Popelnice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o nádobách. O potoku v Novohradských horách pojednává článek Popelnice (přítok Lužnice).
Plastová popelnice s kolečky

Popelnice je větší nádoba používaná na ukládání odpadu, většinou odpadu komunálního. Původně se jednalo o nádoby na odkládání popelu z domácích topenišť – odtud název.[1]

Jako popelnice se označují též nádoby na ukládání popela po kremaci zemřelých, též urny. Tyto nádoby nalézají archeologové jako součást výbavy jednotlivých hrobů na pohřebištích, především na pohřebištích kultur popelnicových polí doby bronzové a starší doby železné (doba halštatská) či na starších pohřebištích slovanských.

Dělení[editovat | editovat zdroj]

Podle materiálu, ze kterého se popelnice vyrábějí, lze rozlišovat popelnice plechové a nebo plastové.

Starší typy nádob na tříděný odpad a moderní kontejner na biologický odpad, zpracovávaný v kompostárnách.
  • Plechové popelnice jsou vyrobené z pozinkovaného plechu, mívají zpravidla tvar válce s kruhovým víkem. Nevýhodou plechové popelnice je, že časem od spodku rezaví. Výhoda je, že je lze použít pro uložení žhavého popelu z domácích (lokálních) topenišť.
  • Plastové popelnice jsou vyrobené z tvrzeného plastu, v České republice nejčastěji hranaté s obdélným víkem o velikostech 80 l, 120 l, 240 l a méně často 360 l. Výhodou plastové popelnice je vyšší životnost v mokrém prostředí. Nevýhodou je, že plastová popelnice hůře odolává nárazům, a tak plast praská, je samozřejmě hořlavá.
  • Sídlištní popelnice, někdy také nazývané sídlištní kontejnery podle nejčastějšího výskytu na sídlištích, jsou pouze o objemu 1 100 l (1,1 m³), jejich nevýhody jsou stejné jako u plastových popelnic.

Svoz[editovat | editovat zdroj]

Popelnice v českých městech bývají pravidelně vyprazdňovány v rámci komunálních služeb, zpravidla městských či jiných soukromých subjektů působících v regionu, nejčastěji jednou až dvakrát týdně. Vyprazdňování popelnic zajišťuje popelářský vůz s lisem.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Název popelnice je odvozen od ukládání popela. Větší popelnice se někdy označují též jako kontejnery. Na veřejných místech se umisťují i kontejnery na tříděný odpad, z nichž některé mají někdy obdobné provedení jako klasické kontejnery či popelnice na směsný domovní odpad (komunální odpad). Jinou nádobou určenou pro odkládání odpadu je odpadkový koš, který může být umístěn v praxi leckde (např. v kanceláři, ve škole, v domácnosti, na nádraží, v parku i na dalších veřejných místech).

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Popelnice.net

Související články[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Nádoby na odpad ve Wikimedia Commons