Porcelaine

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Porcelaine, počeštěle také porcelán, je francouzské lovecké psí plemeno.

Porcelaine
Porcelaine Dog.JPG
Základní informace
Země původu FrancieFrancie Francie
Využití Lovecký pes, společník
Průměrný věk 12 let
Tělesná charakteristika
Hmotnost 25 - 28 kg (standard neuvádí)
Výška † 53 - 58 cm
Barva Čistě bílá nebo bílá s oranžovými/černými body
Klasifikace a standard
Skupina FCI Honiči a barváři
Sekce FCI Honiči
Podsekce FCI Střední honiči
ČMKU standard
† výška uváděna v kohoutku

Historie[editovat | editovat zdroj]

Historie plemene porcelaine je dosti zamotaná a dodnes se spekuluje, zda je jeho zemí původu skutečně Francie, nebo Švýcarsko [1]. Podle všeho jej vyšlechtili a chovali v klášteře v Cluny (Francie) v 17. století [2]. Byl vyšlechtěn hlavně pro pronásledování především vysoké zvěře.

Při revoluci ve Francii roku 1789 a následných zmatcích ale nepřežil jediný pes tohoto plemene. V celé Evropě se nepodařilo najít tyto psy s prokazatelným původem, proto se švýcarští chovatelé rozhodli, že plemeno obnoví neboli znovu vyšlechtí [2]. Tito chovatelé dali dohromady psy z francouzsko-švýcarské hranice, kteří se podobali porcelainům a křížili je mezi sebou, Od těch původních se lišili hlavně tím, že byli lehčí a neměli tak velký lalok. Roku 1884 pak bylo znovu vytvořené plemeno předvedeno na výstavě v Paříži [3].

V dnešní době se již k parforsním honům nevyužívá, ale myslivci jej využívají k nahánění vysoké zvěře. Také jej můžeme potkat jako společníka.

Oficiální používaná zkratka v Česku je POR a zastřešuje jej zde Klub chovatelů honičů. V České republice se již nachází několik chovatelských stanic a chov se zde rozšiřuje. Přesto zde je jen něco málo přes deset chovných psů a fen [4].

Dva jedinci plemene

Proč zrovna “porcelaine”?[editovat | editovat zdroj]

Porcelaine ve francouzštině znamená porcelán, právě srst porcelaina připomínala jeho chovatelům a šlechtitelům lesklý porcelán, proto toto jméno [2].

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Porcelaine portret 2009 pl.jpg

Porcelaine je elegantní, majestátný a mrštný pes. Svým vzhledem je ukázkovým příkladem aristokratického psa. Hmotnost se pohybuje mezi 25 - 28 kg a výška mezi 53 - 58 cm v kohoutku. Jeho srst, která pokrývá celé tělo, je krátká, hustá, na dotek jemná a nejčastěji je čistě bílá, popřípadě s oranžovými nebo černými znaky. Má podsadu.

Mozkovna je široká, se zřetelnou dělící rýhou, stop je vyznačený. Poměr délky tlamy vůči mozkovně je 1:1. Uši jemné, štíhlé, zakončené spíše špičkou. Srst na nich může mít naoranžovělou barvu. Jsou dlouhé a spadají volně podél hlavy. Oči jsou středně velké, spíše oblé, dobře zasazené. Duhovka je tmavé barvy. Nosní houba by měla být černá, vyskytují se ale i narůžovělé. Krk je dlouhý, silný a štíhlý s malým lalokem. Hřbet je dlouhý, štíhlý, zakončený dlouhým, správně nasazeným ocasem. Ten se nosí mírně prohnutý. Dlouhé a dobře osvalené nohy s kulatými tlapkami.[5]

Podobná plemena[editovat | editovat zdroj]

Porcelaine je originální plemeno a jen málo psů je jim podobných. Jeden z nich je bernský honič, který se jim podobá hlavně tělesnou stavbou. Stavbou těla je podobný i billy, který ale má kratší uši a více skvrnek. Málo známé a podobné plemeno je i španělský sabueso.

Povaha[editovat | editovat zdroj]

Povahově je porcelaine milý, klidný, rezervovaný a oddaný pes. Má lovecké sklony a je těžké je eliminovat. Proto se hodí do rukou zkušeného myslivce. Je bystrý a inteligentní, ale mírně tvrdohlavý, nikoliv však dominantní. Má vysoký hlas a je zvyklý pomocí něho i pracovat na stopě. Je to dobrý hlídač, k cizím je rezervovaný a v případě nutnosti svého majitele tvrdě brání. S dětmi vychází dobře, stejně tak i o ostatními psy, se kterými je schopný pracovat. S jinými zvířaty dobře nevychází, protože má sklony je pronásledovat a následně dávit. Není agresivní, není impulsní.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://porcelaine.hafici.cz/ [online]. 
  2. a b c FOGLE, Bruce. Velká encyklopedie psů. 6.. vyd. [s.l.]: Slovart, 2006. 409 s. S. 196,197. 
  3. http://www.dogsmagazin.cz/plemena-psu/plemena-n-r/porcelaine/ [online]. 
  4. http://www.klubhonicu.com/ [online]. 
  5. Odstavec "Vzhled" je výtahem z oficiálního platného standardu plemene porcelaine dle FCI