Portál:Byzantská říše/C

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
e
Miniportál Byzantská říše


Benjamin-Constant-The Throne Room In Byzantium.jpg
Hansabrunnen-Constantin.jpg
Benjamin-Constant-L'Imperatrice Theodora au Colisée.jpg

Byzantská říše byl historický státní útvar existující v letech 395 až 1453. Jednalo se o pokračovatelku římské říše s pravoslavným křesťanstvím jako státním náboženstvím. Státním zřízením byla Byzanc monarchií. Kultura a společnost Byzantské (původně Východořímské) říše vycházela z tradic východního křesťanství, řecké kultury a římských institucí. Sami Byzantinci se označovali jako Římané (Rómaioi). Po rozštěpení římské říše se východní část impéria ukázala jako životaschopnější a postupem času se transformovala v řecký středověký stát. Největšího rozsahu během středověké epochy dosáhla říše v první polovině 11. století, kdy se její území rozkládalo od jižní Itálie a Dněpru až po Arménii a Eufrat. Byzanc sehrála důležitou roli i v období křižáckých tažení, kdy často buď soupeřila, či se naopak spojovala s křižáckými státyLevantě. Katastrofou se pro Byzantskou říši stala čtvrtá křížová výprava, která dobyla a vyplenila byzantské hlavní město Konstantinopol. Toto město křižáci drželi dalších šedesát let. Od konce 13. století začala Byzanc upadat a ztrácela území ve prospěch svých mocnějších sousedů. Roku 1453 dobyla vojska Osmanské říše Konstantinopol, čímž došlo k definitivnímu zániku tohoto přes tisíc let trvajícího státu.


HISTORIESPOLEČNOSTKULTURA


Obecný přehled
Ayasofya-Innenansicht.jpg

Byzantská kulturaByzantská hudbaByzantské výtvarné uměníByzantská literaturaByzantská architektura

Významné osobnosti
Niketas Choniates.JPG

Princezny a císařovny: Anna KomnénaIrena AngelovnaAnna SavojskáIrena (Byzanc)
Spisovatelé a politici: Niketas ChoniatesProkopios z KaisareieDemetrios Palaiologos
Teologové a duchovní: Cyril a MetodějFotiosJan z DamaškuMichael Kerullarios
Umělci: Anthémios z Trallu
Vojevůdci: BelisarNarsesLeontiosGeorgios Maniakes


Informace
Kategorie
Šablony
V současnosti se jedná o miniportál, který nebude příliš aktualizován a slouží jako přehled hlavních témat týkajících se Byzantské říše.

Odkazy: Byzantská říše na Commons

Související portály: HistorieŘeckoStarověkStředověk

Související projekty: Historie

Byzantská říše

architekticísařicísařovnyhistorikové

politiciprinceznyspisovateléteologovéválečníci

  • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Byzantská říše}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.