Popping

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Poppin
O počítačovém jevu pojednává článek Popping (počítačová grafika).

Poppin je streetový taneční styl, založený na technice rychlé kontrakce a uvolnění svalů, díky které se na těle vytváří charakteristický otřes, označovaný jako pop či hit. Tanec pochází z 60.-70. let 20. století a postupně vznikal v několika místech Kalifornie.

Výraz poppin je dnes také užíván jako termín, zastřešující několik dalších tanečních stylů, které mají s tímto tancem blízkou historii a které jsou často s technikou zatínání svalů propojovány. Mezi tyto styly patří např. Waving, Tutting, Robot/Botting a spousta dalších.

Poppin může být nesprávně označován jako breakdance, o což se přičinil americký film Breakin' (1984), v němž bylo veškeré tancování (které bylo z velké části složeno z nejrůznějších stylů dnes spadajících do kategorie poppingu), označeno jako breakdance.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Tanec pochází z 60.-70. let 20. století a postupně vznikal v několika místech Kalifornie. Do Evropy se tanec dostává spolu s tehdy asi nejznámější americkou taneční skupinou The Electric Boogaloo's, která využívá technik poppinu. Dodává k němu však vlastní styl jménem boogaloo, který vymyslel člen skupiny Boogaloo Sam. Mnoho lidí tak bohužel mělo/má za to, že pravým základem tanečního stylu poppin je právě boogaloo.

Techniky[editovat | editovat zdroj]

Mezi nejzákladnější techniky poppinu (jako samostatného tance) patří:

  • hit - základní pilíř celého tance; rychlé zatnutí (až přetnutí) svalu a rychlé uvolnění hned jak se sval plně zatne
  • dimestop - zastavení bez kontrakce svalů v pomalejším tempu
  • izolace - pohyb pouze jednou částí těla

Kombinací těchto technik vznikla spousta dalších stylů a náročnějších technik, jako např. vibrating (přetínání svalů), animation (založeno na napodobování postav animovaných filmů z 80. let, dnes čistě na fantazii tanečníka), ticking (hity prováděné do rychlejšího tempa), strobing (dimestopping v rychlejším tempu) a další.

Související články[editovat | editovat zdroj]