Portál:Aktuální události

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Portál:Aktuální události upravit
Vítejte na portálu o aktuálních událostech!

Wikipedie se během více než 15 let své existence stala jedním z hlavních zdrojů informací o právě probíhajících událostech. Tento portál má za cíl čtenářům přehledně ukázat obsah, který se vztahuje k aktuálním událostem a zároveň poskytnout centrální místo pro všechny, kteří by chtěli informacemi o probíhajících událostech do Wikipedie přispět.

Tematicky se portál překrývá s portálem Aktuality, který v současnosti dodává přehled aktualit pro Hlavní stranu a se sesterským projektem Wikizprávy, zpravodajským portálem, do kterého může přispět každý.

Documents-small.svg
Článek upravit
Plánek petrohradského metra s vyznačeným místem výbuchu a místem nálezu druhé bomby

Bombový útok v Petrohradu se odehrál 3. dubna 2017 mezi stanicemi Technologičeskij institut a Sennaja ploščaď na modré lince petrohradského metra. Bezpečnostní kamery pravděpodobně zachytily strůjce útoku, který nálož umístil do aktovky v třetím voze jedoucího metra. Amatérská nálož obsahovala kovové úlomky, šrouby a střepy. Po explozi strojvedoucí pokračoval se soupravou v jízdě až do nejbližší stanice. Při explozi zahynulo nejméně 14 osob a nejméně dalších 50 bylo zraněno. Další tři lidé zemřeli v nemocnici a celková bilance se zvýšila na 14 mrtvých. V reakci na útok byly uzavřeny všechny stanice metra v Petrohradu. Další nálož byla objevena a zneškodněna ve stanici Ploščaď Vosstanija (Náměstí povstání). Mimořádná bezpečnostní opatření byla přijata i na petrohradském letišti Pulkovo. Z důvodu kolapsu podzemní dopravy byly ostatní druhy dopravy poskytovány zdarma. Jedná se o první útok v systému metra v historii Petrohradu.

Jako podezřelý byl uveden Akbarzhan Jaliov, imigrant z Kyrgyzstánu, kterému bylo přiděleno ruské občanství.

Útok[editovat zdroj]

3. dubna 2017 v petrohradském metru mezi stanicí Technologičeskij institut a Sennaja ploščaď vybouchlo výbušné zařízení obsahující asi jeden kilogram výbušniny. Podle stanoviska ruského ministra pro nouzové situace bomba vybuchla v třetím voze metra. Očití svědci prohlásili, že výbuch se odehrál nedaleko dveří a okamžitě po explozi nástupiště zaplnil kouř. Video ze sociálních sítí ukázalo, že kovové dveře a několik obětí stojících na nástupišti byli silou výbuchu zkrouceni. Po výbuchu byly uzavřeny všechny stanice petrohradského metra. Pozdě večer byly stanice metra opět obnoveny na lince číslo 3, 4 a 5.

Druhá bomba byla nalezena na stanici Ploščad Vosstanija, která byla následně zneškodněna. Výbušné zařízení údajně používalo kuličkové ložisko, šroubky a šrapnel. Toto zařízení údajně bylo skryto v hasicím přístroji a obsahovalo ekvivalent jednoho kilogramu TNT.

Celý článek

Crystal Clear filesystem folder images.png
Obrázek upravit
Crystal info.png
Informace upravit
Při zakládání a úpravě článků o právě probíhajících událostech je třeba:

Nevíte-li kde začít, můžete se podívat do sekce Pomozte a nějaký článek založit nebo vylepšit. Láká-li vás možnost napsat vlastní zprávu, můžete přispět na sesterský projekt Wikizprávy.

Crystal Clear app package settings.png
Pomozte upravit
Crystal Clear app korganizer.png
Probíhající události upravit

Ozbrojené konflikty:

Politika:

Sport:

Více článků najdete v kategorii Články reagující na aktuální události.

