Portál:Aktuální události

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Portál:Aktuální události upravit
Vítejte na portálu o aktuálních událostech!

Wikipedie se během více než 15 let své existence stala jedním z hlavních zdrojů informací o právě probíhajících událostech. Tento portál má za cíl čtenářům přehledně ukázat obsah, který se vztahuje k aktuálním událostem a zároveň poskytnout centrální místo pro všechny, kteří by chtěli informacemi o probíhajících událostech do Wikipedie přispět.

Tematicky se portál překrývá s portálem Aktuality, který v současnosti dodává přehled aktualit pro Hlavní stranu a se sesterským projektem Wikizprávy, zpravodajským portálem, do kterého může přispět každý.

Documents-small.svg
Článek upravit
Zasažené pobřeží v provincii Banten

Tsunami v Sundském průlivu 2018 vznikla v Indonésii dne 22. prosince v 21:27 místního času (15:27 času středoevropského). Vyvolal ji podmořský nebo svahový sesuv do moře, který následoval po erupci sopky Anak Krakatau. Ta se nachází v průlivu mezi ostrovy Sumatrou a Jávou. Třímetrovou vlnou byly zasaženy provincie Banten (západ Jávy) a Lampung (jih Sumatry), kde zemřelo 429 osob.

Indonésie je tektonicky jednou z nejaktivnějších oblastí světa. Leží v tzn. Pacifickém ohnivém kruhu a obklopuje ji tektonická deska Euroasijská, Pacifická a Australská. Australská se zde noří pod Sundskou (část euroasijské) značnou rychlostí 50-75 mm za rok, což se projevuje častými zemětřeseními a intenzivní sopečnou činností. Důležité je též zmínit, že 26. prosince 2004 tyto desky vygenerovaly třetí nejsilnější zaznamenané zemětřesení v historii a následná vlna tsunami zahubila 230 000 lidí. Více než polovina mrtvých byla právě v Indonésii. Celkově se v Indonésii nachází asi 130 aktivních sopekKrakatoa je bezesporu jednou z těch nejznámějších. Srpnová erupce v roce 1883 vytvořila během kolapsu tělesa sopky tsunami o výšce 40 metrů, jež zabila 36 000 lidí.

Celý článek

Crystal Clear filesystem folder images.png
Obrázek upravit
Sunda Strait Tsunami affected 2018.jpg
Oblast zasažená tsunami v Sundském průlivu.
Crystal info.png
Informace upravit
Při zakládání a úpravě článků o právě probíhajících událostech je třeba:

Nevíte-li kde začít, můžete se podívat do sekce Pomozte a nějaký článek založit nebo vylepšit. Láká-li vás možnost napsat vlastní zprávu, můžete přispět na sesterský projekt Wikizprávy.

Crystal Clear app korganizer.png
Probíhající události upravit

Politika:

Ozbrojené konflikty:

Sport:

Více článků najdete v kategorii Články reagující na aktuální události.

Aktuality - 2.png
15. ledna – středa
Flag of Russia.svg Ruská vláda podala demisi. Jako nového premiéra navrhl prezident Vladimir Putin ekonoma Michaila Mišustina.
14. ledna – úterý
Flag of the United States.svg Společnost Microsoft ukončila podporu operačního systému Windows 7.
13. ledna – pondělí
Flag of the Philippines.svg Po výbuchu vulkánu Taal na filipínském ostrově Luzon byl dočasně přerušen provoz mezinárodního letiště v Manile.
Flag of the Czech Republic.svg Správa železnic začala na úseku Brno–Břeclav s testováním rychlosti 200 km/h.
12. ledna – neděle
Flag of the Republic of Abkhazia.svg Rezignoval abchazský prezident Raul Chadžimba.
11. ledna – sobota
Flag of Oman.svg Novým ománským sultánem se stal Hajsám bin Tárik Saíd, jenž na trůn nastoupil po úmrtí svého bratrance Kábúse ibn Saída, který zemi vládl bezmála 50 let.
9. ledna – čtvrtek
Flag of the Czech Republic.svg Zemřel Ivan Passer, filmový scenárista a režisér, osobnost Nové vlny československého filmu.
8. ledna – středa
Flag of Iran.svgFlag of Ukraine.svgFlag of Canada.svg Letadlo Ukrajinských aerolinií bylo krátce po startu z mezinárodního letištěTeheránu omylem sestřeleno příslušníky Íránské revoluční gardy. Nikdo ze 176 lidí na palubě nepřežil.
6. ledna – pondělí
Flag of Libya.svg Občanská válka v Libyi: Libyjská národní armáda pod vedením polního maršála Haftara dobyla strategický přístav Syrta.
5. ledna – neděle
Flag of Iraq.svg Irácký parlament vyzval vládu, aby ukončila přítomnost zahraničních vojáků v zemi.
Flag of Libya.svgFlag of Turkey.svg Turecká armáda vstoupila do Libye, aby chránila mezinárodně uznávanou vládu sídlící v Tripolisu.
Flag of Saudi Arabia.svgsaúdskoarabské Džiddě začal 42. ročník Rallye Dakar.
Flag of Croatia.svg Chorvatské prezidentské volby skončily vítězstvím bývalého premiéra Zorana Milanoviće nad dosavadní prezidentkou Kolindou Grabarovou Kitarovičovou.
Satellite image of bushfire smoke over Eastern Australia (December 2019).jpg
4. ledna – sobota
Flag of Australia.svg Australská vláda mobilizovala armádní zálohy k potlačení požárů buše (na obrázku), které si vyžádaly úmrtí 23 lidí a odhadem 480 milionů kusů zvířat.
3. ledna – pátek
Flag of the United States.svgFlag of Iraq.svgFlag of Iran.svg Při útoku americké armádyMezinárodního letiště Bagdád byl zabit Kásim Sulejmání, generál Íránských revolučních gard a velitel jednotek Quds.
29. prosince – neděle
Flag of Iraq.svgFlag of the U.S..svg Americké ozbrojené síly zaútočily na pozice proíránských milic Katáib Hizballáh v Iráku a Sýrii.
28. prosince – sobota
Flag of Somalia.svg Nejméně 90 lidí bylo zabito při bombovém útoku v somálském hlavním městě Mogadišu.
27. prosince – pátek
Flag of Russia.svg Ruské ozbrojené síly zařadily do své výzbroje mezikontinentální balistické střely vybavené hypersonickým kluzákem Avangard.
Flag of Kazakhstan.svg Při havárii dopravního letounu Fokker 100 zemřelo u kazachstánského města Almaty 12 lidí a 66 jich bylo zraněno.
25. prosince – středa
Flag of the Czech Republic.svg Ve věku 72 let zemřela Táňa Fischerová, herečka, moderátorka, občanská aktivistka, poslankyně a kandidátka na prezidentku ČR.
23. prosince – pondělí
Flag of the Czech Republic.svg Kybernetický útok proti společnosti OKD způsobil přerušení těžby uhlíOstravsko-karvinském revíru.
Flag of Russia.svg Vladimir Putin otevřel Krymský most pro železniční dopravu.
21. prosince – sobota
Flag of Somalia.svgFlag of Ethiopia.svg Somálsko a Etiopie byly vystaveny největší invazi sarančat za posledních 25 let, zničeno bylo doposud přibližně 70 tisíc hektarů obdělávané půdy.

Sesterské projekty

Aktuálním událostem se věnují i sesterské projekty Wikipedie:

logo Wikizprávy logo Wikimedia Commons logo Wikidata
Wikizprávy Commons Wikidata
Otevřené zpravodajství Sdílená sbírka médií Svobodná databáze vědomostí