Portál:Aktuální události

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Portál:Aktuální události upravit
Vítejte na portálu o aktuálních událostech!

Wikipedie se během více než 15 let své existence stala jedním z hlavních zdrojů informací o právě probíhajících událostech. Tento portál má za cíl čtenářům přehledně ukázat obsah, který se vztahuje k aktuálním událostem a zároveň poskytnout centrální místo pro všechny, kteří by chtěli informacemi o probíhajících událostech do Wikipedie přispět.

Tematicky se portál překrývá s portálem Aktuality, který v současnosti dodává přehled aktualit pro Hlavní stranu a se sesterským projektem Wikizprávy, zpravodajským portálem, do kterého může přispět každý.

Documents-small.svg
Článek upravit
Vladislavský sál Pražského hradu, místo udílení státních vyznamenání

Toto je seznam osobností, které dekoroval prezident České republiky Miloš Zeman státními vyznamenáními při státním svátku 28. října 2017. Slavnostním udílením vyznamenání ve Vladislavském sále Pražského hradu vyvrcholily oslavy Dne vzniku samostatného československého státu. Celkem bylo oceněno 39 osobností, tj. nejvíce za pětileté funkční období Miloše Zemana.

Prezident, který se již v průběhu dne zúčastnil pietního aktu u památníku na Vítkově a jmenoval nové armádní generály, předal všechna vyznamenání večer od 20 hodin při tradičním ceremoniálu ve Vladislavském sále Pražského hradu jako zakončení oslav 99. výročí vzniku Československa. I přes větší počet oceněných trval slavnostní akt kratší dobu, oproti předchozímu roku nebyly také přineseny insignie Řádu bílého lva a dalších státních vyznamenání a dětský sbor nezazpíval hymnu. Komentátoři si povšimli, že také vyznamenaní chodili za prezidentem na pódium, a ne on za nimi, jak bylo dříve zvykem.

Bylo pozváno více hostů, oproti předchozímu roku s 620 osobami bylo tentokrát očekáváno kolem 800. Přítomen byl mimo jiné Zemanův prezidentský předchůdce Václav Klaus s chotí Livií, předseda čerstvého volebního vítěze hnutí ANO Andrej Babiš s manželkou Monikou a další předsedové parlamentních stran, rovněž slovenský premiér Robert Fico, sám prezident v úvodní řeči přivítal trojici zahraničních hostů – slovinského prezidenta Boruta Pahora, starostu Vídně Michaela Häupla a bývalého německého kancléře Gerharda Schrödera. Naopak se neúčastnil premiér Bohuslav Sobotka, z ČSSD byl přítomen statutární předseda strany a ministr vnitra Milan Chovanec. Mezi pozvanými opět nebyl rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek, s nímž měl Miloš Zeman již od roku 2013 osobní spor, proto nepřišli také další rektoři českých vysokých škol, kteří se místo toho sešli v dopoledních hodinách u sochy T. G. Masaryka na Hradčanském náměstí.

Celý článek

Crystal info.png
Informace upravit
Při zakládání a úpravě článků o právě probíhajících událostech je třeba:

Nevíte-li kde začít, můžete se podívat do sekce Pomozte a nějaký článek založit nebo vylepšit. Láká-li vás možnost napsat vlastní zprávu, můžete přispět na sesterský projekt Wikizprávy.

Crystal Clear app korganizer.png
Probíhající události upravit

Ozbrojené konflikty:

Politika:

Sport:

Více článků najdete v kategorii Články reagující na aktuální události.

Aktuality - 2.png
17. prosince – neděle
Flag of Pakistan.svg V pákistánském městě Kvéta zahynulo při sebevražedném útoku na kostel asi 8 lidí a 45 jich bylo zraněno.
Flag of Kazakhstan.svgFlag of Russia.svgFlag of the United States.svgFlag of Japan.svg Z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu odstartovala raketa Sojuz s kosmickou lodí Sojuz MS-07, která na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) dopraví tři kosmonauty: Rusa Antona Škaplerova, Američana Scotta Tingleho a Japonce Norišigeho Kanaie.
16. prosince – sobota
Flag of the Czech Republic.svg V Praze se konala konference představitelů evropských politických stran sdružených ve frakci Evropa národů a svobody. Konferenci pořádalo hnutí Svoboda a přímá demokracie a zúčastnili se jí např. Marine Le Penová a Geert Wilders. Proti akci demonstrovaly stovky lidí.
Flag of Romania.svg Za účasti světových státníků se v Bukurešti konal pohřeb rumunského krále Michala I.
Flag of Germany.svg Bavorský premiér Horst Seehofer byl znovu zvolen předsedou Křesťansko-sociální unie.
Flag of the Czech Republic.svg Skauti přivezli z Vídně do Brna Betlémské světlo, které se druhý den rozváželo do dalších míst České republiky.
15. prosince – pátek
Flag of the Czech Republic.svg Ústavní soud na návrh 41 poslanců ODS a TOP 09 zrušil některé části zákona o elektronické evidenci tržeb.
Flag of Indonesia.svg Při zemětřesení o síle 6,5 stupně na indonéském ostrově Jáva zahynul člověk a 5 dalších bylo zraněno.
Flag of Austria.svg Rakouská lidová strana a Svobodná strana Rakouska se dohodly na společné vládní koalici.
Flag of Russia.svg Bývalý ruský ministr hospodářství Alexej Uljukajev byl odsouzen k osmi letům vězení za přijetí úplatku dvou milionů dolarů od šéfa ropného koncernu Rosněfť Igora Sečina.
14. prosince – čtvrtek
Flag of Europe.svg 27 představitelů Evropské unie jednalo na summitu v Bruselu o odchodu Spojeného království z unie.
Flag of the Czech Republic.svg Jihomoravský hejtman Bohumil Šimek oznámil, že od konce března 2018 budou z brněnského letiště nově létat letadla do Milána, Říma, Barcelony, Bruselu a Lvova.
Flag of Europe.svgFlag of the Czech Republic.svg Před začátkem summitu Evropské unie v Bruselu se Andrej Babiš setkal s premiéry zemí V4 a společně potvrdili, že přispějí částkou 35 milionů eur na ochranu libyjské hranice.
13. prosince – středa
Flag of the Czech Republic.svg Prezident republiky Miloš Zeman jmenoval vládu Andreje Babiše.

Sesterské projekty

Aktuálním událostem se věnují i sesterské projekty Wikipedie:

logo Wikizprávy logo Wikimedia Commons logo Wikidata
Wikizprávy Commons Wikidata
Otevřené zpravodajství Sdílená sbírka médií Svobodná databáze vědomostí