Ponte della Maddalena

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ponte della Maddalena
Ponte della Maddalena dnes
Ponte della Maddalena dnes
Základní údaje
Kontinent Evropa
Stát ItálieItálie Itálie
Kraj Provincie Lucca
Město Borgo a Mozzano
Řeka Serchio
Doprava pěší
Otevřen kolem roku 1115
Souřadnice
Parametry
Typ obloukový most, kamenný most
Materiál kámen
Délka 95 m
Šířka 3,7 m
Mapa
Ponte della Maddalena
Ponte della Maddalena
Další data
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ponte della Maddalena (česky Most Máří Magdalény) je raně středověký kamenný most přes řeku Serchio v blízkosti obce Borgo a Mozzano v italské provincii Lucca[1] postavený v 11. století. Je jeden z mnoha středověkých mostů, známých a nazývaných jako Ponte del Diavolo [2] (Ďáblův  most). V raném středověku se stal důležitým přechodem přes řeku Serchio na cestě Via Francigena, která vedla z Francie do Říma. Zároveň to bylo důležité středověké poutní místo. Most je pozoruhodné dílo středověkého stavitelství postavené pravděpodobně z pověření hraběnky Matyldy Toskánské v letech 1052 - 1115[1].

Kolem roku 1300 byl most restaurován pod vedením Castruccia Castracaniho. Most po rekonstrukci ve 14. století je popsán v románu Johna Sercambiho z Luccy. Kolem roku 1500 převzal jméno Ponte della Maddalena, z oratoře věnované Máří Magdaléně, jejíž socha stojí na východním břehu úpatí mostu.

V roce 1836 byl při povodni most těžce poškozen a v následujících letech podstoupil mnohé úpravy. K nejrozsáhlejší úpravě došlo počátkem 20. století, kdy byl přistavěn jeden oblouk na západním břehu. Důvodem byla železnice, která zde byla v tomto období vystavěna, most tím částečně pozměnil svůj raně středověký vzhled. Největší rozpětí kamenného oblouku je 37,8 metrů. Celková délka mostu dosahuje 95 metrů[1].

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ponte della Maddalena na anglické Wikipedii.