Pomněnkovec velkolistý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxPomněnkovec velkolistý
alternativní popis obrázku chybí
Pomněnkovec velkolistý (Brunnera macrophylla)
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád brutnákotvaré (Boraginales)
Čeleď brutnákovité (Boraginaceae)
Rod pomněnkovec (Brunnera)
Binomické jméno
Brunnera macrophylla
(Adams) Johnst., 1924
Synonyma
  • Myosotis macrophylla
  • Anchusa myosotidiflora
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pomněnkovec velkolistý (Brunnera macrophylla) je vytrvalá, nízká, modře kvetoucí rostlina vysazována do venkovních květinových záhonů. Je jedním z nejčastěji pěstovaných druhů nevelkého rodu pomněnkovec.

Druh pochází z oblastí okolo Kavkazu a z přilehlého území v Turecku, je považován za kolchidský element. Jeho domovinou jsou opadavé listnaté lesy montánního a subalpínského vegetačního stupně a je vysazován v rozlehlém euroasijském mírném pásu. Ojediněle zplaňuje do volné přírody, v České republice byl prvně pozorován v roce 1965.

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Tato nenáročná a dlouhověká rostlina sice preferuje polostín, ale může růst i ve stínu. Nejlépe ji svědčí hluboká humózní nebo hlinitá, nevysychavá půda. Za předpokladu, že má průběžně dostatek vláhy, poroste i na plném slunci. Na vyschnutí reaguje povadlými listy, po zavlažení rychle regeneruje. Rostlina začíná rašit počátkem dubna, na podzim zatahuje a přečká zimu jako hemikryptofyt. Je bez problémů mrazuvzdorná do −40 °C.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Vytrvalá bylina se vzpřímenými lodyhami vysokými 20 až 50 cm. Vyrůstají z tmavého, vřetenovitého kořene s 2 cm hrubým, šupinatým oddenkem dlouhými až 15 cm. Jednoduché, drsně chlupaté lodyhy se větví až v květenstvích. Přízemní listy vyrůstají v trsu a řapíky mají 5 až 25 cm dlouhé. Srdčité čepele jsou na bázi hluboce vykrojené, na vrcholu protáhle do špičky a mohou být veliké až 10 × 13 cm. Tvarově podobné, málo početné, střídavě vyrůstající lodyžní listy jsou drobnější, směrem vzhůru se jejich velikost i délka řapíku zkracuje a stávají se přisedlými. Všechny listy jsou vrásčité a porostlé tuhými chloupky.

Květy s krátkými stopkami bývají 4 mm velké a rostou v řídkých vijanech s dlouhými vřeteny. Oboupohlavné, pětičetné květy mají vytrvalý kalich s kopinatými lístky nahoře zahrocenými. Modrá až modrofialová, široce kolovitá koruna je v ústi korunní trubky žlutá a má bílou šupinatou pakorunku. Tyčinkyprašníky nevyčnívají z korunní trubky a jsou s ní v polovině srostlé. Spodní semeník má jednu čnělkubliznou. Rostliny kvetou v dubnu a květnu, opylovány jsou hmyzem. Květ vzhledem připomíná květ pomněnky, odtud i jeho české rodové jméno.

Plody jsou tvrdky rozpadávají na čtyři jednosemenné vejčité plůdky podélně vroubkované.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Rostlina se samovolně rozmnožuje semeny a pomoci pupenů na šupinatých oddencích. V zahradnictví se k řízenému množení používají semena vysévána brzy po dozrání, mnohem častěji je však rozmnožována vegetativně, dělením trsů, při kterém se spolehlivě zachovávají vlastnosti mateřské rostliny.

Význam[editovat | editovat zdroj]

Květy pomněnkovce velkolistého

Pomněnkovec velkolistý je řazen mezi trvalky záhonového charakteru, které nejsou náročné na kvalitu půdy, údržbu ani množství slunečního svitu. Používá se v zahradní a krajinářské architektuře hlavně v místech, která jsou různě intenzívně zastíněná a je na nich dostatečně vlhko. Také se vysazuje, i když nepříliš často, okolo zahradních jezírek nebo ve skupinách stínomilných rostlin. Rostliny téměř netrpí nemocemi nebo živočišnými škůdci.

Brzy z jara jsou vítána jeho jemná, modrá květenství připomínající drobné pomněnky a po celé vegetační období je atraktivní svými bazálními listy. Byly také vyšlechtěny mnohé kultivary odlišující se velikosti a vybarvením listů a některé i s bílými květy, např. 'Mr. Morse'.[1][2][3][4][5][6]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KUŤKOVÁ, Tatiana. Trvalky v zahradní a krajinářské tvorbě: Pomněnkovec velkolistý [online]. Zahradnická fakulta, Mendelova univerzita v Brně, rev. 2008 [cit. 2015-07-22]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-05-30. (česky) 
  2. BERTOVÁ, Lydia; GOLIAŠOVÁ, Kornélia. Flóra Slovenska V/1: Brunera veľkolistá [online]. VEDA, Vydavateľstvo Slovenskej akadémie vied, Bratislava, SK, 1993 [cit. 2015-07-22]. S. 97-98. Dostupné online. ISBN 80-224-0349-0. (slovensky) 
  3. KUŤKOVÁ, Tatiana. Pomněnkovec velkolistý [online]. Zahradnická fakulta Mendelovy univerzity, Lednice [cit. 2015-07-22]. Dostupné online. (česky) 
  4. PYŠEK, Petr; DANIHELKA, Jiří; SÁDLO, Jiří et al. Catalogue of alien plants of the Czech Republic (2nd edition). Preslia [online]. Botanický ústav, AV ČR, Průhonice, 2012 [cit. 22.07.2015]. Roč. 84, čís. 2, s. 155-255. Dostupné online. ISSN 0032-7786. (anglicky) 
  5. Plant Finder: Pomněnkovec velkolistý [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO, USA [cit. 2015-07-22]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. Ornamental plants from Russia: Brunnera macrophylla [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA [cit. 2015-07-22]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]