Portál:Aktuální události

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Portál:Aktuální události upravit
Vítejte na portálu o aktuálních událostech!

Wikipedie se během více než 15 let své existence stala jedním z hlavních zdrojů informací o právě probíhajících událostech. Tento portál má za cíl čtenářům přehledně ukázat obsah, který se vztahuje k aktuálním událostem a zároveň poskytnout centrální místo pro všechny, kteří by chtěli informacemi o probíhajících událostech do Wikipedie přispět.

Tematicky se portál překrývá s portálem Aktuality, který v současnosti dodává přehled aktualit pro Hlavní stranu a se sesterským projektem Wikizprávy, zpravodajským portálem, do kterého může přispět každý.

Documents-small.svg
Článek upravit
Letadlo na Letišti Čkalovskij v roce 2016

K havárii Tu-154 ruského Ministerstva obrany došlo 25. prosince 2016, kdy letoun ruského Ministerstva obrany havaroval během letu z letiště v ruském Soči na syrskou leteckou základnu Hmeimim nedaleko Latákíje a spadl do Černého moře. Celá posádka, čítající 93 osob, zahynula.

Letadlo Tupolev Tu-154B-2 s registrací RA-85572 patřilo ruskému Ministerstvu obrany a provozováno bylo ruskou armádou.

Letoun byl vyroben roku 1983 v závodě Aviakor. Měsíčně nalétal v průměru 27 hodin, povětšinou střední trasy s délkou letu okolo 1,6 hodin. Na rok 2018 byla naplánovaná rekonstrukce letadla za účelem prodloužení jeho životnosti.

Před vzletem stroj prošel všemi kontrolami a nebyly nalezeny žádné závady.

Celý článek

Crystal Clear filesystem folder images.png
Obrázek upravit
Artist’s impression of the TRAPPIST-1 planetary system.jpg
Pohled z jedné z planet planetární soustavy obíhající kolem červeného trpaslíka TRAPPIST-1 v představě umělce.
Crystal info.png
Informace upravit
Při zakládání a úpravě článků o právě probíhajících událostech je třeba:

Nevíte-li kde začít, můžete se podívat do sekce Pomozte a nějaký článek založit nebo vylepšit. Láká-li vás možnost napsat vlastní zprávu, můžete přispět na sesterský projekt Wikizprávy.

Crystal Clear app package settings.png
Pomozte upravit
Crystal Clear app korganizer.png
Probíhající události upravit

Ozbrojené konflikty:

Politika:

Sport:

Více článků najdete v kategorii Články reagující na aktuální události.

Aktuality - 2.png
22. března – středa
Flag of the Czech Republic.svg Ve věku 72 let zemřela Helena Štáchová, česká loutkoherečka, zpěvačka, scenáristka, režisérka, dabérka, hlas Máničky, bábinky a Lízy Simpsonové.
Flag of the United Kingdom.svg Při teroristickém útokubudovy parlamentuLondýně zahynuli čtyři lidé včetně útočníka, který čtyři desítky dalších osob zranil.
Flag of Israel.svgJeruzalémě byla po devíti měsících prací dokončena rekonstrukce Božího hrobu, jedné z nejdůležitějších památek křesťanství.
21. března – úterý
Flag of the Czech Republic.svgFlag of Europe.svg Osm set let stará lípa z Lipky na Chrudimsku získala 3. místo v celoevropské soutěži Evropský strom roku 2017.
20. března – pondělí
Flag of Russia.svgFlag of the People's Republic of China.svg Na základě kontraktu z roku 2015 zahájilo Rusko dodávku moderních systémů protivzdušné obrany S-400 do Číny.
19. března – neděle
Flag of Germany.svg Úřadu německého prezidenta se ujal bývalý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier, vystřídal tak v této funkci Joachima Gaucka.
18. března – sobota
Flag of the USA.svg Ve věku 90 let zemřel americký zpěvák, kytarista a průkopník rokenrolu Chuck Berry.
Miloslav kardinál Vlk 2012.jpg
Flag of the Czech Republic.svg Ve věku 84 let zemřel Miloslav Vlk (na obrázku), český kardinál a 35. pražský arcibiskup.
17. března – pátek
Flag of the USA.svgFlag of Germany.svg Německá kancléřka Angela Merkelová navštívila USA a jednala několik hodin s americkým prezidentem Donaldem Trumpem o řadě otázek od bezpečnostních až po ekonomické.
16. března – čtvrtek
Flag of the Netherlands.svg Vítězem nizozemských parlamentních voleb se stala Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD) dosavadního premiéra Marka Rutteho. Na druhém místě skončila nacionalistická Strana pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse.
Flag of Turkey.svgFlag of Europe.svg Turecký ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu oznámil, že Turecko pozastavuje část dohody o migraci s Evropskou unií, podle které má Turecko přijímat zpět z Řecka uprchlíky, kteří se na jeho území nelegálním způsobem dostanou z Turecka. Zároveň pohrozil vypovězením této dohody celkově.
15. března – středa
Flag of Syria.svg V justičním paláci v syrském hlavním městě Damašku se odpálil sebevražedný útočník. Zahynulo přitom 31 lidí a 60 dalších bylo zraněno, o hodinu později otřásla městem druhá exploze.
Flag of Pakistan.svgPákistánu začalo rozsáhlé sčítání lidu. Jde přitom o první sčítání po 19 letech a počet obyvatel země se odhaduje na téměř 200 milionů.
14. března – úterý
Flag of Europe.svg Poslanci Evropského parlamentu většinou hlasů schválili návrh směrnice zpřísňující držení střelných zbraní. Proti směrnici se postavili především čeští europoslanci.
Flag of the USA.svg Severovýchod Spojených států od Marylandu až po Maine postihla mohutná bouře Stella doprovázená silným větrem a hustým sněžením. Komplikace v dopravě se dotkly miliónů Američanů, bylo zrušeno na šest tisíc letů a na mnoha místech úřady vyhlásily nouzový stav.
13. března – pondělí
Flag of Europe.svgFlag of Russia.svg Rada Evropské unie prodloužila o další půlrok sankce vůči vybraným osobám a subjektům v Rusku vzhledem k aktivitám ohrožujícím územní celistvost, svrchovanost a nezávislost Ukrajiny.

Sesterské projekty

Aktuálním událostem se věnují i sesterské projekty Wikipedie:

logo Wikizprávy logo Wikimedia Commons logo Wikidata
Wikizprávy Commons Wikidata
Otevřené zpravodajství Sdílená sbírka médií Svobodná databáze vědomostí