Portál:Aktuální události

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Portál:Aktuální události upravit
Vítejte na portálu o aktuálních událostech!

Wikipedie se během více než 15 let své existence stala jedním z hlavních zdrojů informací o právě probíhajících událostech. Tento portál má za cíl čtenářům přehledně ukázat obsah, který se vztahuje k aktuálním událostem a zároveň poskytnout centrální místo pro všechny, kteří by chtěli informacemi o probíhajících událostech do Wikipedie přispět.

Tematicky se portál překrývá s portálem Aktuality, který v současnosti dodává přehled aktualit pro Hlavní stranu a se sesterským projektem Wikizprávy, zpravodajským portálem, do kterého může přispět každý.

Documents-small.svg
Článek upravit
Zasažené pobřeží v provincii Banten

Tsunami v Sundském průlivu 2018 vznikla v Indonésii dne 22. prosince v 21:27 místního času (15:27 času středoevropského). Vyvolal ji podmořský nebo svahový sesuv do moře, který následoval po erupci sopky Anak Krakatau. Ta se nachází v průlivu mezi ostrovy Sumatrou a Jávou. Třímetrovou vlnou byly zasaženy provincie Banten (západ Jávy) a Lampung (jih Sumatry), kde zemřelo 429 osob.

Indonésie je tektonicky jednou z nejaktivnějších oblastí světa. Leží v tzn. Pacifickém ohnivém kruhu a obklopuje ji tektonická deska Euroasijská, Pacifická a Australská. Australská se zde noří pod Sundskou (část euroasijské) značnou rychlostí 50-75 mm za rok, což se projevuje častými zemětřeseními a intenzivní sopečnou činností. Důležité je též zmínit, že 26. prosince 2004 tyto desky vygenerovaly třetí nejsilnější zaznamenané zemětřesení v historii a následná vlna tsunami zahubila 230 000 lidí. Více než polovina mrtvých byla právě v Indonésii. Celkově se v Indonésii nachází asi 130 aktivních sopekKrakatoa je bezesporu jednou z těch nejznámějších. Srpnová erupce v roce 1883 vytvořila během kolapsu tělesa sopky tsunami o výšce 40 metrů, jež zabila 36 000 lidí.

Celý článek

Crystal Clear filesystem folder images.png
Obrázek upravit
Sunda Strait Tsunami affected 2018.jpg
Oblast zasažená tsunami v Sundském průlivu.
Crystal info.png
Informace upravit
Při zakládání a úpravě článků o právě probíhajících událostech je třeba:

Nevíte-li kde začít, můžete se podívat do sekce Pomozte a nějaký článek založit nebo vylepšit. Láká-li vás možnost napsat vlastní zprávu, můžete přispět na sesterský projekt Wikizprávy.

Crystal Clear app korganizer.png
Probíhající události upravit

Politika:

Ozbrojené konflikty:

Sport:

Více článků najdete v kategorii Články reagující na aktuální události.

Aktuality - 2.png
20. ledna – středa
USA Americký prezident Joe Biden složil ve Washingtonu prezidentskou přísahu. Podrobnější článek na Wikizprávách: Joe Biden se stal 46. prezidentem Spojených států amerických
18. ledna – pondělí
Bělorusko Mezinárodní federace ledního hokeje odebrala Bělorusku pořadatelství mistrovství světa v ledním hokeji 2021 z důvodu tamních protestů.
ČeskoUSA Zemřel šachový velmistr Lubomír Kaválek.
USA Zemřel americký scenárista a producent David Richardson. Podílel se např. na Simpsonech, Dva a půl chlapovi či R jako rodina.
17. ledna – neděle
Rusko Na letišti Šeremeťjevo v Moskvě byl po příletu z Berlína zadržen ruský opoziční předák Alexej Navalnyj.
16. ledna – sobota
USA Americký ministr zdravotnictví Alex Azar oznámil rezignaci kvůli útoku na Kapitol Spojených států.
Německo Novým předsedou německé Křesťanskodemokratické unie se stal Armin Laschet.
ČeskoBělorusko Společnost Škoda Auto oznámila, že nebude sponzorovat letošní hokejové mistrovství světa, pokud se bude konat v Bělorusku.
14. ledna – čtvrtek
Česko Zemřel Jan Rybář, kněz a člen jezuitského řádu.
13. ledna – středa
ItálieKalábrii začal proces s mafií 'Ndrangheta s více než 300 obžalovanými lidmi. Jedná se tak o největší proces s mafií od 80. let 20. století.
Estonsko Estonský premiér Jüri Ratas oznámil rezignaci.
Česko Ve věku 75 let zemřel spisovatel a překladatel Vojtěch Steklač.

Sesterské projekty

Aktuálním událostem se věnují i sesterské projekty Wikipedie:

logo Wikizprávy logo Wikimedia Commons logo Wikidata
Wikizprávy Commons Wikidata
Otevřené zpravodajství Sdílená sbírka médií Svobodná databáze vědomostí