Portál:Aktuální události

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Portál:Aktuální události upravit
Vítejte na portálu o aktuálních událostech!

Wikipedie se během více než 15 let své existence stala jedním z hlavních zdrojů informací o právě probíhajících událostech. Tento portál má za cíl čtenářům přehledně ukázat obsah, který se vztahuje k aktuálním událostem a zároveň poskytnout centrální místo pro všechny, kteří by chtěli informacemi o probíhajících událostech do Wikipedie přispět.

Tematicky se portál překrývá s portálem Aktuality, který v současnosti dodává přehled aktualit pro Hlavní stranu a se sesterským projektem Wikizprávy, zpravodajským portálem, do kterého může přispět každý.

Documents-small.svg
Článek upravit
Zasažené pobřeží v provincii Banten

Tsunami v Sundském průlivu 2018 vznikla v Indonésii dne 22. prosince v 21:27 místního času (15:27 času středoevropského). Vyvolal ji podmořský nebo svahový sesuv do moře, který následoval po erupci sopky Anak Krakatau. Ta se nachází v průlivu mezi ostrovy Sumatrou a Jávou. Třímetrovou vlnou byly zasaženy provincie Banten (západ Jávy) a Lampung (jih Sumatry), kde zemřelo 429 osob.

Indonésie je tektonicky jednou z nejaktivnějších oblastí světa. Leží v tzn. Pacifickém ohnivém kruhu a obklopuje ji tektonická deska Eurasijská, Pacifická a Australská. Australská se zde noří pod Sundskou (část euroasijské) značnou rychlostí 50-75 mm za rok, což se projevuje častými zemětřeseními a intenzivní sopečnou činností. Důležité je též zmínit, že 26. prosince 2004 tyto desky vygenerovaly třetí nejsilnější zaznamenané zemětřesení v historii a následná vlna tsunami zahubila 230 000 lidí. Více než polovina mrtvých byla právě v Indonésii. Celkově se v Indonésii nachází asi 130 aktivních sopekKrakatoa je bezesporu jednou z těch nejznámějších. Srpnová erupce v roce 1883 vytvořila během kolapsu tělesa sopky tsunami o výšce 40 metrů, jež zabila 36 000 lidí.

Celý článek

Crystal Clear filesystem folder images.png
Obrázek upravit
Sunda Strait Tsunami affected 2018.jpg
Oblast zasažená tsunami v Sundském průlivu.
Crystal info.png
Informace upravit
Při zakládání a úpravě článků o právě probíhajících událostech je třeba:

Nevíte-li kde začít, můžete se podívat do sekce Pomozte a nějaký článek založit nebo vylepšit. Láká-li vás možnost napsat vlastní zprávu, můžete přispět na sesterský projekt Wikizprávy.

Crystal Clear app korganizer.png
Probíhající události upravit

Politika:

Ozbrojené konflikty:

Sport:

Více článků najdete v kategorii Články reagující na aktuální události.

Aktuality.gif

27. září – úterý
USA Americká sonda DART narazila do binární planetky Dimorphos s cílem změnit její trajektorii.
Dánsko Plynovod Nord Stream byl poškozen sérií explozí poblíž dánského ostrova BornholmBaltském moři.
24. září – sobota
ČeskoČesku proběhly volby do zastupitelstev obcíprvní kolo senátních voleb.
21. září – středa
Rusko Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil po ruských porážkách ve válce na Ukrajině částečnou mobilizaci. V ruských městech vypukly protesty, zadrženo bylo přes 1000 lidí. Podrobnější článek na Wikizprávách: Putin kvůli válce na Ukrajině vyhlásil v Rusku částečnou mobilizaci
19. září – pondělí
Spojené království Ve Westminsterském opatství proběhl státní pohřeb britské královny Alžběty II.
18. září – neděle
Evropská unieMaďarsko Evropská komise navrhla odebrat Maďarsku dotace z evropských fondů v hodnotě 184 miliard korun.
UkrajinaKonžská demokratická republikaOrganizace spojených národů Ukrajinské síly byly kompletně staženy z mírové mise OSNKonžské demokratické republice.
USAArménie Předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová během návštěvy Jerevanu odsoudila útoky Ázerbájdžánu na území Arménie.
17. září – sobota
Polsko Polsko otevřelo průplav přes Viselskou kosu spojující Viselský zálivGdaňskou zátokou.
Kazachstán Kazachstánský prezident Tokajev podepsal reformu ústavy zkracující prezidentský mandát a měnící jméno hlavního města země zpět na Astana.

Sesterské projekty

Aktuálním událostem se věnují i sesterské projekty Wikipedie:

logo Wikizprávy logo Wikimedia Commons logo Wikidata
Wikizprávy Commons Wikidata
Otevřené zpravodajství Sdílená sbírka médií Svobodná databáze vědomostí