Popping

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
O počítačovém jevu pojednává článek Popping (počítačová grafika).

Popping je streetový taneční styl, založený na technice rychlé kontrakce a uvolnění svalů, díky které se na těle vytváří charakteristický otřes, označovaný jako pop či hit. Tanec pochází z 60. - 70. let 20. století a postupně vznikal v několika místech Kalifornie.

Výraz poppin je dnes také užíván jako termín, zastřešující několik dalších tanečních stylů, které mají s tímto tancem blízkou historii a které jsou často s technikou zatínání svalů propojovány. Mezi tyto styly patří např. Waving, Tutting, Robot/Botting a spousta dalších.

Popping může být nesprávně označován jako breakdance, o což se zasadil americký film Breakin' (1984), v němž byl veškerý tanec (který byl z velké části složen z nejrůznějších stylů dnes spadajících do kategorie poppingu), označen jako breakdance.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Tanec pochází z 60. - 70. let 20. století a postupně vznikal na několika místech Kalifornie. Do Evropy se tanec dostal spolu s tehdy asi nejznámější americkou taneční skupinou The Electric Boogaloo's, která využívá technik poppingu. Dodává k němu však vlastní styl jménem boogaloo, který vymyslel člen skupiny Boogaloo Sam. Mnoho lidí tak mělo či má za to, že pravým základem tanečního stylu poppin je právě boogaloo.

Techniky[editovat | editovat zdroj]

Mezi nejzákladnější techniky poppingu (jako samostatného tance) patří:

  • hit – základní pilíř celého tance; rychlé zatnutí (až přetnutí) svalu a rychlé uvolnění hned, jakmile se sval plně zatne
  • dimestop – zastavení bez kontrakce svalů, v pomalejším tempu
  • izolace – pohyb pouze jedné části těla

Kombinací těchto technik vzniklo mnoho dalších stylů a náročnějších technik, jako např. vibrating (přetínání svalů), animation (založeno na napodobování postav animovaných filmů z 80. let, dnes čistě na fantazii tanečníka), ticking (hity prováděné do rychlejšího tempa), strobing (dimestopping v rychlejším tempu) a další.

Související články[editovat | editovat zdroj]