegas je romantické filmové drama z roku 1995 o vztahu alkoholikaprostitutkyLas Vegas. Ben Sanderson je losangelský scenárista, kterého alkohol připravil o kariéru a rodinu. Svázán vztahy a restrikcemi v oblasti alkoholu chce uniknout z Los Angeles do Las Vegas, v němž není požívání alkoholu ničím omezeno. V centru hazardu potkává prostitutku Seru, se kterou navazuje vztah. Film natočil v americké produkci režisér Mike Figgis na motivy poloautobiografického románu Johna O'Briena. Dva týdny poté, co byly zahájeny produkční práce, spáchal O'Brien sebevraždu. Uvažovalo se o zastavení celého projektu, ale práce na filmu nakonec pokračovaly jako výraz pocty spisovateli.

Snímek byl natočen na super 16mm film místo původně plánovaného formátu 35mm film, který je všeobecně používán pro celovečerní filmy, ačkoli se 16 mm standardně využívá při vzniku nezávislých filmů. Po první premiéře 27. října 1995, jež se uskutečnila v rámci omezené distribuce, byl snímek kritikou vysoce hodnocen. To mu zajistilo celonárodní nasazení do kin a obnovenou premiéru 9. února 1996. Drama nejprve zaznamenalo poměrně malé tržby, protože jej nedoprovázela žádná reklamní kampaň. Až do udílení Oscarů v roce 1996 byl film prakticky neznámý. Přesto se nakonec stal jedním z nejvýnosnějších snímků natočených v letech 1996 a 1997, vzhledem k vysoké návratnosti nízkých nákladů.

Nicolas Cage obdržel Oscara za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli. Elisabeth Shue byla nominována na Oscara nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli. Film získal další oscarové nominace v kategoriích nejlepší scénář a nejlepší režie.

4[editovat zdroj]

Záhada Blair Witch je americký kultovní filmový horor z roku 1999. Vyprávění je prezentováno jako dokument vytvořený z amatérských záběrů natočených v reálném čase. Film sleduje příběh tří mladých studentů-filmařů (Heather Donahue, Joshua Leonard a Michael C. Williams), kteří se vydají do lesů u Burkittsvillu v Marylandu, aby natočili dokument o lokální legendě známé jako Blair Witch (čarodějnice Blair), při čemž se ztratí. Diváci se dozvědí, že studenti nebyli nikdy nalezeni, ale jejich filmové příslušenství bylo objeveno o rok později. Jejich filmový materiál má být to, co divák sleduje.

Film byl pozitivně přijat kritikou i diváky a vydělal více než 248 milionů dolarů, což z něj udělalo třetí nejúspěšnější nezávislý film všech dob (po Paranormal Activity a Šíleném Maxovi). Film byl oceněn Global Film Critics Award za nejlepší scénář. Zároveň byl ale nominován na Zlatou malinu na nejhorší film roku 1999. V roce 2006 ho Chicago Film Critics Association zařadila na seznam 100 nejděsivějších snímků. V roce 2008 byla Záhada Blair Witch týdeníkem Entertainment Weekly jmenována 99. nejlepším filmem let 1983-2008.

O rok později se film dočkal pokračování pod názvem Záhada Blair Witch 2. Další pokračování mělo následovat o rok později, ale to se nevyplnilo. V září 2009 režiséři filmu Daniel Myrick a Eduardo Sánchez prohlásili, že na dalším pokračování pracují. Od té doby se však neobjevily žádné nové informace.

5[editovat zdroj]

Vetřelci (anglicky Aliens) je americký sci-fi film, který v roce 1986 natočil režisér James Cameron jako druhé pokračování úspěšného prvního dílu Vetřelec, ve kterém Ellen Ripleyová vrací zpět na planetu LV-426, okupovanou vetřelci.

Protože rozpočet pro natočení filmu činil cca 20 milionů dolarů, byl snímek natáčen v Anglii v odstavené elektrárně a ve studiích společnosti Pinewood Studios. Vetřelci byli komerčně úspěšní, protože jenom v USA film vydělal $86 milionů. V celosvětovém měřítku se pak zisk vyšplhal na $131 milionů.

Film byl nominován na celkem 7 Oscarů včetně nejlepšího ženského hereckého výkonu pro Sigourney Weaverovou. Film nakonec zvítězil v kategoriích Nejlepší střih zvukových efektů a Nejlepší vizuální efekty.

6[editovat zdroj]

Harrison Ford v roce 2007

Harrison Ford (* 13. července 1942 Chicago) je americký filmový herec. Jeho nejznámějšími rolemi jsou uštěpačný vesmírný pilot Han Solo ve filmové sérii Hvězdné války, a vtipný ale neústupný archeolog a zároveň akční hrdina Indiana Jones z Dobyvatelů ztracené archy a jejich pokračování.

