Poměr pravděpodobností

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Poměr pravděpodobností neboli šance (anglicky odds) je v české kultuře relativně málo užívaný pojem umožňující vyčíslit velikost pravděpodobnosti.

Je-li pravděpodobnost určitého jevu , potom je pravděpodobnost, že nenastane, . Šance, poměr pravděpodobností, neboli "odds" se pak dají vyjádřit jako " ku " či .

České sázkové kanceláře raději mluví o vkladu a "celkovém kurzu" (viz sázkový kurz). Vsadí-li sázející vklad na určitou událost, nedostane nic, pokud se zmýlí, ale je mu vyplaceno kde je celkový kurz, z toho je zisk pro sázejícího, pokud je sázejícího odhad správný. Stane se tak s pravděpodobností , takže statisticky očekávaná výplata pro sázejícího je . To se rovná vkladu, je tedy férové, pokud celkový kurz splňuje . V reálu je , protože sázková kancelář potřebuje docílit zisku, asi tak 10% všech vkladů.

Příklad[editovat | editovat zdroj]

Zápas Sparty a Slavie musí dopadnout výhrou jednoho týmu a pravděpodobnosti jsou 80% a 20% pro Spartu resp. Slávii. Součet pravděpodobností je 100%. Šance neboli "odds" jsou 80 ku 20 čili 4:1. Sázková kancelář by nabídla sázejícím "celkový kurz" na Spartu a na Slavii. V reálu budou celkové kurzy asi a , kvůli požadovanému zisku.

Zatímco český mluvčí mnohem pravděpodobněji řekne, že Sparta má 80procentní pravděpodobnost výhry, anglosaské a další západní národy spíše řeknou, že šance jsou 4:1.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]