Aktuality - 2.png
29. dubna – sobota
Flag of Turkey.svg Turecký telekomunikační úřad zakázal přístup na web internetové encyklopedie Wikipedie.
28. dubna – pátek
Flag of the United Kingdom.svg Britská policie zmařila dva pokusy o teroristický útok.
27. dubna – čtvrtek
Flag of Turkey.svgFlag of Armenia.svgFlag of the Czech Republic.svg Turecké ministerstvo zahraničí se ohradilo proti usnesení české Poslanecké sněmovny a opakovaným výrokům prezidenta Miloše Zemana odsuzujícím genocidu Arménů z roku 1915. Naopak Arménie poslanecké usnesení stejně jako prezidentské výroky uvítala.
Flag of Israel.svgFlag of Syria.svg Izraelské letectvo provedlo nálet na sklady zbraní u mezinárodního letiště v Damašku. Izrael pravidelně útočí na dodávky zbraní pro ší'itskou militantní organizaci Hizballáh.
Flag of Russia.svg Ruská průzkumná loď Liman se potopila po srážce s nákladní lodí severně od Bosporského průlivu.
26. dubna – středa
Hatra-71339.jpg
Flag of Iraq.svg Irácké Lidové mobilizační síly dobyly starověkou parthskou pevnost Hatra (na obrázku), součást Světového kulturního dědictví UNESCO, která byla v roce 2015 zničena teroristy ze samozvaného Islámského státu.
Flag of the USA.svg Ve věku 73 let zemřel americký režisér Jonathan Demme, který režíroval mj. film Mlčení jehňátek.
Flag of the People's Republic of China.svg Čína spustila na vodu svojí první doma postavenou letadlovou loď.
Flag of the USA.svgFlag of South Korea.svg Spojené státy americké rozmístily v Jižní Koreji první část protiraketové obrany THAAD.
25. dubna – úterý
Flag of Turkey.svgFlag of Syria.svgFlag of Iraq.svg Turecké letectvo provedlo sérii úderů na pozice PKKsyrském guvernorátu Hasaka a také v iráckém městě Sindžár, kde bylo při útoku zabito také pět pešmergů.
23. dubna – neděle
Flag of France.svg V prvním kole prezidentských voleb ve Francii zvítězili Emmanuel Macron a Marine Le Penová.
21. dubna – pátek
Flag of Qatar.svgFlag of Iraq.svg Skupina katarských lovců–sokolníků, včetně příslušníků katarské královské rodiny, byla propuštěna po šestnáctiměsíčním zajetí v jižním Iráku.
Flag of Afghanistan.svg Nejméně 100 lidí bylo zabito při útoku Tálibánu na základnu afghánské armády u města Mazár-e Šaríf v provincii Balch.
Flag of Venezuela.svg Při protivládních demonstracích ve venezuelském hlavním městě Caracas bylo zabito 11 lidí.
20. dubna – čtvrtek
Flag of France.svg Při útoku na pařížském Champs-Élysées byl zastřelen jeden policista a dva zraněni. Útočník byl rovněž zabit.
Flag of Russia.svg Ruský nejvyšší soud zakázal činnost náboženské společnosti Svědkové Jehovovi.
ISS insignia.svgFlag of Russia.svgMezinárodní vesmírné stanici (ISS) se připojila ruská kosmická loď Sojuz MS-04 s ruským kosmonautem Fjodorem Jurčichinem a americkým astronautem Jackem Fischerem, která odstartovala z kosmodromu Bajkonur.
19. dubna – středa
Flag of Syria.svg Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) potvrdila, že při chemickém útoku v Chán Šajchúnu byl použit sarin.

Sesterské projekty

Aktuálním událostem se věnují i sesterské projekty Wikipedie:

logo Wikizprávy logo Wikimedia Commons logo Wikidata
Wikizprávy Commons Wikidata
Otevřené zpravodajství Sdílená sbírka médií Svobodná databáze vědomostí