Podle údajů vyčíslených v lednu 2006 činil celkový hrubý příjem z prodeje Fordových filmů přibližně 3,05 miliardy dolarů v USA a 5,65 miliardy ve světě. To znamená druhé místo mezi nejlépe vydělávajícími herci na světě, hned za Tomem Hanksem.

Forda začalo přitahovat herectví poměrně pozdě. V roce 1964, se přestěhoval do Los Angeles v Kalifornii, kde podepsal smlouvu s filmovou společností Columbia Pictures. Za 150 dolarů týdně hrál v rámci programu pro nové talenty malé role ve třech filmech. V titulcích westernu A Time for Killing z roku 1967 byl za svou malou roli uveden jako „Harrison J. Ford“, s přidaným „J“, ačkoliv neměl druhé jméno, aby se tak odlišil od jiného herce Harrisona Forda, který hrál ještě v němém filmu a zemřel v roce 1957.

7[editovat zdroj]

Soubor:Science Fiction Museum and Hall of Fame 8c.jpg
Zbraň Korbena Dallase (Science Fiction Museum and Hall of Fame, Seattle, USA).

Pátý element (anglicky The Fifth Element, francouzsky Le Cinquième Élément) je akční sci-fi film francouzského režiséra Luca Bessona z roku 1997. Dnes je již považován za kultovní. V hlavních rolích hrají Bruce Willis, Milla Jovovich, Gary Oldman, Ian Holm a Chris Tucker.

Přestože byl scénář napsán v angličtině a děj se odehrává v New Yorku budoucnosti, je film koprodukčním dílem Francie a Velké Británie. Nejvíce záběrů bylo pořízeno v Pinewood Studios v Anglii, natáčelo se také v Mauretánii a koncertní scény byly nafilmovány v Královské opeře v Londýně.

Hudbu k filmu složil Bessonův dvorní skladatel Eric Serra. Převážná většina skladeb je ovlivněna hudbou středního východu, konkrétně stylem Raï. Ve filmu bylo použito mnoho vizuálních efektů a francouzský módní návrhář Jean-Paul Gaultier pro něj vyrobil 954 kostýmů.

Celosvětové tržby přesáhly 260 milionů amerických dolarů. Film byl uveden jako otevírací snímek filmového festivalu v Cannes v roce 1997. O rok později byl nominován na Cenu Akademie filmového umění a věd (Oscar) v kategoriích „Nejlepší vizuální efekty“ a „Nejlepší zvukový střih“. Získal cenu BAFTA za nejlepší vizuální efekty. Dále byl nominován na sedm Césarů, z nichž získal tři: za nejlepší režii, nejlepší kameru a nejlepší produkci.

8[editovat zdroj]

Angelina Jolie v Cannes v roce 2011

Angelina Jolie (* 4. června 1975 Los Angeles, Kalifornie) je americká filmová herečka, dcera amerického herce Jona Voighta.

Dříve pracovala také jako modelka. Často bývá v médiích označována za jednu z nejkrásnějších žen světa a o jejím soukromém životě informují nejen bulvární média. Je držitelkou tří cen Zlatý glóbus a filmového Oscara.

Hereckou kariéru zahájila rolí v nízkorozpočtovém filmu Cyborg II: Skleněný stín (1993). První hlavní roli ztvárnila ve filmu Nebezpečná síť (1995). Hrála v životopisných filmech George Wallace (1997) a Gia (1998), které měly kladné ohlasy kritiky. Oscara získala za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli v dramatu Narušení (1999). Mezinárodního věhlasu dosáhla díky roli Lary Croft, hrdinky série počítačových her Tomb Raider, ve filmu Lara Croft – Tomb Raider (2001). Od té doby je řazena mezi jednu z nejznámějších a nejlépe placených hvězd Hollywoodu. Největší komerční úspěch doposud zaznamenala s akční komedií Mr. & Mrs. Smith (2005) a animovanými filmy Kung Fu Panda (2008) a Kung Fu Panda 2 (2011).

Její manželství s herci Jonnym Lee Millerem a Billym Bobem Thorntonem skončila rozvodem. Od roku 2005 žije s hercem Bradem Pittem. Vychovávají společně šest dětí. Tři jsou vlastní - dcery Shiloh a Vivienne a syn Knox, a tři adoptované - chlapci Maddox a Pax a dívka Zahara. Angažuje se v humanitárních projektech na celém světě, zejména týkajících se problematiky uprchlíků. Je zvláštní vyslankyní UNHCR.

