Portál:Astronomie/Článek týdne

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search

Průlet meteoroidu 13. října 1990[editovat zdroj]

Fotografie objektivem typu rybí oko, zachycující hvězdnou oblohu s Měsícem a s přerušovanou stopou tečného bolidu ze 13. října 1990
Celooblohová fotografie s bolidem

Dne 13. října 1990 proletěl nad územím ČeskoslovenskaPolska rychle se pohybující tečný meteoroid EN131090. Těleso vletělo do zemské atmosféry a po několika sekundách z ní opět vyletělo do kosmického prostoru. Pozorování takové události je poměrně vzácné, přičemž tato byla teprve druhou vědecky pozorovanou a první, kdy se těleso podařilo zachytit kamerami ze dvou různých stanic, a tak následně vypočítat různé charakteristiky jeho oběžné dráhy ve sluneční soustavě.

Nejvíce údajů se podařilo získat díky fotografickým pozorováním pořízenými kamerami Evropské bolidové sítě. Výpočty českých astronomů Pavla Spurného, Zdeňka CeplechyJiřího Borovičky prokázaly, že setkání se Zemí mělo na dráhu tělesa velmi výrazný vliv. Například afélium (největší vzdálenost, do jaké se těleso může dostat od Slunce) a oběžná doba meteoroidu se zmenšily téměř na polovinu.

Jednalo se o bolid typu I, což je tak zvaný obyčejný chondrit. Hmotnost meteoroidu při vstupu do atmosféry, odhadnutá na základě jeho absolutní jasnosti a rychlosti, činila asi 44 kg, ovšem během průletu ji postupně nepatrně ztrácel, až nakonec odletěl asi o 350 gramů lehčí.

Zajímá mě více...