Pomořanský voláč

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pomořanský voláč
Pomořanský voláč modrý černopruhý s anglickou kresbou
Pomořanský voláč modrý černopruhý s anglickou kresbou
Základní informace
Země původu NěmeckoNěmecko Německo
Využití okrasný chov
Stupeň prošlechtění ušlechtilé plemeno
Směr užitkovosti okrasné plemeno
Tělesná charakteristika
Tělesný rámec střední
Klasifikace a standard
Plemenná skupina Voláči
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah v kategorii na Commons

Pomořanský voláč je plemeno holuba domácího vyšlechtěné pro okrasné účely. Je to impozantně působící pták se vzpřímenou postavou, velkým vydutým voletem a velmi dlouhýma nohama porostlýma bohatými rousy. Mimo Německo se příliš nechová, ale je používaný k zušlechťování jiných plemen voláčů[1] a v Česku by použit k vyšlechtění voláče hanáckého.[2] V seznamu plemen EE a v českém vzorníku plemen je zařazen mezi voláče a to pod číslem 0303. Je to plemeno staré, vycházející z holandských voláčů.[2]

Pomořanský voláč se řadí mezi velké vysokonohé voláče a i v této skupině plemen patří mezi ty mohutnější.[1] Má silnou stavbu těla a vzpřímený postoj, u ideálního jedince je trup nesen pod úhlem 60°.[1] Krk je velice dlouhý a vytváří prostor pro velké nepodvázané vole. Nohy by měly být co nejvyšší, z lýtek vyrůstají supí pera a doplňují bohatý rous.

Chová se v mnoha barevných i kresebných rázech, nejčastěji s tzv. anglickou kresbou, která je totožná se zbarvením anglického voláče. Ptáci takto zbarvení mají na hrudi bílou skvrnu ve tvaru půlměsíce, dále je bílé břicho, lýtka, rousy, hřbet a 7-10 krajních ručních letek. Kromě anglické kresby se vyskytují ptáci jednobarevní černí, modří, červení, žlutí, modře kapratí a tmaví kapratí, stříbřití, červeně plaví, žlutě plaví a bílí. Vzácněji se objevuje ráz modroocasý a  černoocasý, tygři a straci.[1]

Podobnými plemeny je voláč sedlatý rousný a hanácký voláč.

Pomořanský voláč je čistě okrasné plemeno, jeho chov je relativně náročný a plemeno se hodí spíše do voliérového chovu.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d PETRŽÍLKA, Slavibor; TYLLER, Milan. Holubi. 5. vyd. Praha: Aventinum, 2004. 223 s. ISBN 80-7151-235-4. Kapitola Pomořanský voláč, s. 198. (česky) 
  2. a b BUREŠ, Jan; ZAVADIL, Rostislav. Příručka chovatele holubů. Praha: Státní zemědělské nakladatelství, 1974. 322 s. Kapitola VII Plemena holubů, s. 201. (česky) 
  3. TUREČEK, Václav, a kolektiv. Holubářství. Praha: Státní zemědělské nakladatelství, 1985. 156 s. Kapitola Voláči, s. 121. (česky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • PETRŽÍLKA, Slavibor; TYLLER, Milan. Holubi. 5. vyd. Praha: Aventinum, 2004. 223 s. ISBN 80-7151-235-4. (česky) 
  • TUREČEK, Václav, a kolektiv. Holubářství. Praha: Státní zemědělské nakladatelství, 1985. 156 s. (česky) 
  • BUREŠ, Jan; ZAVADIL, Rostislav. Příručka chovatele holubů. Praha: Státní zemědělské nakladatelství, 1974. 322 s. (česky) 


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]