Portál:Aktuální události

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Portál:Aktuální události upravit
Vítejte na portálu o aktuálních událostech!

Wikipedie se během více než 15 let své existence stala jedním z hlavních zdrojů informací o právě probíhajících událostech. Tento portál má za cíl čtenářům přehledně ukázat obsah, který se vztahuje k aktuálním událostem a zároveň poskytnout centrální místo pro všechny, kteří by chtěli informacemi o probíhajících událostech do Wikipedie přispět.

Tematicky se portál překrývá s portálem Aktuality, který v současnosti dodává přehled aktualit pro Hlavní stranu a se sesterským projektem Wikizprávy, zpravodajským portálem, do kterého může přispět každý.

Documents-small.svg
Článek upravit
Logo soutěže Eurovision Song Contest 2017

Eurovision Song Contest 2017 bude 62. ročník hudební soutěže Eurovision Song Contest. Bude se odehrávat v Mezinárodním výstavním centru v ukrajinském hlavním městě Kyjevě, a to po vítězství ukrajinské zpěvačky Džamaly s písní „1944“ na předchozím ročníku soutěže. Ukrajina hostila Eurovision již v roce 2005, dále se zde konaly juniorské ročníky Junior Eurovision Song Contest v letech 2009 a 2013. Semifinále soutěže se bude konat 9. a 11. května, finále pak 13. května 2017.

Soutěže se bude účastnit 42 zemí včetně Portugalska a Rumunska, které se neúčastnily ročníku 2016. Soutěže se oproti předchozímu roku nezúčastní Bosna a Hercegovina kvůli finančním problémům.

Česko bude na Eurovision 2017 reprezentovat zpěvačka Martina Bárta se skladbou „My Turn“.

Celý článek

Crystal Clear filesystem folder images.png
Obrázek upravit
Grenfell Tower fire morning.jpg
Požár Grenfell Tower 14. června 2017 ráno.
Crystal info.png
Informace upravit
Při zakládání a úpravě článků o právě probíhajících událostech je třeba:

Nevíte-li kde začít, můžete se podívat do sekce Pomozte a nějaký článek založit nebo vylepšit. Láká-li vás možnost napsat vlastní zprávu, můžete přispět na sesterský projekt Wikizprávy.

Crystal Clear app korganizer.png
Probíhající události upravit

Ozbrojené konflikty:

Politika:

Sport:

Více článků najdete v kategorii Články reagující na aktuální události.

Aktuality - 2.png
19. srpna – sobota
USS Indianapolis (CA-35) underway at sea, in 1943-1944 (NH 124466).jpg
Flag of the USA.svg Podmořská expedice Paula Allena objevila v hloubce 5 500 metrů vrak těžkého křižníku USS Indianapolis (na obrázku) potopeného japonským torpédem poté, co doručil součásti jaderné bomby Little Boy na ostrov Tinian.
Flag of Lebanon.svgFlag of Syria.svg Libanonskásyrská armáda zahájily s podporou Hizballáhu ofenzivu proti pozicím Islámského státu v severovýchodní části pohoří Antilibanon.
18. srpna – pátek
Flag of Spain.svg Policie zneškodnila pět teroristů při teroristickém útoku ve městě Cambrils.
17. srpna – čtvrtek
Flag of Spain.svg Při útoku dodávkou v ulici La Rambla ve španělské Barceloně bylo zraněno přes sto lidí a 14 jich bylo zabito.
15. srpna – úterý
Flag of the Czech Republic.svg Olomoucké arcibiskupství podalo žalobu ve sporu o vlastnictví Květné zahradyKroměříži. Zahrada je součástí světového dědictví UNESCO.
14. srpna – pondělí
Flag of Sierra Leone.svg Nejméně 300 lidí zemřelo při sesuvu půdy ve Freetownu, hlavním městě Sierry Leone.
Flag of Burkina Faso.svg Při útoku ozbrojenců z al-Káidy na cizinci navštěvovanou tureckou restauraci v Ouagadougou, hlavním městě Burkiny Faso, bylo zabito 18 lidí.
12. srpna – sobota
Bolt conquista tricampeonato também nos 200 metros 1038888-18.08.2016 ffz-8336.jpg
Flag of the USA.svgFlag of Virginia.svg Jeden člověk byl zabit a dalších 19 zraněno poté, co útočník, příznivec krajní pravice James Alex Fields Jr., najel osobním vozem do davu účastníků antifašistické demonstrace ve městě Charlottesvilleamerickém státě Virginie.
Flag of Italy.svgFlag of Libya.svg Evropská migrační krize: Lékaři bez hranic ukončili záchranné operace ve Středozemním moři mezi LibyíItálií.
Flag of Jamaica.svgFlag of the United Kingdom.svg Jamajský sprinter Usain Bolt (na obrázku) ukončil na mistrovství světa v atleticeLondýně svou profesionální kariéru. Svůj poslední závod, štafetu na 4 × 100 metrů, však kvůli křečím nedokončil.
11. srpna – pátek
Flag of the Czech Republic.svg Kulový blesk poničil několik domů v obci Morkovice-Slížany na Kroměřížsku.
Flag of Egypt.svg Nejméně 36 lidí zemřelo při srážce vlaků v egyptské Alexandrii.
Flag of the USA.svgFlag of Canada.svgFlag of Cuba.svg Dva kubánští diplomaté opustili Spojené státy poté, co byl americký diplomatický personál v Havaně zasažen „skrytou sonickou zbraní“. Ztráta sluchu a bolesti hlavy postihly také osazenstvo kanadské ambasády.
10. srpna – čtvrtek
Flag of the Czech Republic.svg Policie České republiky požádala mandátový a imunitní výbor Poslanecké sněmovny o vydání předsedy hnutí ANO Andreje Babiše a místopředsedy Jaroslava Faltýnka kvůli kauze Čapí hnízdo.
9. srpna – středa
Flag of Poland.svg Přes silné protesty odborníků i rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie povolila polská vláda rozsáhlou těžbu dřeva v Bělověžském pralese, nejstarším a největším nížinném pralese na evropském území.
8. srpna – úterý
Flag of the Czech Republic.svgFlag of the United Kingdom.svg Barbora Špotáková se podruhé stala mistryní světahodu oštěpem.

Sesterské projekty

Aktuálním událostem se věnují i sesterské projekty Wikipedie:

logo Wikizprávy logo Wikimedia Commons logo Wikidata
Wikizprávy Commons Wikidata
Otevřené zpravodajství Sdílená sbírka médií Svobodná databáze vědomostí