Přeskočit na obsah

Pomník potopeným lodím

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pomník potopeným lodím
Памятник затопленным кораблям
Základní informace
ArchitektValentin Avgustovič Feldman
Výstavba1905
Poloha
AdresaSevastopol, UkrajinaUkrajina Ukrajina
Souřadnice
Pomník potopeným lodím (Krym)
Pomník na mapě Krymu
Další informace
Kód památky9230208000
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pomník potopeným lodím (rusky Памятник затопленным кораблям) je jeden ze symbolů krymského Sevastopolu, stojící na umělé skále v moři, poblíž Přímořského bulváru a náměstí Nachimova. Vzniknul podle projektu estonského akademika Amanduse Adamsona, architekta Valentina Avgustoviče Feldmana a vojenského inženýra Fridricha Oskara Enberga.

Pomník je od roku 1969 součástí městského znaku, roku 2015 byl zařazen k objektům kulturního dědictví federálního významu.[1] V rámci celostátní ankety byl roku 2016 vybrán jako jeden z motivů nové ruské bankovky o nominální hodnotě 200 rublů.[2]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Pomník byl zbudován roku 1905 u příležitosti výročí 50 let od bitvy o Sevastopol. Během ní dal admirál Nachimov zatarasit vstup do Sevastopolského zálivu potopenými ruskými vojenskými plachetnicemi, čímž znemožnil nepřátelským plavidlům ostřelovat město z moře. 11. září 1854 tak bylo potopeno 7 starších lodí: fregaty Sizopol a Flora, lodě Uriil, Tri Svjatitelja, Silistrija, Selafail a Varna. Po bouřích na přelomu podzimu a zimy byla tato bariéra částečně narušena, proto došlo v listopadu a prosinci k potopení lodě Gavriil a korvety Pilad. V únoru 1855 byla potom vytvořena ještě druhá linie, tvořená šesti plavidly: loděmi Dvenadcať aspostolov, Rostislav, Svjatoslav a fregatami Kagul, Messembrija a Midija. 27. srpna 1855, když nepřítel obsadil jižní stranu Sevastopolského zálivu, byly potopeny i všechny ostatní lodě Černomořské flotily. Díky zatopeným lodím a dělostřelecké palbě z pevností se tak plavidla Angličanů a Francouzů do zálivu nikdy nedostala.

Ačkoliv po bolševické revoluci byly carské pomníky masově ničeny, zejména pokud zahrnovaly takové symboly jako je dvouhlavý orel, pomník potopeným lodím zůstal téměř nedotčen. Z koruny nad orlem pouze zmizel kříž, který byl zpět na místo usazen v roce 2003. Tento monument z carských dob se dokonce roku 1969 objevil na městském znaku.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Pomník vystupuje přímo z moře, 23 metrů od Přímořského bulváru. Stojí na 9 metrů vysoké umělé žulové skále. Korintský sloup s dvouhlavým carským orlem stojí na osmihranném podstavci. Bronzová socha orla s imperátorskou korunou je obrácena směrem k moři. Orel má roztažená křídla a v zobáku drží věnec s kotvou, na hrudi nese štít s reliéfem zobrazujícím svatého Jiří. Směrem k nábřeží je na podstavci umístěn basreliéf, zobrazující potopené lodě. Pod ním je vyryt nápis:

Въ память кораблей, затопленныхъ въ 1854 и 1855 г.г. для загражденiя входа на рейдъ.

Na paměť lodí, potopených v letech 1854 a 1855 na zahrazení přístupu útočníkům.

Původně také ještě z vody za pomníkem vystupoval bronzový stěžeň, připomínající potopenou loď.

Celková výška pomníku je 16,7 m, sloup měří 7,1 m, rozpětí křídel orla je 2,67 m.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Памятник затопленным кораблям na ruské Wikipedii.

  1. Распоряжение от 17 октября 2015 г. No 2073-р [online]. Moskva: Vláda Ruské federace [cit. 2017-04-20]. Dostupné online. (rusky) 
  2. Центробанк утвердил дизайн банкнот в 200 и 2000 рублей. РИА Новости. Dostupné online [cit. 2017-04-20]. (rusky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]