Popovice (Králův Dvůr)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Popovice
Křižovatka v centru Popovic
Křižovatka v centru Popovic
Lokalita
Charakter městská část
Obec Králův Dvůr
Okres Beroun
Kraj Středočeský kraj
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel 604 (2011)[1]
Katastrální území Popovice u Králova Dvora (3,58 km²)
PSČ 267 01
Počet domů 203 (2011)[1]
Popovice
Popovice
Další údaje
Web www.kraluv-dvur.cz
Kód části obce 72966
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Popovice jsou městská část Králova Dvora ležící v okrese Beroun. Nachází se asi 2,5 km na jih od Králova Dvora. Městskou částí protéká řeka Litavka; prochází tudy též železniční trať Praha – Plzeň (Králův Dvůr - Popovice). Je zde evidováno 201 adres.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o vesnici pochází z roku 1266.[2]

Zachovalý historický dům v Popovicích

Místní část Popovice tvoří pravobřežní část králodvorské aglomerace spolu s Karlovou Hutí. Obec patřila k roku 1266 chotěšovskému klášteru, od 14. století se zde připomíná tvrz (její zbytky se dochovaly ve sklepení špýcharu při dnešním čp. 15), a vladycký statek. Popovice byly až do roku 1586, kdy je Zdeněk Otta z Losu prodal Lobkovicům, samostatným šlechtickým panstvím. Od konce 16. století až do poloviny 19. století patřily Popovice ke králodvorskému komornímu panství. Od roku 1850 jsou Popovice osadou obce Králův Dvůr. V Popovicích již od středověku zpracovávaly železo z Karlovy Huti zkujňovací hamry, a to až do roku 1886, kdy byly zrušeny. Pro účely hamrů a hutě vznikla složitá soustava náhonů a rybníků, z nichž se do současné doby zachovaly pouze dva: Měrák a Popovický. V roce 1544 se poprvé objevuje zmínka o zdejším panském pivovaru, který vařil pivo až do roku 1909.

Kultura a volný čas[editovat | editovat zdroj]

KČT

Přírodní koupaliště o velikosti 9 hektarů se nalézá zhruba ve středu městské části. Ke koupališti je možné se dostat vlakem, dále poté městskou autobusovou dopravou a v blízkosti se nalézá sjezd Beroun-západ z dálnice D5. Koupaliště je od roku 2012 ve vlastnictví ČRS a veřejnosti není přístupné.

Koukolova hora (471 m n. m.), zdvíhající se jižně od Popovic, byla pojmenována podle majitele panství v Popovicích, Viléma Koukola, který zde žil v 15. století. V minulosti se na Koukolově hoře těžil vápenec. Na vrcholu stojí nedávno (2010) opravená kaple svatého Blažeje, kterou nechal v roce 1832 zbudovat rektor Univerzity Karlovy Antonín Karel Mudroch, vlastník tmaňského panství. Podle Koukolovy hory je dnes v Popovicích pojmenována ulice – Pod Koukolovkou. Na Koukolovu horu se dostaneme po žluté stezce, která začíná za železničním přejezdem (směr Křižatky).

Doprava[editovat | editovat zdroj]

  • Železnice
Město protíná železniční trať Praha – Plzeň se zastávkou Králův Dvůr-Popovice . Je to dvoukolejná elektrizovaná celostátní trať zařazená do evropského železničního systému, součást III. koridoru, doprava z Prahy do Plzně byla zahájena roku 1862.
  • Autobusová doprava
Městská hromadná doprava v Králově Dvoře je zajištěna autobusovými linkami berounské MHD. Jsou zde dvě autobusové zastávky.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Historický lexikon obcí České republiky – 1869–2011. 21. prosince 2015. Dostupné online.
  2. Historický lexikon obcí České republiky 1869–2005. 1. díl. Praha: Český statistický úřad, 2006. 760 s. Dostupné online. ISBN 80-250-1310-3. S. 90. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]