9[editovat zdroj]

Natáčení filmu na náměstí Zakázaného města

Poslední císař (v originále The Last Emperor) je drama, na kterém spolupracovala Čína, Itálie, Spojené království a Francie. Jako námět tohoto monumentálního filmového eposu byl vybrán poslední čínský císař Pchu I, který byl na trůn posazen již ve třech letech. Čtyři roky po své korunovaci byl však svržen a později vyhnán ze Zakázaného města. Později byl ustanoven mandžuské provincie, ale ani tentokrát neměl žádnou skutečnou moc. Následně byl několik let vězněn a později žil normální život.

Film režíroval Bernardo Bertolucci, který spolu s Markem Peploem sepsal i scénář. Hlavními herci filmu jsou John Lone, Joan Chen, Peter O'Toole, Ruocheng Ying, Victor Wong, Dennis Dun, Rjúiči Sakamoto, Maggie Han, Ric Young, Vivian Wu a Čchen Kchaj-ke. Film měl premiéru v USA dne 18. listopadu 1987.

Za 24 miliony dolarů výrobních nákladů a s devatenácti tisíci komparzisty, na neobyčejných lokacích a v dekoracích úchvatných barev, ale bez speciálních efektů a technických triků nebo skandálních sexuálních a krvavých scén vytvořil režisér filmový zážitek, který slavil úspěch v mezinárodním měřítku. Film získal celkově devět Oscarůnejlepší film, režie, kamera, výprava, kostýmy, střih, hudba, zvuk a scénář.

10[editovat zdroj]

Eiffelova věž (9. příběh)

Paříži, miluji tě (Paris, je t'aime) je romantický povídkový film z roku 2006 natočený v koprodukci Francie, Lichtenštejnska, Švýcarska a Německa, který se odehrává v Paříži. Film se skládá z 18 epizod, jejichž ústředním motivem je láska a francouzská metropole. Každou povídku natočil jiný režisér a každá se odehrává v jiném pařížském obvodu.

Film byl poprvé uveden 18. května 2006 na 59. mezinárodním filmovém festivalu v Cannes. V České republice měl premiéru 1. května 2008. V roce 2009 byl obdobně natočen povídkový film o New Yorku s názvem New York, I Love You.

Původně bylo plánováno natočit 20 epizod, pro každý obvod jednu. Dvě povídky však nakonec nebyly do filmu zahrnuty. 12. obvod, o kterém točil Raphaël Nadjari a 15. obvod, který tvořil Christoffer Boe. Povídky byly natáčeny v letech 2002-2005. Každý z režisérů dostal jednu čtvrť a měl natočit krátký film (5-8 minut), jehož ústředním motivem je láska.

11[editovat zdroj]

Michael Myers mask.jpg

Michael Myers (celým jménem Michael Audrey Myers, narozen 19. října 1957) je fiktivní filmová antagonistická postava z americké filmové hororové série Halloween. Poprvé se objevil v hororovém filmu Johna Carpentera jménem Halloween z roku 1978 jako chlapec, který zprvu zavraždil svou starší sestru Judith a po 15 letech – již jako dospělý, jenž utekl z psychiatrického ústavu – si přišel zpět do svého rodného města Haddonfield pro svou mladší sestru Laurie Strodeovou, kterou ztvárnila Jamie Lee Curtis.

Postava se kromě filmů také vyskytuje i v několika komiksech a románech, především v románu Curtise Richardse z roku 1979, který nepojednává o filmu, nýbrž se zabývá postavou Michaela Myerse samotného.

12[editovat zdroj]

Ilustrace od Ivana Bilibina

Mrazík (rusky Морозко) je barevný sovětský film z roku 1964, v českých televizích tradičně vysílaný v době Vánoc. Mrazík je také mýtická postava slovanské mytologie. Film režíroval Alexander Rou, autorem scénáře byl významný dramatik Nikolaj Robertovič Erdman.

Film využívá motivů tradičních ruských pohádek, vlastní děj je ale původní. Hlavními postavami jsou pohádkový děd Mrazík (děda Mráz), personifikace zimy, hodná a skromná Nastěnka, kterou ztvárnila Natalija Sedychová, a jako její protiklad zlá sestra Marfuša. Dále zde vystupuje také hodný (ze začátku pyšný) Ivan a oblíbená čarodějnice neboli baba jaga bydlící v chaloupce na kuří nožce, nadabovaná Františkem Filipovským.

Film je v ČR a SR velmi oblíbený, takříkajíc zlidověl (např. ve frázích "okradli stařenku" či "baba si přiletěla").